• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Süresiz nafaka aile kurumunu yıkıyor

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucusu İlknur Birsel Büyükakça, "Kanundaki süre ibaresi kalkmadan bu nafaka zulmü sona ermez. Çekişmeli bir boşanma başlar başlamaz tedbir nafakası başlıyor. 16 yıl süren davalar bile bulunuyor. Ne boşanabiliyorlar ne de evlenebiliyorlar." diyerek nafakanın oluşturduğu sorunlara dikkat çekti.

Yeniakit Publisher
2020-07-08 22:31:00 - 2020-07-09 00:19:39
Süresiz nafaka aile kurumunu yıkıyor

'Süresiz nafaka’ sadece erkekleri değil birçok kadını da mağdur etmeye devam ediyor. ‘Süresiz nafaka’ ve ‘çocuk icrası’ mağdurları, platform başkanları. hukukçular ve gazeteciler konuyu canlı yayında tartıştı.

Mehmet Özmen: Seyfullah bey hoşgeldiniz. Nedir bu nafaka?

Avukat Seyfullah Yıldırım: Bugün yoksulluk ve mağduriyet nafakası sorunlu olan nafakalardır. Kamuoyunda en çok şikayet edilen, tedbir ve yoksulluk nafakasıdır. Tedbir nafakasında her hangi bir şart aranmaz. Boşanma davası açılınca devreye girer. Yoksulluk nafakası da boşanma sonucunda yoksulluğa düşebilirse eşten talep edilebiliyor.

Mehmet Özmen: Nafakayla ilgili en çok şikayet edilen şey nedir?

Avukat Seyfullah Yıldırım: Yargıdaki hantallık bu ülkenin bir problemidir. Boşanma davası açılınca bazı usüller var. Bu kadar usül içerisinde yolunda giden bir boşanma davası 8 ay sürüyor. Yargıdaki iş yükü nedeniyle iki duruşma arasında 3-4 ay gibi süre verilebiliyor. Taraflar uyuşmazsa dava istinafa gidiyor. 6 ay sonra istinaftan karar çıkıyor. İstinaf tekarar dava görüşülsün derse, dava başa dönüyor. Yine temyiz yoluna gidebiliyor. Eğer dosyanız bozulursa vay halinize, 15 yıl süren davalar var. 

Mahkeme kararı kesinleşip nüfusa bilidirim yapılmazsa kişi evli sayıldığı için nüfusta da öyle görünüyor. Dava sürecince tedbir nafakası ödeniyor. Diyelim dava bitti yoksulluk nafakası gündeme geliyor. 

Mehmet Özmen: Çözüm öneriniz nedir? 

Avukat Seyfullah Yıldırım: Ben sürezis yoksullukta düzenleme yapılmasını isterim. Al ve üst sınır belirlenmeli, devletin sosyal devleti devreye sokması gerekiyor. Nafaka için fon da oluşturabilir. 

3 ay evli kalıp 31 yıl nafaka alanlar var. 

Boşanan çiftlerde ortada kalmış çocukların durumu çok kötü oluyor. Boşanan insanlar tekrar evlendiğinde çok büyük sıkıntıya giriyor. İkinci bir evlilik yaptırdığında insanlar büyük sorunlar yaşıyor.

Mehmet Özmen: Seyran Baykal hanıma söz vermek istiyorum. Nafaka hakkında neler söylersiniz.

Seyran Baykal: Ben ikinci evlilik mağduruyum. Eşim cezaevine girdi bu yüzden. 4 çocuğum var eşim yoksulluk nafakasını ödeyemediği için cezaevine girdi. Eşim 4 kere girip çıktı bu yüzden. Eşim aylık 2 bin 500 lira ödemek zorunda. Ben çocuklarıma bakmak için evlere temizliğe gidiyorum. Ben ne yapabilirim bu şekilde. 

Buradan kadınları savunan STK'lara sesleniyorum. Boşanan kadın mağdur da ben mağdur değil miyim? 

Mehmet Özmen: Birdane Nur Altay hanım da nafaka mağduru neler söylersiniz.

Birdane Nur Altay: Benim eşim eski eşine nafaka ödüyor. Evlendikten sonra da eski eşi nafaka artırım davası açtı. Nafakanın yanında bir de psikolojik baskı yapılıyor. Ben ilkokul mezunuyum evim için çabalıyorum. Karşıdaki kadın 3 üniversite mezunu geçimini sağlayamadığını söylüyor.

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Kurucusu İlknur Birsel Büyükakça: Burada esas sıkıntı yasada bulunuyor.  Kanundaki süre ibaresi kalkmadan bu zulüm sona asla ermez. Çekişmeli bir boşanma başlar başlamaz tedbir nafakası başlıyor. 16 yıl süren davalar bile bulunuyor. Ne boşanabiliyorlar ne de evlenebiliyorlar. 

Süresiz yoksulluk insanların peşini bırakmıyor. Ödenmeyince hapis yatmak zorunda kalıyorlar. Bu insanlar ne yapsın! Asgari ücretle geçinen biri yaşamını nasıl sürdürecek de nafaka ödeyecek. 

Bazı babalar çocuk icrasıyla karşı karşıya kalıyorlar. İnsanlar çocuklarını göremediği için acı çekiyor. Süresiz nafaka insanların hayatını esir almaktadır. 

Boşanan bir insan ikinci evlilik yaptığında bu nafaka yüzünden ikinci yuvalarını da kaybediyorlar. İş arama zahmetine bile girmeyen bir kadın her yıl nafaka artırımı davası açabiliyor. Barolar nafaka çalıştayında nafaka mağdurlarını dinlemedi.

 

 

 

 

 

 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa bey

3 yıldır mahkemem sürüyor . Tekrardan başa döndü.. mahkeme bitmediği içinbaşka biriyle evlenemiyorum. Mahkemeler bizi zinaya teşvik ediyor. ERKEKLE KADIN BOŞANSA, lanet mahkeme devam etse olmaz mı? Kadın erkek eşitse erkek neden artık hayatını paylaşmadığı kadınlara servet ödemeye devam ediyor.
 • Yanıtla

Bilal

Nafaka haram haram haram kadın adamin bütün geleceğini ipotek altina aliyor ve gidip bir dost buluyor kicik olsun diye sosyal medyadanda resim yayınlıyor adamda dolap beygiri gibi çalışıp nafaka oduyor. Böyle idare olmaz böyle adalet olmaz böyle devlet olmaz bu yüzden ak partiye oy vermiyecegim bu böyle biline bu zulumdur
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı