• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tijen Karaş'a 15 Temmuz gecesi okutulan korsan bildiri | 15 Temmuz Darbe bildirisi

15 Temmuz gecesi TRT'nin Harbiye binasının, askeri içerisinde yer alan, FETÖ irtibatlı yargı görevlileri tarafından, Tijen Karaş'a korsan bir bildiri okutuldu. Tijen Karaş "Bu metnin tüm Türkiye Cumhuriyeti kanallarında yayımlanması Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir emridir." sözleriyle cümleye başlamıştı. İlk olarak darbeci Yarbay Ümit Gençer korsan bildiriyi okumak için hazırlandı ve ardından gelen telefonla, bildiriyi bir sivilin okuması gerektiği emrini aldı. Bunun üzerine bütün Türkiye'nin ekranları başına kitlenip dinlediği o korsan metni Tijen Karaş okudu. Peki ama Tijen Karaş 15 Temmuz gecesi hangi bildiriyi okudu? Korsan bildiri kimler tarafından hazırlandı? Bildiride neler yazıyordu? İşte 15 Temmuz hain terör girişiminin bir parçası olan korsan bildirinin detayları...

Yeniakit Publisher
2020-07-07 18:11:00 -
Tijen Karaş'a 15 Temmuz gecesi okutulan korsan bildiri | 15 Temmuz Darbe bildirisi

TRT binasının terör örgütlerince ele geçirilmesinin ardından Ümit Gencer, stüdyoda üzerini değiştirdi ve bildiriyi okumak için hazırlık yaptı. Ardından gelen bir telefonla korsan bildirinin sivil bir kişi tarafından okunması gerektiği emrini alan Gençer, Tijen Karaş'ın bu bildiriyi okuamsı için yönlendirdi. 

Bildirinin yayımlanmasının ardından TÜRKSAT uydu bağlantılarını kesti ve TRT yayını durduruldu. Bir süre sonra Allahuekber sesleriyle kanalı basan siviller aracılığıyla yayın akışı normale döndü.

Terör Güçleri Tarafından Hazırlanan Korsan Bildiri

Türkiye Cumhuriyeti'nin değerli vatandaşları,

Sistematik bir şekilde sürdürülen anayasa ve kanun ihlalleri devletin temel nitelikleri ve hayati kurumlarının varlığı açısından önemli bir tehdit haline gelmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri de dahil olmak üzere devletin tüm kurumları ideolojik saiklerle dizayn edilmeye başlanmış ve dolayısıyla görevlerini yapamaz hale getirilmiştir. Gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içerisinde olan cumhurbaşkanı ve hükûmet yetkilileri tarafından temel hak ve hürriyetler zedelenmiş, kuvvetler ayrılığına dayalı laik ve demokratik hukuk düzeni fiilen ortadan kaldırılmıştır. Devletimiz uluslararası ortamda hak ettiği itibarını yitirmiş ve evrensel temel insan haklarının göz ardı edildiği, korkuya dayalı, otokrasi ile yönetilen bir ülke haline getirilmiştir. Siyasi idarenin, aldığı hatalı kararlarla mücadeleden geri durduğu terör tırmanarak birçok masum vatandaşımızın ve teröristle mücadele eden güvenlik görevlilerimizin hayatına mal olmuştur. Bürokrasi içerisindeki yolsuzluk ve hırsızlık ciddi boyutlara ulaşmış, ülke sathında bununla mücadele edecek hukuk sistemi işlemez hale getirilmiştir.

Bu ahval ve şerait altında yüce Atatürk'ün önderliğinde milletimizin olağanüstü fedakarlıklarla kurduğu ve bugünlere getirdiği cumhuriyetimizin koruyucusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, "yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesinden hareketle;

 • Vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin ve devletin bekasını devam ettirmek,
 • Cumhuriyetimizin kazanımlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeleri bertaraf etmek,
 • Hukuk devleti önündeki fiili engelleri ortadan kaldırmak,
 • Millî güvenlik tehdidi haline gelmiş olan yolsuzluğu engellemek,
 • Terörizm ve terörün her türlüsü ile etkin mücadele yolunu açmak,
 • Temel evrensel insan haklarını, mezhep ve etnisite ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımız için geçerli kılmak,
 • Laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzeni yeniden tesis etmek,
 • Devletimizin ve milletimizin kaybedilen uluslararası itibarını yeniden kazanmak,
 • Uluslararası ortamda barış, istikrar ve huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve işbirliğini tesis etmek maksadıyla yönetime el koymuştur.

Devletin yönetimi teşkil edilen Yurtta Sulh Konseyi tarafından deruhte edilecektir. Yurtta Sulh Konseyi Birleşmiş Milletler, NATO ve diğer tüm uluslararası kuruluşlarla oluşturulmuş yükümlülükleri yerine getirecek her türlü tedbiri almıştır.

Meşruiyetini kaybetmiş siyasi iktidara görevden el çektirilmiştir. Vatana ihanet içerisinde bulunan tüm kişi ve kuruluşların en kısa zamanda ulusumuz adına hakkaniyet ve adaletle karar vermeye yetkili mahkemeler önünde hesap vermesi temin edilecektir.

Tüm yurtta sıkıyönetim ilan edilmiştir. İkinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın kendi güvenlikleri için bu yasağa hassasiyetle uymaları önem arz etmektedir. Havaalanları, sınır kapıları ve limanlardan yurt dışına çıkışlara yönelik ilave tedbirler getirilmiştir.

Devlet düzeninin en kısa zamanda tesis ve idamesi için her türlü tedbir alınmış ve uygulanmaktadır. Hiçbir vatandaşımızın zarar görmesine müsaade edilmeyecek, kamu düzeninin bozulmasına fırsat verilmeyecektir.

Hiçbir ayrım yapılmaksızın tüm vatandaşlarımızın ifade özgürlüğü, mülkiyet hakkı, evrensel temel hak ve hürriyeti Yurtta Sulh Konseyinin teminatı altındadır. Yurtta Sulh Konseyi üniter devlet yapısı içinde dil, din, etnik köken ayrımı yapmaksızın toplumun tüm kesimlerini kapsayacak bir anayasa hazırlanmasını en kısa zamanda sağlayacaktır. Çağdaş, demokratik, sosyal, laik hukuk ilkelerine dayalı anayasal düzen tesis edilene kadar Yurtta Sulh Konseyi ulusumuz adına her türlü tedbiri alacaktır.

Tüm vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

Yurtta Sulh Konseyi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

a.d

Akit, Hayırdır inşallah.Bu ne şimdi.....
 • Yanıtla

Avini

Ne desin akit ;Laf söylemiş bal kabagı koy tabağa ye sabaha.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı