• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli duyurdu! Elde kalan kurbanlıklar satın alınacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üretilen elinde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumunca satın alınacağını açıkladı.

Yeniakit Publisher
2020-08-02 10:25:00 - 2020-08-02 10:48:42
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli duyurdu! Elde kalan kurbanlıklar satın alınacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticilerin elinde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) satın alacağını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, "Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde Et ve Süt Kurumumuz (ESK) eliyle biz alacağız" dedi.

Bakan Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl 1,2 milyon büyükbaş, 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığın bulunduğunu bildirdi. Bu sene de kurbanlıklarını satamayan yetiştiricileri mağdur etmeyeceklerini belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

"400 kilogram ve üzerinde birim fiyat 19 lira"

"Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız. Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilo ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 19 lira olarak canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kilo arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18 lira olarak; 2'nci ve 3'üncü kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacaktır."

Detayları ESK duyuracak

Küçükbaşlarda tokluk firesi düşülmeksizin tokluların canlı kilogramının 17 liradan alınacağını belirten Bakan Pakdemirli, "Koyunlar canlı kilosu 15 lira, keçiler ise canlı kilosu 13 lira fiyat üzerinden satın alınacaktır" dedi.

Alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirten Pakdemirli, "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dervis

Pahalı satıyorlar o yüzden elde kalıyor.ben yurtdışına hep vekalet veriyorum .bizde çok pahalı.biraz insaf etsin kurbanlık satanlar.kendi ülkemizde kurban kesemiyoru.araba arsa fiyatina hayvan satıyorlar.insaf.pahalı olduğu için çoğu insan kesemiyor zaten.tarım bakanlığı da birşey yapamıyor.hayvan satıcılarına her türlü destek hibe gibi yardimlar yapiliyor.devletin desteğiyle büyütülen alinan hayvanlari araba fiyatina satiyorlar.devlet destek vermesin bunlara..tarim bakaliği yanliş yere destek veriyor.
 • Yanıtla

dursun

ne olur almasın bakanlık. geri götürsünler. satarken fahiş fiyatla sanki analarının nikahını satar gibi uçuyorlar. sonra elinde patlıyor hadi et balığa ne olur mudahale etmeyin. geri götürmek zorunda kalabileceğinide görsün. kanaatkar olsunlar. bu ödülü hak etmiyorlar.geçen gittik pazarda canlısının kg 28den aşağı vermiyorlardı. biri hatır tanıdık ayağına 27,5tlden alabildi halkı kazıklıyan kazıklıyana kınıyorum bakanlığı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı