Seçim 2019 Sayfası

Seviye yerlerde! Halkı galeyana getirme bu kadar kolay mı?

Photoshop yoluyla çok sayıda düzmece içerik üreten provakatöreler şimdi de su faturaları üzerinden insanları etkileme çabasına girdi.

08 Kasım 2018 Perşembe 06:42
Seviye yerlerde! Halkı galeyana getirme bu kadar kolay mı?

Sokak olaylarının ve toplumsal çatışmanın son yıllarda neredeyse sıfıra inmesiyle umduğunu bulamayan çevreler, Suriyeliler üzerinden halkı kin ve nefrete sürüklemeye çalışıyor.

Ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyelilerle ilgili bir süredir sosyal medyada devam eden yalan furyası, son 6 ayda yoğunluk kazandı.

Akla hayale gelmeyen yalanlar, montaj yoluyla üretilen içeriklerle özellikle Facebook üzerinden servis ediliyor ve bu paylaşımlar, diğer vatandaşlar tarafından on binlerce kez paylaşılıyor.

Yüz binlerce beğeni, binlerce yorum ve on binlerce paylaşım alan montaj içerikler, inanılmaz bir bilgi kirliliğine sebep oluyor ve devletin kurumlarının geçtiği gerçek bilgiler yerine, söz konusu tezvirat toplumun algısını yönlendiriyor.

Devletin Suriyelilere maaş bağladığı, sınavsız üniversiteyegirdikleri, TOKİ'den bedava ev verileceği, telefon faturalarını devletin ödediği, arabaları için vergi ödemedikleri, memur olarak atanacakları yalanlarının yanı sıra, montajlanmış bir su faturasından üretilen yalan dikkat çekti.

Konya'daki KOSKİ'ye ait bir su faturasının üzerinde photoshopla oynanarak isim ve fatura bilgileri değiştirilen faturada borç bilgisi "0.00" olarak görülüyor.

Ancak faturada, kullanım bilgileri incelendiğinde, abonenin zaten su kullanmamış olduğu, bu nedenle borç bilgisinin faturaya yansımadığı dikkati çekiyor.

Öte yandan, Kemal El-Ali isimli bir Suriyeliye ait olduğu iddia edilen fatura, KOSKİ'nin sisteminden sorgulanınca, faturanın aslında başka bir isme ait olduğu görülüyor.

Sahtekarlığı gören vatandaşları uyardı

Ayrıca düzmece faturaya sosyal medyada vatandaşların bir kısmı inanmadı ve KOSKİ'den faturayı sorgulayarak, bunun bir sahtekarlık olduğunu gözler önüne serdiler.

Kaynak: Haber7

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Kasım 2018 Perşembe 06:42

YORUM YAZ

 • FİTNEYİ ÇIKARANA LANETOLSUN LANETOLSUN LANETOLSUN HADİSİ ŞERİF FİTNEYİ ÇIKARANA LANETOLSUN LANETOLSUN LANETOLSUN HADİSİ ŞERİF 5 ay önce
  FİTNEYİ ÇIKARANA LANETOLSUN LANETOLSUN LANETLSUN HADİSİ ŞERİFBATI ORTADOĞUDA KENDİNE YAKIN KAVİM ÜRETMEKİÇİN MİLYALARCA PARA HARCIYO BURADAKİ PETROL DOĞALGAZ İPEK YOLU BU BÖLGEDE BATININ ÜRETİĞİNİ ÜRETMESİNDİYE MÜSLÜMANLARI BİRBİRİNE DÜŞÜRÜYO SİZDE KÜÇÜK MENFATLERİNİZ KORKULARINIZIN ŞEYTANIN NEFSİNİZİN ESİRİOLUYONUZ SİZİN YAPTIĞINIZMI DOĞRU BATININ YAPTIĞIMI DOĞRU ABD 10 BİKM İNGİLTERE 3500 FIRANSA 3250 RUSYA 2500 KM ÖTEDEN NEDEN GELDİĞİNİHİÇ DÜŞÜNDÜNMÜİNGİLTEREDE İNSANLAR ÇÖP KONTRNERLERİNDE UYUYO ONLAR BURALARDAN GİDEN LER FİTNE ÇIARANLAR BATININ BURALARA GELMESİNE SEBEPOLANLAR ALLAHCC PEYGANBER EFENDİMİZ SVS EMRİNİ DİNLEMİYENLER KURANI DİNLEMİYENLER
 • serdar61serdar615 ay önce
  sen bide bana gelen elektrik faturasını sorsana tüm ilçe tedaşın önünde..sen daha neyin haberini verip savunmasını yapıyorsun..nasılsa sizin tuzunuz kuru maşallah
 • HalilHalil5 ay önce
  Ceraplus ile Afrin boşuna mı Daeş ve YPG'den temizlendi, gönderin Suriyelileri bu bölgelere. Artık Türkiye'de Suriyeli istemiyoruz. Bir ordu kadar Suriyeli asker çağında genç var gitsinler kendi ülkelerini kendileri kurtarsınlar.
 • davincidavinci5 ay önce
  vatandaş hem elektrik bedava su bedava ekmek bedava hava bedava yaşamak istiyor hemde jeep-cadillac-bmv ......istiyor.kral marksı okudum keynesi okudum hiçbirinde böyle bi hayatı okumadım.sokaklar jeep-suv modeller-wolsvogenler -ferrarilerle kaynıyor.hem bunlar hem elektrik su bedava olmaz olamaz.bir bedeli var böyle yaşamanın.
 • okanuygartinokanuygartin5 ay önce
  bize gelen zamlı elektrik faturalarını ne demeli
 • ÜmitÜmit5 ay önce
  İstemiyoruz nerde refandum ülkede Suriyeli istemiyoruz
 • OsmanliOsmanli5 ay önce
  100 lira su faturasi gelmis iki kisim eger bu dogruysa haram zıkkim olsun...
 • ÖzgünÖzgün5 ay önce
  Size göre ne doğru...
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ5 ay önce
  BU HABERİ YAPAN ARKADAŞ. BU MSJI OKUYAN OKUYUCULAR AKP LİLER HDP LİLER MHP LİLER BU HÜKÜMETE OY VEREN İNSANLAR. ELEKTİRİK FATURANIZI ELİNİZE ALIN Bİ. BAKALIM KALEMLERE.SONRA DİYİNKİ BU HÜKÜMET ÇALIŞIYOR .. ELEKTİRİK TÜKETİM 80 TL. VERGİ FİLAN 20 TL. DAGITIM BEDELİ 34 TL. BU NEYİN DAGITIMI ARKADAŞ.HERAY NE DAGITIM BEDELİ DİYE KENDİNİZE SORMUYORMUSUNUZ.CEBİMİZDEKİ PARAYI DAGITIM BEDELİ TRT BEDELİDİYE ÇALIYORLAR DİYORMUSUNUZ DEMİYORMUSUNUZ.SİZ BUNA CVP VERİN DEGERLİ DOSTLAR

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019