Şehit yakınlarına tehdit eden darbe sanığının avukatına kötü haber

FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin davayı izleyen şehit yakınları ve gaziler, duruşma sırasında kendilerini tehdit ettiğini iddia ettikleri sanık avukatı Ayten İzmirli hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

09 Kasım 2018 Cuma 16:50
Şehit yakınlarına tehdit eden darbe sanığının avukatına kötü haber

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin davayı izleyen şehit yakınları ve gaziler, duruşma sırasında kendilerini tehdit ettiğini öne sürdükleri sanık avukatı Ayten İzmirli hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunan 15 Temmuz İstiklal Derneği yöneticileri ile bir kısım gazi ve şehit yakını, 23. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davanın dünkü duruşmasında sanık avukatı Ayten İzmirli'nin kendilerini tehdit ettiğini ileri sürdü.

Tehdit etti iddiası

Duruşma sırasında, bazı sanıkların avukatı İzmirli'nin "demokratik düzen ve adil yargılanma çerçevesinde davranmak yerine müştekileri baskı altına almaya çalıştığı" öne sürülen dilekçede, İzmirli'nin bazı müştekilere "dur sana da sıra gelecek" diyerek tehdit içerikli cümleler sarf ettiği belirtildi.

"FETÖ'nün amaçlarına hizmet ediyor"

Dilekçede, avukat İzmirli'nin halkın darbeye karşı durmasını "ihkak-ı hak" olarak nitelendirdiği, darbeye direnen vatandaşların suç işlediklerini, gazi ve şehit yakınlarının suçlu oldukları imajı oluşturarak vatandaşları tahkir ve rencide ettiği kaydedildi.

İzmirli'nin demokratik düzeni yıkmaya çalışan darbecilere karşı sokağa çıkan ve en meşru vatandaşlık hakkını kullanan Türk milletinin, olası darbelere karşı direncini kırmaya teşebbüs ile demokratik düzeni tahrip ettiği savunulan dilekçede, sanık avukatının savunma hakkını kötüye kullandığı, yargılamanın esas unsurlarından olan tanık ve müştekileri etki ve baskı altına almaya çalıştığı ayrıca duruşma solonunda müştekileri tehdit ettiği, bu eylemleriyle de FETÖ'nün amaçlarına hizmet ettiği belirtildi.

Dilekçede, sanık avukatının savunma hakkı olarak kendisine verilen yetkileri kötüye kullandığını ve gerçeğin ortaya çıkmasını engellediği ifade edilerek, adil yargılanmanın sağlanması için gerekli soruşturmanın yapılması istendi.

Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davanın dünkü duruşmasında sanık avukatı Ayten İzmirli, müşteki ve tanıklara sorular yönelttiği sırada tartışma yaşanmış ve duruşmaya ara verilmişti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 09 Kasım 2018 Cuma 16:50

YORUM YAZ

  • ayhanayhan4 ay önce
    en sevmediğim meşru meslektir. suçu delillerle sabit görülen suçluları bile yalanlar söyleyerek savunan bir meslektir...parayı kim verirse onun adına kılıç sallayan bir meslek dalıdır. affedin böyle bir örnek vermek istemezdim...bana göre "bedenini satarak karnını doyurmak zorunda kalmış bir kadın" bile gözümde o meslekten daha haysiyetlidir. çünkü kadın mecburiyetten yapmış o meslekteki tip ise gerçekleri bildiği halde bile bile suçluyu savunmuştur.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019