Suud, BAE ve Mısır’ın yardımını istemiyoruz

Bir hafta önce yapılan askeri darbeye kuklaları Orgeneral Abdulfettah el-Burhan nedeniyle tam destek veren Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’a Sudanlılar tepkili. Askeri darbeye karşı eylemlerini sürdüren göstericiler, Sudan’a gıda yardımı sözü veren üç ülkeye karşı pankart açıp “Yardımlarınızı istemiyoruz” dediler.

18 Nisan 2019 Perşembe 11:32
Suud, BAE ve Mısır’ın yardımını istemiyoruz

Sudan’da, Ömer el-Beşir rejiminin darbeyle indirilmesi sonrası askeri darbeye karşı eylemlerini sürdüren protestocular, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır’dan gelen destek açıklamalarına tepki gösterdi. Sivil yönetime geçiş talebiyle eylemlerini devam ettiren protestocular, darbeci askerlere destek veren Arap ülkelerine isyan etti.

Protestocular, kimsenin iç işlerine karışmasını istemediklerini, kimseden yardım beklemediklerini belirterek, “Mısır, BAE ve Suudi Arabistan. Yardımınızı istemiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı. Bir diğer pankartta ise “Mısır aracılığıyla BAE ve Suudi Arabistan müdahalesine hayır. Suudi Arabistan ve Mısır’ın desteğini istemiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Suud buğday sözü vermişti

Sudan’da ordunun, 11 Nisan’da yönetime el koyduğunu ve ülkede iki yıllık geçiş süreci başladığını açıklamasının ardından Askeri Geçiş Konseyi’nin başına kuklaları Abdulfettah el-Burhan geçince sevinen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), destek açıklamalarının yanı sıra gıda yardımı taahhüdünde de bulunmuştu.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Sudan’a ilaç, petrol ürünleri ve buğday içeren yardım paketi gönderilmesi için talimat verirken, hemen ardından BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayid Al Nahyan, Sudan halkına yardım alanlarını görüşmek üzere Askeri Geçiş Konseyi ile temasa geçilmesi yönünde talimat vermişti.

Arap Birliği’nin darbeye destek açıklamasından sonra Mısır’ın darbeci lideri Abdulfettah es-Sisi de Sudan’daki darbeye destek açıklaması yapmıştı.

Beşir, Kuber hapishanesinde

Mısır firavunu Sisi, Alman Başbakanı Merkel’le de görüşüp, askeri darbeye destek çağrısı yapmıştı. Bu arada Sudan’da darbeci yönetim, devrik lider Beşir’in başkent Hartum’daki Kuber hapishanesine nakledildiğini bildirdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Nisan 2019 Perşembe 11:32

YORUM YAZ

  • KIMINOVAKIMINOVA1 ay önce
    MISIR.SUUD BAEZATEN BU ÜLKELER MÜSLÜMANLAR ICIN DEGIL ISRAIL ICIN CALISIYORLAR BUNLARIN MÜSLÜMANLIGI FALAN KALMAMAMISTIR BUNLAR SIYONISTLERIN PALYACOLARI MÜSLÜMANLARLA BERABERMIS GIBI GÖZÜKÜYORLAR VE SIYONISTLERLE CALISMAYANMÜSLÜMANLARIN NE YAPTIKLARINI ISRAILI ISPIYOCULUK YAPIYORLAR BU ÜLKELERIN GÖREVI MÜSLÜMANLARA KARSI AJANLIKTIR.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mayıs 2019