• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Televizyon çocuklarda nasıl etki bırakıyor?

Gözünüzden sakındığınız küçücük bebeklerinizin beyinlerinde bir daha çıkması imkansız milyonlarca kare yerleştiren mekanik camları hayatınızdan uzaklaştırmadığınız sürece asosyal, kaygı bozukluğu olan, güvensiz ve bağımlı bir nesil meydana gelecek. Televizyon çocuklarımızın beyinlerini boş yere işgal eden bir galeriye sahip. Saf ve masum beyinleri ondan uzak tutmalıyız..

Yeniakit Publisher
2019-05-14 16:13:00 -
Televizyon çocuklarda nasıl etki bırakıyor?

Çocukların eline bazen yemek alışkanlığı kazandırırken bazende  sus payı olarak verilen tablet ve telefonlar son zamanlarda bağımlılığa dönüştü. Oyalanmaları için verdiğimiz sosyal dünyayı bir de kontrol etmiyorsak vay halimize...

Fransa'da küçük çocuklar üzerinde yapılan araştırmada, beyinlerinin görselleri çok hızlı algılayıp kaydettiğini açıkladı. Fransa 3 yaşına kadar bebeklere televizyon izlemelerini yasakladı. 

Çocukların beyni daha taze ve her şeyi alabilme kapasitesine sahipler. Bir olayı öğrenmeleri için o olayın bütün duyularına hitap etmesi gerekir. Çünkü daha hepsini keşfetme aşamasındadır. Örneğin bir oyuncak ses çıkarıyorsa eline almalı, hissetmeli ve aynı zamanda görebilmelidir. Bazen bebeklerin algılamak için her şeyi ağızlarına attığını görürsünüz. Bu bir öğrenme iç güdüsüdür. O oyuncağın sesini duymalı, koklamalı, görmeli, gerekirse ağzına götürmeli ve sizin yardımınızla yenmeyeceğini öğrenmelidir.

Fakat televizyon yukarıda saydığımız olaylardan sadece birkaç duyuya hitap ediyor. Sadece duyuyor ve görüyorlar. Bu da sadece beynin pek fazla çalışmadan onları uyuşturması anlamına geliyor. Televizyon ya da tablete bağlılık hisseden çocuk bağımlı ve kötü durumlarda kendini tatmin etme amaçlı kullanıyor. Bilgisayarın güvenilirliği bugün tartışılırken, çocuklarınız bilgisayara değil size güvensin. Belli saatler arasında sadece sizin kontrolünüz altında oynamasına izin verebilirsiniz fakat bağımlı olmasına izin vermeyin. Geri kalan vakitlerinde başka şeylerle mutlu olmayı gerektiğinde üzülebilmeyi de öğrenmeliler.

Bırakalım çocuklarımız her şeyi doğada deneyerek, düşe kalka öğrensin. Oyalanmaları için değil, öğrenmeleri için çaba sarf edelim. 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23