Talimatı kim verdi? Rehin alıp pazarlık yapacaklardı

TBMM’ye saldırı girişimleri son anda engellenen DHKP-C’li 2 teröristin bağlantıları mercek altına alındı. Polis, HTS irtibatlarını araştırdığı Mulla Zincir ve Eylem Yücel’in bağlı bulundukları örgüt hücresi ile talimatı kimden aldıklarını araştırıyor. 2 teröristin Meclis’e gelirken kullandığı güzergahtaki kamera kayıtları inceleniyor.

16 Mayıs 2019 Perşembe 06:38
Talimatı kim verdi? Rehin alıp pazarlık yapacaklardı

TBMM’ye saldırı girişimleri son anda engellenen terör örgütü DHKP-C’li irtibatlı Mulla Zincir ve Eylem Yücel’le ilgili soruşturma derinleştiriliyor. Gözaltına alınan teröristlerin, 14 Mayıs’tan geçerli olmak üzere 4 gün gözaltı süresinin uzatılmasına karar verildi.

Uç kısmına kesici cisim bantlanmış kurşun kalem ve bomba düzeneği süsü verilmiş siyah kutu.

HTS irtibatları çıkarılacak

Terör Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülen şüphelilerin sorgu işlemi devam ederken, polis ve savcılığın, teröristlerin söz konusu saldırıyı hangi amaçla gerçekleştirmeye çalıştığını araştırdığı bildirildi. Bu kapsamda, ilk olarak şüphelilerin bağlantılarını araştıran polis, Mulla Zincir ve Eylem Yücel’in HTS irtibatlarını çıkaracak. Şüphelilerin bağlı bulundukları örgüt hücresi ile eylem talimatını kimden ya da kimlerden aldığı gibi hususların açığa çıkarılmaya çalışılacağı bildirildi.

Telefonları inceleniyor

Şüphelilerin üzerinde çok sayıda sim kart ele geçirildiği öğrenildi. Söz konusu sim kartlar, Zincir ve Yücel’e ait telefonlar ile dijital materyallerin incelenmesine de başlandığı ifade edildi. Bu arada şüphelilerin Meclis’e giderken kullandığı güzergahlara ilişkin kamera kayıtları geriye dönük olarak mercek altına alındı. Yapılar bu araştırmayla şüphelilerin ilk çıkış noktalarından Meclis’e girişe kadar nasıl bir yol izledikleri, biri ya da birileriyle irtibat kurup kurmadıkları ve araçla mı ya da yaya olarak mı geldikleri tespit edilecek.

Pazarlık mı yapacaklardı?

Olaya ilişkin yapılan ilk incelemede, son anda etkisiz hale getirilen saldırganların, yakalanamasaydı rehin aldıkları kişi üzerinden pazarlık yapacakları değerlendiriliyor. Saldırganların, ucuna kesici alet bağlanmış kalemi rehinenin boynuna dayayarak bomba düzeneği süsü verilmiş maddeyi gösterip, “bombayı patlatırım” tehdidiyle istediklerinin yerine getirilmesini sağlamaya çalışacakları ihtimali üzerinde duruluyor.

Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 07:05

YORUM YAZ

 • HasanHasan6 gün önce
  İhtimal değil gerçek bu....önce yandaşları MV'lini rehin alıp pazarlık yapacaklardı...danışıklı dövüş
 • NurNur6 gün önce
  Chpnin boynun altından çıkıyor pkk yıda dhkpc yide burnumuzun dibine getirdiler kaftancıoğlu militanları değilmi dhkpcnin bütün millet biliyor kadının suratının rabbiyesi silinmiş chpmillet vekilleri içinde tc düşmanı çok Allah chp nin zihniyetini taşıyan insanlardan bu ülkeyi korusun chp seçmeni RTEnın adeta düşmanı olmuş çok rastlanıyor ağızlarından köpük saçıyorlar korkunçlar bu insanlardan irite oluyoruz
 • kmlkml6 gün önce
  cehalet patırtısının bütün misafirlerine dikkat edilmeli
 • ihsanihsan6 gün önce
  talimatta planda tanaldan şaştınızmı tnal terörist değilmi
 • hizipsavarhizipsavar6 gün önce
  bunlar kimin arka bahçesi duyamadım chp mi dednmiz. hani bir ağzı salyalı baro başkanı vardı. savcı katledilirken onu istemişlerdi. kimin savunusu kimin yargısıyıdı duyamadım yine mi chp dediniz. işte ortaklık kurduğunuz oy verdiğin parti.
 • İsmailİsmail6 gün önce
  Araştıracak birşey yok kim oldukları belli , pkk vekiileri olduğu partiler belli chp,hdp,sadet chp nin içine dinsiz Türk kökenli olmayan kızıl alevilerle doldurdu, kemalin askerleri laikler değil şimdi teröristler oldu. . işkence ile gebertilsin kolay ölüm vermeyin, savcının intikamı alınmalı bunların ailleri ve akrabaları da aynıdır. bunu görmeyen devlet onları al işkence ile konuştur ortaya çıkar
 • hamdhamd6 gün önce
  Aynen. Araştırılmış da iişin altından chpip hdp ittifakı çıkarsa şaşırmam.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019