• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Son Osmanlı Onbaşı Hasan bulundu!

Filistinli Şeyh İkrime Sabri, bir müzede bulunan fotoğrafın Kudüs’teki son Osmanlı askeri Onbaşı Hasan’a ait olduğunu söyledi.

2019-11-20 09:49:00 -
Son Osmanlı Onbaşı Hasan bulundu!

Osmanlı Devleti’nin yıkılmasına rağmen Kudüs’ü terk etmeyerek 1982 yılındaki vefatına kadar Mescid-i Aksa’daki nöbetini sürdüren Osmanlı askeri Iğdırlı Onbaşı Hasan’a ait bir fotoğraf, Filistin’deki bir müzede ortaya çıktı. Osmanlı ordusu bölgeden çekilirken yaşanabilecek yağmalamaların önüne geçmek için Kudüs’te bırakılan 53 Osmanlı askerinden biri olan Onbaşı Hasan’ın hikayesi işgal altındaki Doğu Kudüs’te yaşayan ihtiyarlar arasında dilden dile dolaşıyor.

Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, Aksa’daki son Osmanlı askeri olarak bilinen Onbaşı Hasan’ı görme fırsatı bulan neslin son temsilcilerinden biri. Şeyh Sabri (80), dijital bir kopyasını incelediği söz konusu fotoğrafın gerçekten Onbaşı Hasan’a ait olduğunu teyit etti. Fotoğraftaki kişinin 1917’den vefat ettiği tarih olan 1982’ye kadar Kudüs’te kalan son Osmanlı askeri Onbaşı Hasan olduğunu belirten Şeyh Sabri, “O, Kudüs ve Mescid-i Aksa için sadakat, mesuliyet, aidiyet ve adanmışlık sembolü” dedi.

Onbaşı Hasan’ın işgal altındaki Batı Yaka’nın Tulkerm şehrinde bulunan El-Mintar Müzesi’ndeki fotoğrafını ilk fark eden kişi olan Yunus Emre Enstitüsü Kudüs Türk Kültür Merkezi Müdürü Reha Ermumcu, “Onbaşı Hasan’ın defnedildiği yeri bulmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda yerini tayin edip, bir anıt mezar yapımına başlamayı ümit ediyoruz” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ubeyd

İMAN İNSANI , İNSAN EDER, BELKİ KAİNATA SULTAN EDER..... HALİS BİR İMAN
 • Yanıtla

Ramazan

Allah onlardan razı olsun. Ruhlarına bir fatiha gönderelim beyler
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23