• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Taliban BM’ye büyükelçi atamıştı! Rusya’dan çok konuşulacak açıklama

Afganistan’ı ele geçiren Taliban’ın BM’ye büyükelçi ataması sonrası Rusya’dan açıklama geldi.

Yeniakit Publisher
2021-09-26 11:38:00 -
Taliban BM’ye büyükelçi atamıştı! Rusya’dan çok konuşulacak açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, New York’ta düzenlenen ve dünya liderlerinin katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu yıllık toplantılarının oturum aralarında konuştu. Lavrov’un açıklamaları, Taliban’ın BM’ye büyükelçi adayını açıklamasının ardından geldi. Taliban’ın bu adımı Afganistan’ın BM’deki koltuğuna yönelik bir tartışmaya neden oldu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Lavrov basın açıklamalarında “Şu anda Taliban’ın uluslararası olarak tanınması konusu masaya yatırılmış değil” ifadelerini kullandı.

Taliban’ın Dışişleri Bakanı Emirhan Muttaki pazartesi günü yaptığı açıklamada Taliban’ın Doha Sözcüsü Suheyl Şahin’i Afganistan’ın BM büyükelçisi olarak atandığını belirtti.

Taliban geçen ay Afganistan yönetimini ele geçirdi.

Taliban tarafından devrilen Afgan hükümetini temsil eden Birleşmiş Milletler'in şu anki büyükelçisi Ghulam Ishaqzai, Birleşmiş Milletler nezdinde akreditasyonunun yenilenmesini talep etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Taliban'ın uluslararası olarak tanınma isteğinin, kapsayıcı bir hükümet oluşturulması ve Afganistan’da kadın haklarına saygı gösterilmesinin sağlanması için diğer ülkelerin kullanması gereken tek koz olduğunu belirtmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Eyman

Kabul etmezsiniz tabi, hrıstiyan kulübü bir örgüt oluşturmuşsunuz, müslüman bir devleti almazsınız. Rusya rahatsız oluyormuş, Amerika rahatsız, o rahatsız bu rahatsız, zalim ve gaddarların hepsi rahatsız; ama insanlık, biz ve Taliban bu zalimlerin hepsinden de rahatsızız.
 • Yanıtla

Yiğido

Bu soru Sancar hocaya bir komplo Adamda saf saf cevap veriyor. Ama bundada bir gariplik var. Bir bilim adamı olarak bu ne idüģü belli olmayan sıvıların Aşı sertifikası olmadığını bilmesi gerekirdi. Böyle Nobel ödüllü almış bir insanın Bi duruma düşmesi hiç de iyi değil. Böyle şeyler olunca acaba benimi Nobelle aday gösterseler diyorum
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23