• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sömürgeci Fransızlar defolup gidiyor! Ülkeden resmen kovuldular

Afrika'nın sömürülmesinde geçtiğimiz yüzyılda tarihi bir rol oynayan Fransa'nın Takuba Görev Gücü'nün, Mali'deki operasyonlarının sona erdiği bildirildi.

Yeniakit Publisher
2022-07-01 23:53:00 - 2022-07-02 00:01:33
Sömürgeci Fransızlar defolup gidiyor! Ülkeden resmen kovuldular

Afrika'da Fransız varlığı azalmaya devam ediyor.

Son yıllarda, geçtiğimiz yüzyılda Fransız güçlerinin insanlık dışı uygulamalarının ortaya çıktığı Afrika'da, Fransa yönetimine karşı tepki ciddi boyutlara ulaşmıştı.

Halk tepkisinin yanında siyasette de kendini gösteren ilişkilerdeki gerilim, kara kıtadaki Avrupalı asker varlığında da değişimlere neden oluyor.

Mali'den askerlerini çekiyor

Bu kapsamda Fransa, Mali'deki Avrupalı askerlerden oluşan Takuba Görev Gücü'nün operasyonlarının sona erdiğini bildirdi.

Fransa Genelkurmay Başkanlığı'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Fransız Barkhane güçlerinin yeniden konuşlandırılması kapsamında Takuba Görev Gücü'nün operasyonlarının durduğu belirtildi.

Görev dün itibarıyla sona erdi

Fransız basınının, Genelkurmay Sözcüsü Pascal İanni'ye dayandırdığı haberde, Mali'deki Takuba Görev Gücü'nün operasyonlarının 30 Haziran'dan itibaren sona erdiği aktarıldı.

Takuba Görev Gücü, Mali’de operasyonlar gerçekleştiriyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mali yönetimiyle ilişkilerin bozulması sonrası, 17 Şubat'ta Mali topraklarında Barkhane Operasyonu kapsamında konuşlu askerlerin çekileceğini açıklamıştı.

Paris yönetimi, Mali'den çektiği askerlerini bölge ülkelerinden Nijer ve Çad'a kaydırıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Murat ben

Yerine başka sömürgeci devleti getirdi Yani Almanya

fetösavar

abi burda emecek bi şey kalmadı.. çıkın ordan biraz daha güneye inin, bakın bakalım var mı kalan bi şey... oldu kumandan, bize biraz daha erzak falan gönderin... olum, bulamadıysanız ordan bir şeyler ölün zaten...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23