• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suudi Arabistan'dan ABD askerlerine 500 milyon dolar!

Suudi Arabistan'ın, ülkesinde faaliyet gösteren Amerikan askerleri için ABD'ye 500 milyon dolar ödediği açıklandı.

2020-01-17 23:26:00 -
Suudi Arabistan'dan ABD askerlerine 500 milyon dolar!

CNN'nin ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, geçen yıl Aralık ayında Suudi Arabistan'ın ülkesinde faaliyet gösteren Amerikan askerleri için ABD'ye 500 milyon dolar ödeme yapıldığı belirtildi.

Pentagon Sözcüsü Rebecca Rebarich, "Başkan (Trump'ın) ortak yük paylaşımını arttırma yönergesine uygun olarak Savunma Bakanlığı, bölgesel güvenliği destekleyen, düşmanlık ve saldırganlığı caydıran askeri birliklerimizin maliyetini paylaşma konusunda Suudi Arabistan'ı devreye soktu. Suudi hükümeti bu faaliyetlere ilk katkıyı yapmıştır" dedi.

Haberde, Eylül 2019'da İran tarafından yapıldığı öne sürülen insansız hava aracı saldırılarından sonra Suudi petrol tesislerini korumak için ülkeye binlerce ilave ABD askerinin gönderildiği ve tesislerin çevresine füze savunma bataryasının yerleştirildiği anlatıldı.

1 milyar dolar depozito

İki ülke arasında, Suudiler tarafından ABD askeri maliyetlerinde hangi masrafların karşılanacağının detayları ve Yemen savaşındaki desteği de dahil ABD'ye nihai olarak ne kadar borçlu olduğu konusunda ikili görüşmelerin devam ettiği vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Fox News'e verdiği mülakatta Suudi Arabistan'ın söz konusu masrafların için bankaya 1 milyar dolar depozit yatırdığını belirtmişti.

Haberde ayrıca, Suudi Arabistan'ın, ABD'nin askeri maliyetlerini karşılamak için ilk defa ödeme yapmadığına, 1990-1991 yıllarında Körfez Savaşı'nın maliyeti olarak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Körfez ülkelerinin ABD'ye 36 milyar dolar ödediğine dikkat çekildi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İs-hak

Surata. bakar mısınız
 • Yanıtla

şüpeci

abd yi besleyen bu aptallar korkaklar bu Suudi zulmünden kurtarana kadar bütün İslam ülkeleri hacca gitmeyi darul harb deyip askıya almalı. bu soytarılarıalaşağıetmeli gerekirse savaşilan etmelidir. halkınıiktidara ayaklandırmalıdır. ne bu ya. küfre milyarlar akıtmak. Kovboy onları söğüşlemese batacak iflas edecek
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı