Tarihten bir ibret vesikası

Yakub b. Süfyan, Hz. Hüseyin'e karşı savaşan ve "Şu ana kadar başıma hoşlanmadığım hiçbir şey gelmedi" diyen ihtiyarın ibretlik sonunu anlatıyor.

22 Haziran 2019 Cumartesi 12:24
Tarihten bir ibret vesikası

Hayat iman ve cihaddır” sözünün sahibi, İslam’ın büyük şehidi Hz. Hüseyin ve ehl-i beytini katleden orduda yer alanların akıbeti daha o zamandan merak konusu olmuştur. Bir görgü tanığı olan Yakub b. Süfyan’ın ağzından nakledilen şu olayı, hemen bütün ilk ve muteber tarih kaynakları aktarır:

Çiftliğimdeydim. Cemaatle yatsı namazını kıldıktan sonra oradakilerle oturup muhabbete başladık. Hz. Hüseyin’e geldi söz. Orada bulunan adamlardan biri dedi ki: “Ben ısrarla takip ettim, Hüseyin’in üzerine yürüyüp onunla savaşanların hemen tamamının akıbeti feci oldu.” Bizimle bulunan çok yaşlı bir adam, “Ben de ona karşı savaşanlardandım, fakat şu ana kadar başıma hoşlanmadığım hiçbir şey gelmedi” dedi. Yanmakta olan kandil o sırada sönmeye yüz tuttu. İhtiyar onu yakmak için kalktı. Fitille oynarken ateş birden parlayıp ihtiyarın elbisesini tutuşturdu. İhtiyar canını kurtarmak için çiftliğimin hemen önünden akan Fırat’a koştu. Fakat ne yanmaktan kurtulabildi, ne boğulmaktan.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 22 Haziran 2019 Cumartesi 12:24

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Ağustos 2019