Selçuk Bayraktar duyurdu! Akıncı İHA sahaya çıkıyor

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Akıncı İHA’nın bu hafta piste çıkacağını açıkladı.

10 Eylül 2019 Salı 13:11
Selçuk Bayraktar duyurdu! Akıncı İHA sahaya çıkıyor

Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar Akıncı Taarruz İHA'nın motorları ilk kez çalıştırıldı. Hafta sonu motorları çalıştırıldıktan sonra bütün testlerden başarıyla geçen Akıncı, özellikleriyle de dikkat çekiyor. Savaş uçaklarının yükünü azaltması beklenen Akıncı, havadan taarruz, havadan füze ve F-16 savaş uçaklarının taşıdığı 1 tonluk bombaları da kolaylıkla taşıyacak. 20 metre kanat açıklığı bulunan Akıncı'nın 4,5 ton kalkış ağırlığı bulunacak. Akıncı ayrıca havada radar faaliyeti de yürütecek.

4 yıllık hazırlığın ardından sona gelindiğini söyleyen Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, şöyle konuştu:

"Akıncı'ya biz yaklaşık 4 sene oldu başlayalı. Bütün elektroniği, yazılımı, mekaniği ve aerodinamiği milli olarak kendi mühendis ekibimiz tarafından tasarlanıyor. Bütün ARGE geliştirme süreçlerinden sonra prototip üretim aşaması tamamlandı ve testleri devam ediyor. Bütün uçak bir araya getirildi. İçerisinde onlarca uçuş bilgisayarı, uçuş elektronikleri var. Milyonlarca satır yazılım var. Bütün mekanik aksamını da biz tasarlıyoruz. Hepsi bir araya koyuldu ve denemeleri devam ediyor. Tabii o testlerde teker teker, binlerce adımı doğrulamanız gerekiyor. Şu anda tam güç testini verdik. Tüm bileşenler bir aradayken o da başarıyla geçti. Bir sonraki adım yavaş yavaş taksi yaptırmak. Tabii önce emekliyor, biraz daha hızlı yürümeye başlıyor, daha da hızlı yürüyor, tam hızına varınca da kalkıyor. Bütün bunları da otomatik bir şekilde yapıyor. Bizim Mini İHA'da böyleydi. 15 yıl önce biz Türkiye'nin ilk milli İHA sistemini geliştirdik. İlk milli güdüm sistemiydi."

"Taarruz İHA'sı Akıncı pist başı yapacak"

Akıncı İHA'nın bu hafta piste çıkacağını söyleyen Selçuk Bayraktar şöyle devam etti:

"Akıncı'nın da çalışması yer testleriyle devam ediyor. Akıncı TEKNOFEST'e de gelecek. Hemen sonrasında da taksi ve uçuş testleri yapacağız. Taksi testini bu hafta içi yapacağız. Hemen peşinden de pist çalışmaları başlayacak. Akıncı, stratejik sınıfta bir insansız hava aracı. Bizim, ülkemiz kriterleri açısından konvansiyonel muharebe ve stratejik görevleri yapabiliyor. Seyir füzesi taşıyabiliyor ve önünde özel bir radarı da olacak. Türkiye'nin yaptığı milli akıllı mühimmatlar var, o görevleri yapabiliyor. Elektronik harp sistemleri taşıyabiliyor. Konvansiyonel harpte ve terörle mücadelede kullanılacak çok daha stratejik özelliklere sahip olacak. Daha yüksek irtifaya çıkabiliyor. Daha büyük yük taşıyabiliyor. Bu sınıftaki bir insansız hava aracını dünyada 4 ülke yapabiliyor."

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Eylül 2019 Salı 13:11

YORUM YAZ

 • Tata TongaTata Tonga5 gün önce
  Yar bana çok para, yar çok para... ali...esten büyük uçak, parçalar motor elektronik aksam alcam, geliştirip hava basacam...
 • sukrusukru5 gün önce
  Elhamdülillah,Engelleyemedi iç ve dış düşmanlar.Kimbilir bu seviyeye gelinceye kadar ne alçaklıklara maruz kaldı bu vatanseverler.Daha birçok projemizi doğmadan boğdular,Mühendislerimizi gôzümüzün önünde infaz Edip birde alay eder gibi intihar etti dediler.Bilirkişilerimizde başını sallayıp onayladı,evet evet intihar bu dediler.ALLAHIM alçaklara fırsat verme,vatan için çalışıp çabalayanları koru.Amin.
 • bülent kayabülent kaya5 gün önce
  MaşAllah çok güzel Bayraktar ekibine başarıların devamını dilerim,umarım yakında bunların kıtalarası uçan B52-Tu160 ve B-1B tarzı büyük ağır bombardıman uçaklarınıda yaparız inanıyorumki yapabilecek güçte ve akıldayız.
 • DÜŞÜNENLERE GELSİN ENÇOK AÇIM İŞYOK MAŞ YETMİYO KIRIZ VARDİYENLER TERÖDESTEKOLANLAR DÜŞÜNENLERE GELSİN ENÇOK AÇIM İŞYOK MAŞ YETMİYO KIRIZ VARDİYENLER TERÖDESTEKOLANLAR 5 gün önce
  3500 ASKERİN YAPACAĞI GÖREVİ TEK BAŞINA YAPACAK DURUMA GETİRENLERDEN ALLAH EBEDİYEN RAZIOLSUN 40 YILDA TERÖRE GİDEN 600 MİLYARDOLARIN HESABINI TERÖREDESTEKOLANA DESTEKOLANDAN OLMIYANLAR ALACAK

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019