• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Soruşturmalardan kaçıyorlar! Çinli uzmanlar o ülkeden ayrılmaya başladı

ABD'de haklarında başlatılan soruşturmaların oluşturduğu baskılar nedeniyle Çinli teknoloji uzmanlarının ülkeyi terk etmeye başladığı öğrenildi.

Yeniakit Publisher
2020-12-05 15:30:00 -
Soruşturmalardan kaçıyorlar! Çinli uzmanlar o ülkeden ayrılmaya başladı

South China Morning Post'un haberine göre, ABD Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Birimi yetkilisi John Demers, Aspen Enstitüsünün Siber Güvenlik Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) ile bağlantılı kişileri soruşturmak üzere 20 şehirde yürüttüğü çalışmalar ve Çin'in Houston'daki Başkonsolosluğunun istihbarat faaliyetleri yürütüldüğü gerekçesiyle kapatılmasının ardından, yaklaşık 1000 Çinli akademisyen ve araştırmacının ülkeyi terk ettiğini dile getirdi.
Çin ajanı olduğundan şüphelenilen kişilere endüstriyel ve teknolojik casusluk suçlamasıyla çok sayıda dava açıldığını ifade eden Demers, bunun Çin adına etki faaliyetinde bulunan çok sayıda akademisyen ve araştırmacının ülkeyi terk etmesine yol açtığını söyledi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü İstihbarata Karşı Koyma Şubesi Başkanı William Evanina da aynı zirvede, Çin ajanlarının 3 Kasım seçimlerinde başkan seçilen Joe Biden'a yakınlığıyla bilinen ve yeni yönetimde görev alması beklenen isimlere yönelik etki faaliyetlerine başladığını belirtti.

Evanina, ABD’nin takibindeki bu kişilerin Çin hükümetinin emriyle ülkeye geldiğini kaydetti.

Washington yönetimi, güvenlik riski oluşturduğu gerekçesiyle eylül ayında çok sayıda Çinli öğrenci veya araştırmacının vizelerini iptal etmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

2345

oley çinli uzmanlar abdye teknoloji geliştirmeyecekler çok sevindirici bir durum zaten çinde haysiyet olsaydı bütün çin şirketlerini çin alanından en iyi uzmanları abdden kanada brezilyadan meksikadan arjantindan çekerdi ama çinde akıl yok
 • Yanıtla

İsmail Özgür

'Bilim, Çin'de bile olsa alınız' cümlesinde 'Neden onca ülke varken Çin seçilmiş ki?' şeklinde aklıma gelen soruya, bu haber tatmin edici yanıt verdi. Teşekkürler algısız ve hak ve hakikat olan gazetem.(Tabî bu gazetede yayınlanan haberleride, yüzdelik olarak değerlendirmek gerekiyor.)Saygı ve Hürmetlerimle efendim
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23