• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

TCMB Başkanı Murat Uysal'dan enflasyon açıklaması

TCMB Başkanı Murat Uysal, gerçekleştirdiği sunumda, enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiğini ve Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin ve ılımlı iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğunu belirtti.

Yeniakit Publisher
2019-10-09 15:19:00 - 2019-10-09 15:54:29
TCMB Başkanı Murat Uysal'dan enflasyon açıklaması

TCMB Başkanı Murat Uysal, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nu bilgilendirmek amacıyla bir sunum gerçekleştirdi.

Başkan Uysal sunumunda, "Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir." dedi.

"Enflasyon görünümündeki iyileşme devam ediyor"

Uysal, büyüme kompozisyonunun dış dengeyi olumlu etkilediğini belirterek, "Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir." diye konuştu.

Enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiğini ve Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin ve ılımlı iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğunu söyleyen Murat Uysal şunları söyledi:

"Fiyat istikrarı için bütün araçlar kullanılacak"

"Merkez Bankası, Eylül ayı PPK toplantısında enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir.

Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Keriz oy veren

Arkadaş çay kaşığı ile memura yapılan zammı daha haz edemeden elektrik ve doğalgaza gelen peşpeşe zamlar ile belimiz iyice bükülmekte gelen zam cebe uğramadan zam yapanların kasasına girmekte! Bizlere enflasyon düşecek düşüreceğiz diye masallar anlatmayın! Bunun dış merkezli bir operasyon ile gelen krizler sonucu olduğunu biliyor ama sabrımızında tükentiğinden haberiniz olsun! Yeter size!
 • Yanıtla

Sadik

EY MERKEZ BANKASI 14 AYDA FIYATLAR YUZDE YUZ ARTTI NEYIN KAFASINDASIN,ENFLASYON DUSMUS. BUNLARI KIMSE YEMIYOR ARTIK BOSU BOSUNA HER AY YORULMAYIN ENFLASYOB HESAPLAYCAZ DIYE...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23