Suudi Arabistan'dan skandal Türkiye çağrısı

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı suikastının arka planını araştırmaya devam eden Türkiye'nin boykot edilmesi çağrısında bulunuldu.

11 Temmuz 2019 Perşembe 19:56
Suudi Arabistan'dan skandal Türkiye çağrısı

Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlanması için çalışmalar yürüten Türkiye'ye boykot yapma çağrısında bulundu.

Her yıl yüz binlerce Suudi turistin ziyaret ettiği Türkiye'nin tatil için seçilmemesi konusunda milliyetçi ve iktidar yanlısı medyada yayınlar yapılıyor.

Fransız haber ajansı AFP, son aylarda birçok medya kuruluşunda "Türkiye'yegitmeyin", "Türkiyegüvenlideğil" gibi manşetlerin çıktığını aktarıyor. El Arabiya'nın da aralarında olduğu haber kanallarının Ankara'daki SuudiArabistan Büyükelçiliği'nin Türkiye'de artan pasaport hırsızlığı ve ufak suçlar nedeniyle yaptığı uyarıları yayınladığı belirtiliyor.

Boykot sadece turizmle sınırlı değil

Türkiye'ye yönelik boykot çağrısı turizmle sınırlı değil, Suudilerin Türk malı ürünlerin tüketimi konusunda da benzer bir duruş izlemesi isteniyor.Riyad'ın Ticaret Odası Başkanı Ajlan al-Ajlan geçtiğimiz ay Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Türk liderliği ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığa devam ettikçe ve Krallık'ı hedef almayı sürdürdükçe, her zamankinden daha çok boykot çağrısı yapıyoruz, her alanda. Ticaret, iş gücü ve Tük şirketleriyle anlaşmalar..." ifadesine yer verdi.

Avrupa ve Amerikan Çalışmaları Enstitüsü'nden SuudiArabistan Uzmanı QuentindePimodan, Suudi Arabistan'ın şu anki Türkiye politikası ile bir taşla iki kuş vurduğu görüşünde. DePimodan, Riyad'ın hem Türkiye'nin Suudi turistlerden ekonomik fayda sağlamasını önlediğini hem de Suudileri kendi ülkelerinde para harcamaya yönlendirdiğini söylüyor.

Kaşıkçı cinayeti ve Müslüman kardeşler ayrılığı

Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde son dönemde yaşanan gerginliğin arkasında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, geçtiğimiz yıl 2 Ekim'de SuudiArabistan'ın İstanbul Konsolosluğunda öldürülmesi yatıyor.

Türkiye Kaşıkçı'nın ölümünün aydınlatılması ve Riyad üzerinde baskının artırılması için uluslararası çapta kampanya yürütmüştü.

Cinayete ilişkin soruşturma yürüten Suudi savcı, Kaşıkçı'nın bedeninin parçalara ayrılarak konsolosluk binasından çıkarıldığını açıklamıştı. Riyad'ın yürüttüğü soruşturmada SuudiArabistan'ın Veliat Prensi Muhammed bin Selman aklanırken, yaklaşık yirmi kişinin yargılandığı davada beş kişi hakkında idam cezası istenmişti. Amerikan basını, CIA'in cinayet emrini büyük ihtimalle Veliaht Prens tarafından verildiği tespitinde bulunduğunu bildirmişti.

Suudi Arabistan ve Türkiye ilişkilerinde bir diğer anlaşmazlığın kaynağını, Ankara'nın Müslüman Kardeşlere verdiği destek oluşturuyor. SuudiArabistan, Mısır'da Mübarek sonrası dönemde iktidara gelen ve askeri darbesi ile devrilen Müslüman Kardeşleri varlığına tehdit olarak görüyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe 19:56

YORUM YAZ

 • hadihadi9 gün önce
  suudi cibutili yahudiler var !!! ???????????arab deyil !!! robert necit,initleri ,yilanları
 • İt sevmez İt sevmez 10 gün önce
  Bizde bir kaç sene diktatör arap liderinin ülkesinde can güvenliği ve kanun yok kim vurduya gidersiniz diye hacca gidenleri uyaralım ve haccı donduralım.Kimse dinden çıkmaz yani böylece avrat düşkünü becevi kralın da cebine biraz daha az para girer. Ulan itoğlu itler sizin senede gönderdiğinizden daha fazla biz size adam gönderiyoruztarla fareleri ne zamsn adam oldunuz.Gavur k... öpmekten başka meziyetiniz yok .İslam düşmanı vahabiler dini bozup kendi işinize geleni din diye pazarlıyor aynı zamanda gelin olarak israille gerdeğe giriyorsunuz. Oralar sizden çok bizim bakın bakalım oralarda yer altında sizin mi bizim mi daha çok şehidimiz var.Gavur dostlarınız da sizi kurtaramaz o moruk kral da veledi soytarı prensde devrilecek orada yine alem-iislamı temsilen turan bayrağı asılacakve dahi bütün ortadoğuya.Çakallar hayvan gibi saldırıpKaşıkçı'yı parçalayan barbarlar siz değil misiniz?Sahi siz nesiniz uşaklıktan başka meziyetiniz yok , tavanda bir kaç vampir ülkenin kanını içiyor sermayesi ile hovardalık yapıyor. Taban diktatör uşak kral yüzünden korkudan sesini çıkaramıyor çıkarırsa ertesi güne sağ çıkar mı bellisiz.Ulan soysuzlar bizim zananımızda kabede it kopuk dolaşamazdı siz biraz daha para kazanmak için Kabe'yi ayaklar altına alan gavur otellerine peşkeş çektiniz rezilsiniz ulan saray erkânı çakallar rezilllllllll
 • sadrisadri10 gün önce
  bu itler paraya taptiklari icn, ve amerikaninda bunlari paralarindan ve krallik makamindan indirebilecegini bildikleri icin, boynunda tasmali bir it gibi, amerikanin tarafinda olmak zorundalar.. bakinsane bir telefon etmekle 500 milyon dolari verecek kadar ürkek ve korkak itler..
 • onuncu köyonuncu köy10 gün önce
  mekkede mesvelebölgesi vardir kabeye 2 kmuzakta. Oradamekkeninen buyuk otelleri vardir veotel sahipleri Diyanet oraya gelip otellerini kiralayana kadarhickimse otelini baska ulkeye kiralamaz diyanetin kiralama isi biter sonra baska ulkelere kiralama baslar. Cunki bizimhacilar nerdeyse oteli aldigi gibi teslim eder diger ulkelere verilenoteletekrar bakim yapilir kiranin nerdeyse yarisi masrafagider. Ben ordaydim iyi bilirim... Buyorum bir önceki yorumumun devamidir. saygilar.
 • onuncu köyonuncu köy10 gün önce
  Cok fazla bir sey yapmaya gerek yok.. Sadece 2 yil haci yollamayinyurtdisindan direk giden turk hacilarinida engelleyinolmadi giderseniz vatandasliktan cikarilacaksiniz deyinsize garanti ederimdaha ilk senehaci gitmesin mesvele, sise hastanesi civari , kabenin etrafindakioteller bombos kalir.. bakin nasil isyan cikiyor arabistanda.Arabistanin en buyuk gelir hac organizasyonudur beylerve hac da en cok para harcayanlarda turklerdir. Biz yeterki birlik olalimkimse bize dis geciremez .
 • DerinlikDerinlik10 gün önce
  Suudi kralının ölümünde kendi ülkesinde bişey yapmadılar ülkemizde yas ilan edildi yas ilan edenlere verin haberi bir devlet nişanı madalyası daha versinler suudilere. Arabın doları gözlerinizi bedava hac ve umre imanınızıhurması midenizi kabartirken eleştirenleri faşistlikle suçlayanlara verin haberi de postmodern ummetciliginin üstüne bir bardak zemzem içsinler. Osmanlı padişahları neden hacca gitmediler. Hicazda türkün silahsız evlatları ingilizle bir olan arabın çöllerinde susuz kavrulup telgraf direklerinde kururken.narin bedenleri izleyen bedevileri bilir misiniz. Bilmeyene osmanlı hicazdan vergi ve asker almadı oraya hac için yıllık hazine ayırdı kabenin altın varak örtüsü istanbuldan yıkanması için gül suyu ispartadan gönderildi.
 • İnceİnce10 gün önce
  Allah'ın laneti üstünüze olsun yezitler sizi
 • abdrhmnabdrhmn10 gün önce
  yahudileşmiş suud prensliği. müslümanlık maskeleri şeytanlaşmış bunlar
 • MuratMurat10 gün önce
  Bu şerefsiz eclatlarına da müalüman diyorlar ya kanıma dokunuyor o yüzden ayıdan post arapdan da doat olmaz
 • KahramanKahraman10 gün önce
  Sudi arabıstan abd köpekleri tarafından işgal edilmiş kıral ailesinin dinle imanla hiçbir alakası yok geçici birsüre hacı adaylarının sudiarabıstana gitmemesi lazim sudi arabistan piç selman katili tarafından işgal altındadır.Allah müslümanları muzaffer eylesin Reis bukonuda yerden gövekadar haklıdır zalimin safında durmamıştır
 • BenBen10 gün önce
  Arapları çok seven hayran olanlara BOYKOT kapağı olsun
 • Ali İhsanAli İhsan10 gün önce
  Bunlar gevurdan dadaha gevur olmuş.Bu alçaklar siyonistlerle işbirligine dahi girdikten sonra artık bunlardan her gevurluk beklenir. Emperyalist ve siyonistler petrollerinide el koydular akıllarınada imanlarınada el koydular.Yakında karılarına da el uzatırlar bakın göreceksiniz.
 • HasanHasan10 gün önce
  Allah sizi ıslah etsin Türkiyeyi boykot edin ama isralle kolkola olun yazıklar olsun size
 • sütçü imamın torunusütçü imamın torunu10 gün önce
  siz siyonist sever krallar ülkemize gelmezseniz biz açmi kalacagiz sizler israile gidin müslüman adından gocunan zalimler biz de onlardan petrol almayalım
 • Cevat Cevat 10 gün önce
  ABDNIN PETROL ISTASYONUKAFIR VE MURTED SUUD INGILIZ KRALLIGI.......GROSBRITANYANIN KURDUGU.....HEMDE VAHHABILIGI KURDU 1740 DA BUNLAR KÖLE KÖLE....ABDNIN INGILIZTASMALI KÖPEKLERI......BUNLARIN ISLAMI KONUDA HIC BIRSEYINEINANMAYIN .....HAPUSHANELER....EHLI SUNNET MUSLUMANLARIYNEN DOLUDUR...........HER BIR SUUDIKRALKÖPEGININ 100 TANE KARISI VAR..........BUNLAR 24..SAATZINA YAPAR......KAFALARI ICKIYNEN DEMLER..............ABD GROSBRITANYA ...UMMETI BUTUNARAPLARI BU KÖPEKLER ITLER.....VASITASI ILE IDARE EDIYOR .........KONTROL.....ALTINDA TUTUYOR........HER HAFTAABD INGILIZ ELCILERI...KRALIN YANINDA SOLUGU ALIR........DURUM HAKKINDARAPOR HAZIRLAR..ABD LONDRAYAGONDERIR.........150...SENEDIR BÖYLE.................AJANLARA BAK ...HAMPER...GETRUD BEL.....ABDULLAH FILBY....MAX LINDARE...E.T.LAWRENCE.....WS....HALA AJAN DOLU........ABD VE INGILIZ ELCILER...IDARE EDIYORSUUDILERI.......KRALLARKÖPEKKVAZO SADECE...........KARI KILIKLI KANCIK ITLER......................................NESEBI RASULUN COGU HAPISTE...MEKKEDE MEDINEDE....ACILEN MEKKE MEDINE BUITLERDENKURTARILMASIELZEMDIR.........................
 • Abdullah MuratAbdullah Murat10 gün önce
  Türkiye Allahın yoluna girmelidir. Allahın hükümlerine yüzçevirmek küfürdür Kafir hükmünde olan bu devlet. hiçbir islam devletinin dostu olamyacak durumdadır. Bir suçu belirlemek için Kurana bakmak gerekir bir ceza vermek için gene kurana bakmak gerekir Maide44 Allahın hükmüyle hükmetmeyenler (yasam yürütme yargı kanun çıkarma) yapmayanlar kafirdir. Allah sana bunu yaptığın için şerefsiz namussuz izzetsi diyor düşmanım oldun diyor Sen halen büyükleniyorsun Buradan yapılan iş büyüktür Küfür dinden çıkarır Allahın hükümlerini istemeyen ise o hükümlere teslim olmuşyani müslüman değildir ve gerçek şerefine namusuna yüz çevirmiş Emanete ihanet edicidir.
 • hercaihercai10 gün önce
  ILK FETH EDILMESI YERDIR SUUDI ARABISTAN!
 • ÖzkanÖzkan10 gün önce
  Şerefsiz Piçler!!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019