Terör örgütü PYD'ye bir darbe de Kürtlerden!

Barış Pınarı Harekatı için, dün erken saatlerde Akçakale’ye gelen Suriye Milli Ordusu bünyesinde yer alan Kürt savaşçılar, PKK/PYD zulmüne karşı mücadelenin ön saflarında yer alacak.

10 Ekim 2019 Perşembe 09:59
Terör örgütü PYD'ye bir darbe de Kürtlerden!

Akçakale’ye sabahın erken saatlerinde (02.00 sularında) Suriye Geçici Hükümetine bağlı Suriye Milli Ordusu personelini taşıyan yaklaşık 130 araçlık konvoy geldi. Suriye Milli Ordusu’na bağlı Hamza Tümeni Özel Kuvvetleri ile Sultan Murat tümeni de Fırat'ın doğusu için operasyona katılacak. 

Milli Ordu’nun bir diğer bileşeni de Kürt savaşçılar. Çoğunluğu, PYD zulmü nedeniyle yerlerini terk eden Kürt ailelerin çocuklarından oluşan bu gruplar, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’nda da en ön saflarda yer almıştı. Milli Ordu’nun ana omurgasını Hamza Tümeni ve Muntasır Billah Tugayı oluşturuyor. Her iki gruptaki Kürt savaşçı varlığı, yaklaşık yüzde 25’ler seviyesinde. Hamza Tümeni, Milli Ordu’nun özel kuvvetler tümeni da olarak biliniyor. Tümen’in Komutanı Seyf Ebubekir Polat, Bizaa’nın önde gelen Türkmen aşiretlerinden. Tümenin bünyesinde özel bir birlik olarak Kürt Şahinleri Tugayı bulunuyor. Bu birlik Kürtlerden oluşan bir özel kuvvet birliği. “Kırmızı bereliler” olarak da bilinen tugay, Afrin’deki kent merkezinin kuşatmasında ve meskun mahal savaşında yer aldı ve Bölücü Terör Örgütü PKK’ya ağır darbe vurdu. Örgütün komata kademesi ise; Hamza Tümeni Kürt Şahinleri Tugayı’nın Genel Komutanı Hasan Abdullah Kulli, Genel Komutan Yardımcısı Hüseyin Muhammed Nur ve Tugayın askeri komutanı Mahmut Ahmet Meşşo’dan oluşuyor. Zeytin Dalı Harekatın ana omurgasını oluşturan ÖSO/Suriye Milli Ordusu, Afrin operasyonuna yaklaşık 25 bin kişiyle katılmıştı. 25 bin savaşçının içinde 1000’e yakın Kürt savaşçı bulunuyordu. Esad rejimine karşı ilk ayaklanmanın başladığı 2011 yılında irili ufaklı bir çok Kürt grup ÖSO çatısı altında mücadele etti. Bu örgütlerden bazıları daha sonra farklı grupların bünyesine geçti. ÖSO’ya bağlı Cephet’ül Şamiye saflarında Kürt asıllı 300 asker Afrin operasyonunda terör örgütü YPG/PKK’ya karşı savaştı. 

Esad’a karşı mücadelenin ilk dönemlerinde; Selahaddin Eyyubi Tugayları, Salahaddin’in Torunları (Ahfad Salahaddin) gibi Kürt gruplar yer aldı. Ketaib Suvvar el-Kurd örgütü ise 30 Mayıs 2016’da paylaşılan bir videoyla Afrin çevresinde kuruluşunu ilan etti. Örgüt, Esed rejimi ve PKK uzantısı olduğunu öne sürdükleri PYD-YPG’ye karşı savaşacaklarını duyurdu. Aynı şekilde, Kürt Selamet Hareketi adlı grup da ÖSO bünyesinde savaşıyor. Yine Milli Ordu’da tümen komutanı olan Firas Paşa’ya bağlı Muntasır Billah Tugayı’nda da hatırı sayılır Kürt savaşçı bulunuyor.  

Suriyeli kanaat önderleri Gaziantep’te bir araya gelerek, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapılan operasyona tam destek verdi. Yapılan ortak açıklamada şöyle denildi: “Fırat’ın doğusunda bölge halkına karşı insanlık dışı muamelelerde bulunan, insan haklarını ihlal eden ve uluslararası bazı çevrelerce himaye edilen terör örgütlerine yönelik Türkiye bir operasyon başlatmıştır. Bölge halkı olarak, huzur ve güvenliğin tesisi için operasyonun yapılmasına her türlü desteği sunmaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. PKK/PYD ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerini lanetliyor, Türkiye’nin bu örgütlerle yürüttüğü mücadelede elimizden gelen desteği sunmaya hazır olduğumuzu buradan ifade ediyoruz.” 

Terör örgütü YPG/PKK’nın işgal altında olan ve Suriye’nin kuzey bölgesinde bulunan Menbiç’teki hendek ve mevzilerde teröristlerin olmadığı görüldü.  YPG/PKK’lı teröristler tarafından 3 yıl önce DEAŞ’tan alınan Menbiç’in etrafına oluşturulan hendek ve mevziler boş kaldı. Teröristler mevzilerde daha önceleri cirit atarken, Amerikan askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı almasının ardından teröristlerin mevzilere uğramaması dikkat çekti. Suriye’nin Halep kentine bağlı Kobani’nin Zor Mağar köyündeki mevziler ve sözde karakollarda da teröristlerin olmadığı görüldü. 

Terör örgütü YPG/PKK, Türkiye’nin Fırat nehrinin doğusuna başlatacağı askeri harekat karşısında sivil alanları kalkan yapmaya çalışıyor. Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad ilçesinde, merkez ve çevre köylerdeki silahlı noktalarda bulunan teröristler, yer değiştirerek ve siviller gibi giyinerek evlere yerleşmeye başladı. Teröristlerin bir bölümü de sivil kıyafetlerle motorlu devriyeler yapıyor. Öte yandan Terör örgütü YPG/PKK, işgalindeki bölgelerde üç günlük “seferberlik” ilan etti. Örgüt, iki hafta önce başladığı zorla silah altına alma uygulamasına da hız verdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 09:59

YORUM YAZ

  • Slm tuğralSlm tuğral13 gün önce
    SlmBen bir musluman kürt olarak pkk, pyd, ypgbitmesiniistiyorum.Muslumanlara vatana zarari olan yok olsun bitsin
  • RaiRai13 gün önce
    Güya algı manipüle yapan irkcifasistyobaz akit KÜrt otoritesini yikip yok etseniz bunlari ve islami kürtlerisırtlan gibi canlı canlıyersiniz faşist ırkçıulusalcisi yobazlar kemalistler yine bir olmus sa herşey ortadabu kulsnilan bijac zavali hizaya geldiginiz an kokleru kazilacak bu teceye kopeklik eden hainlerin
  • murat.yıldızmurat.yıldız13 gün önce
    Müslümanlık sizi gayet sıkı, gayet sağlam,Bağlamak lazım iken, anlamadım, anlıyamam,Ayrılık hissi nasıl girdi sizin beyninize?Fikr-i kavmıyyeti şeytan mı sokan zihninize?Birbirinden muteferrik bu kadar akvamı,Aynı milliyetin altında tutan islam'ı,Temelinden yıkacak zelzele, kavmiyettir.Bunu bir lahza unutmak ebedi haybettir...Arnavutlukla, Araplıkla bu millet yürümez..Son siyasetse bu! Hiç böyle siyaset yürümez!Sizi bir aile efradı yaratmış Yaradan;Kaldırın ayrılık esbabını artık aradan.Siz bu davada iken yoksa, iyazen-billah,Ecnebiler olacak sahibi mülkün nagah.Diye dursun atalar: 'Kal'a içinden alınır.'Yok ki hiç bir kişiden... Millet-i merhume sağır!Bir değil mahvedilen devlet-i islamiyye...Girdiler aynı siyasetle bütün makbereye.Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.Bırakın eski hükümetleri meydandakilerYetişir, şöyle bakıp ibret alan varsa eğer.işte Fas, işte Tunus, işte Cezayir, gitti!işte Irak'ı da taksim ediyorlar şimdi.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019