• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

TEOG'un yerine gelecek model bir hafta içinde açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş, liseye geçişte uygulanacak modele ilişkin, "Bugün, yarın en geç bir hafta içerisinde sanıyorum çalışmalarımızda bir uzlaşı oluşacak" dedi.

Yeniakit Publisher
2017-10-18 13:01:00 -
TEOG'un yerine gelecek model bir hafta içinde açıklanacak

Milli eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu  Başkanı Alpaslan Durmuş, Kırıkkale'de, Yeşilvadi Şehit Musa Saydam Mesleki veTeknik  Anadolu Lisesi'nde ders Kitapları yazım ekibi ile bir araya geldi. 

LİSEYE GEÇİŞTE UYGULANACAK MODEL

 Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Durmuş, TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak modelle ilgili bir  soru üzerine, şunları kaydetti:"Hamdolsun şu anda işler tıkır tıkır yürüyor. TEOG'la ilgili haziran  ayından beri çalışmalar yapıyoruz. Hem idari hem de siyasi anlamda bunları mesul  kişilerle paylaşıp onların da görüşünü alıyoruz. Akademik anlamda da hazirandan  beri yaptığımız çalışmaları test etmiş oluyoruz. bugün, yarın en geç bir hafta  içerisinde sanıyorum çalışmalarımızda bir uzlaşı oluşacak. Bunların idari ve  siyasi boyutlarının da tartışılması lazım. Diyelim ki bir dersin ağırlığını  artırmaya veya TEOG'u toptan kaldırmaya kalktık. Bu öğretmenler için norm  sorununu gündeme getirecektir. Norm fazlası olacak veya yeni norm ihtiyacı  olacaktır. Dolayısıyla bunların da çözülmesi lazım. Bütün bunları çalışıyoruz. Şu  anda uzmanlararası çalışma sürüyor. Birazcık daha sabır diyoruz."

'O TARTIŞMA GERİDE KALDI' 

"Cihat" kavramıyla  ilgili tartışmaların artık geride kaldığını belirterek, bu konuyu yeterince  anlattıklarını söyleyen Durmuş,  "Burada bizim derdimiz şu. Özellikle FETÖ ve DEAŞ gibi bir  takım sapkın örgütlenmelerin dinin temel bir takım kavramlarını kullanarak bunlar  üzerinden yoldan ve baştan çıkarmaların, insanları saptırmaların önüne geçmemiz  lazım. Eğitimciler olarak en temelde iki şey yaparız. Yanlışları yok etmeye  çalışırız. Bir de yeni bir bilgiyi inşa etmeye ve bunları tutum ve davranışlara  dönüştürmeye çalışırız. Bizim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi diye zorunlu bir  dersimiz var. Bu ders kapsamında ele alabileceğimiz, yanlış kavramlaştırılmış,  yanlış oturtulmuş şeyleri düzeltebileceğimiz bir ders bu. Cihat da bu ders  bağlamındaki kavramlardan birisi. Biz bununla alakalı hem millet olarak hem de bu  dinin inananları olarak nasıl bir doğruyu, sahih anlayışı ifade edebileceğimizi  düşünüyorsak bunu inşa edebilmek için bu kavramı koyduk." diye konuştu.

MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ 

 Bu yıl 1, 5 ve 9. sınıflarda, her kademenin ilk sınıfında yenilenmiş  müfredatı uyguladıklarını anlatan Durmuş, uygulamaların izleme ve değerlendirme  çalışmalarını yaptıklarını aktardı.  Durmuş, gelecek yılda da bütün kademelerde yeni kitaplara ve  programlara geçeceklerini anımsatarak, şöyle devam etti:  "Bununla ilgili kitap ve ders araç gereçlerinin hazırlıklarını  yürütüyoruz. 'Değişmeyen tek şey değişimdir' diye sosyal bilimcilerin sürekli  söyledikleri bir kavram vardır. Dünya değişiyor ve bu sebeple de müfredatlar  sıklıkla gözden geçirilir. Bu, birçok ülkede de yapılan bir şeydir. Biz de bu  anlamda gözden geçirdik. Hem de gözden geçirme vakti geldiği dediğimiz için  gözden geçirme söz konusu. Çok önemli birkaç şeyi yaptık. Çocuklar için yük  olacak bir takım ağırlıkları gidermeye, bu anlamda programları azaltmaya,  çocukları daha üst düşünme ve bilme becerileri dediğimiz düzeye çıkaracak  içeriklere dönüştürmeye çalıştık. Dolayısıyla bir sadeleştirme yaptık. İkincisi  programlar arasında bir bağ oluşturmaya çalıştık. Yani disiplinleri birbirine  yaklaştıran disiplinlerarası bir yaklaşım."

 Bilim, teknoloji, matematik, mühendislik uygulamalarını da  birleştirdiklerini anlatan Durmuş, "Şu anda 51 ortak temel dersin programını  geliştirdik ve bunları ocak ayında kamuoyuyla paylaşıp, tartışmalar yapılmasını  da sağlayacağız. 184 binden fazla görüş geldi ve bütün komisyonlar kendileriyle  alakalı görüşleri değerlendirdi. Ocak ayından itibaren diğer seçimlik derslerle  alakalı da benzer bir şekilde gözden geçirme çalışmaları da devam etmiş olacak"  ifadelerini kullandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23