• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Şehidin ismi havalimanından siliniyor! Ailenin son umudu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Ercan Havalimanı'nda yapılması planlanan isim değişikliği şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan'ın ailesini üzdü. Aile konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi.

Yeniakit Publisher
2021-05-07 13:01:00 -
Şehidin ismi havalimanından siliniyor! Ailenin son umudu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

KKTC'de bir vakfın, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında şehit olan Pilot Binbaşı Fehmi Ercan'ın adını taşıyan Ercan Havalimanı'na, Kıbrıslı Türklerin lideri Dr. Fazıl Küçük'ün adının verilmesi talebine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın sıcak bakması şehidin ailesini üzdü.

Aile, Tatar'a kararından vazgeçmesi çağrısı yaparken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi. Pilot Binbaşı Fehmi Ercan, 20 Temmuz 1974'te, harekatın ilk günü şehit olmuştu. Hürriyet'in haberine göre; isim değişikliği, Dr. Fazıl Küçük Vakfı'nın talebiyle gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla konuyu görüştüğünü belirten Tatar, "Ercan Havalimanı'na liderimiz Dr. Fazıl Küçük'ün adını vereceğiz, Şehit Binbaşı Ercan'ın adını ise askeri havaalanı Geçitkale'de yaşatacağız" dedi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yardım istedik"

Tatar'ın açıklamasından üzüntü duyduklarını anlatan şehit binbaşının oğlu Doç. Dr. Hakan Ercan, "Kıbrıs'ta devam eden isim değişikliği tartışmaları kulağımıza geliyordu. Geçen ay CİMER üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şikâyette bulunduk, yardımını istedik. 86 yaşındaki annem Yıldız Ercan'dan bu haberleri saklıyorduk. Tatar'ın açıklamasını söylemek zorunda kaldım. Sessizce dinledi, boşluğa baktı, gözleri doldu" dedi

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan kararını gözden geçirmesini isteyen şehit pilotun kızı Canan Ercan Çelik de üzüntüsünü şöyle ifade etti:

"Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs davasına büyük hizmet etmiş bir lider. Büyük saygı ve sevgi duyuyoruz. Ne zaman Lefkoşa'ya gitsem dualarla havaalanından geçiyordum. Küçük yaşta yetim kaldık, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu, çok incindik."

49 yıllık ECN kodu değişecek

Ercan Havaalanı'nın adının değişmesi, uluslararası havacılık kuruluşlarında kayıtlı 49 yıllık ECN kodunun da değişmesi anlamına geliyor. KKTC uluslararası alanda tanınmasa da havacılık sektöründe Ercan için ECN kodu kullanılıyor. İsim değişikliği sonrası sivil pilotların eski alışkanlıkla ECN kodunu takip ederek Geçitkale askeri havaalanına yönlenebileceği belirtiliyor.

Türk jetleri için Rum hedeflerini belirledi

1935 Balıkesir doğumlu Şehit Pilot Binbaşı Fehmi Ercan, 181'inci filo komutanıydı. 1971'de bir yıl Kıbrıs Türk Alayı'nda görev yaptı, Türkiye'nin muhtemel bir müdahalesi sırasında vurulacak hedefleri belirledi. 20 Temmuz 1974'te hârekatın ilk günü roket saldırısı sonucu 39 yaşında şehit oldu. Mezarı Girne'deki şehitlikte bulunuyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

aaraa

bir esnaf olarak şehit asker ve polislerimizin isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesinden yana değilim. adres almaktan adres tarif etmekten zorlanıyoruz.
 • Yanıtla

Turgut

KIBRIS TÜRKLERİNİ BİZ KURTARDIK ŞEHİTLERE İHANET EDİYORLAR, DAHA YENİ MEŞRU LİBYAYI BİZ İPTEN ALDIK ADAMLAR YABANCI ASKERLER ÜLKEYİ TERKETSİN DİYEREK ÜSTÜ KAPALI BİZE GİDİN DİYORLAR GALİBA BUNLARA İYİLİK YARAMIYOR.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23