‘Tarımda Avrupa’da birinciyiz’

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çiftçilerle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye'nin tarımsal hasılada Avrupa'da birinci sırada bulunduğunu belirtti.

09 Şubat 2019 Cumartesi 10:33
‘Tarımda Avrupa’da birinciyiz’

 Ömer Faruk Şahin  Ankara 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir programı kapsamında Kınık Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çiftçilerle bir araya geldi.

Tarımsal hasılada Türkiye’nin iyi bir noktada olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Türkiye tarımsal hasılada Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 7. sırada. Bu başarı devletin değil sizlerin başarısı. Sizler akıllı olduğunuz, arazilerinizi doğru değerlendirdiğiniz için tarımda Türkiye birincidir” diye konuştu. Dövizdeki artışın maliyetleri artırdığını ifade eden Pakdemirli, “Tarım Kredi Kooperatifimizle konuştuk. Onlar geri çektiğinde diğerleri de çekiyor. Onlar da kâr gözetmeksizin çiftçimizi, köylümüzü rahatlatmak için her türlü emeği koydular” dedi.

‘Buğday üretimi ihtiyacı karşılıyor’

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkedeki buğday üretiminin ihtiyacı karşılamaya yettiği, ithal edilen buğdayın ise ihraç edilen ürünlerin ham maddesi olarak kullanıldığını açıkladı. Türkiye’nin yıllık buğday üretim miktarının ortalama 21 milyon ton, tüketim miktarının ise 19-20 milyon ton olduğu vurgulanan açıklamada, “Ülkemizin buğday üretimi tüketimimizi karşılamaya yetiyor” denildi. Açıklamada, “2002’den bugüne kadar 15 milyar dolarlık 54 milyon ton buğday ithalatına karşılık, buğday karşılığı olarak 27 milyar dolar tutarında 68 milyon ton ihracat gerçekleştirildi. Ülkemiz dünya un ihracatında 2005 yılından itibaren yıllara göre 1’inci ve 2’nci sıralarda yer aldı. Makarna ihracatında 2002 yılında 7’nci sırada yer alırken, 2005 yılından itibaren 2’nci sırada yer aldı” denildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Şubat 2019 Cumartesi 10:33

YORUM YAZ

 • SamiSami8 ay önce
  bence de ikinci sıradayız.o kadar makarna ile beslenen var ki :-)
 • TacettinTacettin8 ay önce
  Bakan bey dünyada tarımda 2.olan başka bir ülkenin pasaportunu taşıyor heralde
 • TüfekciTüfekci8 ay önce
  Sayın bakan kesin başka bir ülkeden bahsediyor
 • GazıGazı8 ay önce
  Türk tarımı Avrupa'da birinci tesbit çok doğru şöyleki: Tarım sektörü giderlerinin Gübre mazot ilaç ta Avrupa birinciliği , Zirai ekipmanların Avrupa birinciliği olduğu doğru ! Geri kalan ziraat giderinde pahalılığı birinci olduğumuz doğru ! Gerisi teferruat
 • Mustafa MankaloğluMustafa Mankaloğlu8 ay önce
  Onun için Tarım ithalatımız çok.Acaba bir de birinci olmasaydık ne olurdu acaba?
 • hasanhasan8 ay önce
  komurde de birinciyiz
 • AbdullahAbdullah8 ay önce
  Allahtan internet var da hangi ülke kaçıncı görebiliyoruz. Bakanın dediğine inanırsak dünya birincisiyiz. Neyse, bakan biliyor kimin inanacağını, ondan rahat.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019