Selman'ın kirli planı deşifre oldu! 'İşgal edeceklerdi, ABD engelledi'

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, Suudi Arabistan'ın Katar'ı işgal etme planının ABD tarafından engellendiğini iddia etti.

24 Mayıs 2019 Cuma 16:02
Selman'ın kirli planı deşifre oldu! 'İşgal edeceklerdi, ABD engelledi'

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, Suudi Arabistan öncülüğündeki 4 ülkenin, Katar’a karşı savaş açmasının altında, bu ülkenin dünyanın en zengin sıvılaştırılmış doğal gaz alanlarına sahip olmasından kaynaklandığını yazdı. Gazete, “Prens Selman, bir gecede Katar’ı işgal edecekti, ancak bu gerçekleşmedi” dedi.

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, Suudi Arabistan ordusunun, teröre destek verdiği bahanesiyle Katar'ı 2017 yılında işgal etmeyi planladığını, ancak ABD'nin için vermediği için bunun gerçekleşmediğini yazdı.

Suudiler, Katar'ı bir gecede işgal edecekti

Suudi Arabistan'ın Katar'ı işgal etmesi planının altında, Katar'ın dünyanın en zengin sıvalaştırılmış doğal gaz rezervlerine sahip olmasının yattığını belirten gazete, “Suudi Arabistan'ın dünyanın en büyük ikinci sıvılaştırılmış doğal gazı ihracatçısı olan Katar'ı bir gecede işgal edecekti” dedi.

Anlaşmazlık teröre destekten değil

Gazete, ABD'li yetkililerin, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki sınır anlaşmazlığının, Doha yönetiminin teröre destek vermesinden değil, Riyad yönetiminin zengin sıvılaştırılmış doğal gaz alanını kontrol etme planı yüzünden çıktığını doğruladığını yazdı.

ABD izin vermemiş

Suudi Arabistan'ın Katar'ı işgal etmesinin uluslararası anlaşmaların ihlali olacağı konusunda ABD'nin Riyad yönetimini uyardığını belirten gazete, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın 2030'a yönelik vizyonunu gerçekleştirmek için Katar'ın işgalini düşünmesinin ana sebeplerinden biri olduğunu yazdı.

Gazete, dünyanın en büyük altıncı doğal gaz rezervine sahip Suudi Arabistan'ın, doğal gazın üretilmesini, petrolden daha az maliyetli ve karlı gördüğünü belirtti.

Katar'ı dört koldan ablukaya almıştı

Haziran 2017'in başlarında Suudi Arabistan öncülüğünde, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn teröre destek verdiği bahanesiyle Katar'la diplomatik ve ekonomik bağlarını kesmişler, deniz, kara ve hava sınır limanlarını da kapatmışlardı.

En fazla gaz rezervine sahip ülkeler Doğalgaz miktarı (trilyon metreküp)

İran 33,5 trilyon
Rusya 32,3 trilyon
Katar 24,3 trilyon
Türkmenistan 17,5 trilyon
ABD 8,7 trilyon
Suudi Arabistan 8,4 trilyon
Birleşik Arap Emirlikleri 6,1 trilyon
Venezuela 5,7 trilyon
Çin 5,4 trilyon
Irak 3,7 trilyon

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 16:02

YORUM YAZ

 • AhmetAhmet1 ay önce
  Türkiye bu süreçte Katar'a büyük destek oldu. Lakin Türkiye işgali engelledi demek sadece bizim bilgisiz televizyon yorumcularinin ağzı. Biraz araştırın lütfen. Katarda Türkiye'nin 200 askeri var. Ağır silah olarak da sadece bir veya iki fırtına var. Halbuki ABD nin Katarda 10000 askeri var. Ortadogudaki en büyük askeri üssü Katarda. Bir sürü ağır silah, deniz ve hava kuvveti ... O dönem ABD bu yolla Katarı sıkıştırdı. Istediğini de aldı. Dost Türkiye'nin Katara yıllık askeri malzeme satışı 0,3 milyar$ iken, ABD o kriz akabinde tam 30 milyar$ silah satışı anlaşması yaptı. Yani bizimkinin yüz katı. Bu bilgileri ve perde arkasını bilmeden hoşa gidecek diye hamasiyet yapmaya gerek yok.
 • TürkiyemTürkiyem1 ay önce
  Bu gaz iranda var ırak ta var bizde mi yok yani
 • ErcinErcin1 ay önce
  Ya sacmalamayin ne abd si turkiye engel oldu turkiye
 • NurNur1 ay önce
  Siz varya suidiler yatacak yeriniz yok
 • MuratMurat1 ay önce
  Tıpkı önce ıraklıların gelişîyle PKK'nın hortlaması,daha sonra da Katarlı,Afrikalı ve son olarak da 6 milyon Suriyeli nin güzel vatanımı istila etmesi gibi.Reis beyi bol bol şak şaklayın . Bakalım başımıza daha neler gelecek göreceğiz.
 • SametSamet1 ay önce
  Hadi oradan pis yalancılar ! İşgal emrini veren zaten bizzat Trump'dır.Yoksa o Yahudi bozması suudlar kendi başlarına karar alabilirmi ? Hele hele bir ülkeyi işgal edebilir mi ? Türkiye engel koydu bütün planları altüst oldu, şimdide imaj düzeltme çabası içerisine girmişler. Çok kurnaz bu gevurlar.
 • a rfta rft1 ay önce
  turkiye engelledi demiyorlar abd diyorlar. katarlıları yapmadıkları işle kafalama olayı. abd ucuz reklam peşinde
 • diyarbakırlıdiyarbakırlı1 ay önce
  Neden Bor rezervlerimiz uluslararası stratejik silah aracımız olarak kullanılmamaktadır. Neden Arz / Talep dengesinde strateji uygulaması yürütülmemektedir. Uluslararası madeni piyasa denge denkleminde mutlaka yer edinilmelidir.
 • taniostanios1 ay önce
  abd değil Türkiye engelledi
 • Mesut Sarp Mesut Sarp 1 ay önce
  Askeri olmayan Suudlarin hangi orduyla Katarı işgal edeceği bi muamma, uçaklarını Pakistani pilotlar kullanmakta. Suudlar açlıktan kıvranan yemeni bırak işgali senelerdir yenemedi. Üstüne yemenliler Suudlara saldırılarıyla 3,5 attırıyorlar. Amerikaysa ortalığı karıştırıp her Bi seferinde yüzlerce milyar dolarlik silah satıyor. Ne zaman ABD entarili Araplara höt dese onlarda ona al sana bi g.. diyorlar.
 • ................1 ay önce
  Bak sen veliaht prensine...Ulen sende zengin petro yataklrı var diye seni işgal ediyormuyuz..Yoksa Türkleriçin çok zor değilsiniz..Ama müslüman müslümanla savaşmaz..Hele dünya çıkarı için asla...
 • VatanseverVatansever1 ay önce
  Münafıkmısın kafir mi bilmem ama şerefsizin önde gidenisin selman.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Haziran 2019