Savcılık bu filmler için neyi bekliyor? Gençleri böyle kurban ediyorlar

Klip ve şarkılarında 'Uyuşturucuya Özendirdiği'' gerekçesi ile tutuklanarak cezaevine gönderilen Rapçi 'Ezhel' lakaplı Sercan İpekçioğlu'nun on yıla kadar hapsi isteniyor. Peki Ezhel için uygulanan emsal niteliğindeki karar, yine aynı suçu işleyen sinema filmleri için de geçerli mi?

14 Haziran 2018 Perşembe 19:24

Taha Emre ÖZDEMİR / Yeniakit.com.tr

FİLM SAHNELERİNDE AÇIKÇA UYUŞTURUCUYA ÖZENDİRİYORLAR

Söz konusu filmlerden birisi başrolünde komedyen Şafak Sezer'in oynadığı ve seri halinde çekilen Kolpaçino. Filmde Sezer'in arkadaşları hapishaneye düşüyor. Koğuşun ağası tarafından onlara 'Esrar' içiriliyor. Esrarın etkisinde kalan oyuncunun sempatik halleri ekrana yansıyor. Yani uyuşturucu madde bir şaka unsuru olarak kullanılıyor.

Bir diğer film ise 4.'sü çekilen 'Çakallarla Dans'. Filmin her serisinde fırıncıyı canlandıran Timur Acar isimli oyuncu 'Kokain' kullanıyor ve ardından 'Hastasıyız Dede' ifadelerini kullanıyor. Uyuşturucunun sözde etkisi ile mutlu oluyor ve yaşadığı hayal dünyası ekranlara yansıtılıyor.

UZMANLAR UYARIYOR: GENÇLER İÇİN ÇOK TEHLİKELİ

Filmlerde işlenen uyuşturucu sahneleri için uzmanlar uyarıyor. Konu ile ilgili Yeniakit'e konuşan Psikolog Alanur Özalp, bu sahnelerin gençler üzerinde ciddi etkileri olabileceğini belirtirken yönetmen ve yapımcıları bu konuda hassas olmaya çağırıyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Haziran 2018 Perşembe 19:24

YORUM YAZ

  • ferhat ferhat 9 ay önce
    Hangi savcıları göreve çağırıyorsunuz zaten ülkeyi 16 yıldır AKp yönetmiyor mu? Önlem alsalardı bugüne kadar alırlardı :BU yönetimle uyuşturucu kullanma yaşı 14 e düştü
  • OsmanlıOsmanlı9 ay önce
    hakan çık dışarı. senin çoluğun çocuğun yok galiba. beyinler taze direkt olarak işliyor. üstüne bir de arkadaş ortamı girerse çocuğunu orda burda toplarsın Allah muhafaza. çok büyük cezalar verilmesi lazım. avrupaya gidin de ne halde görün. her yer uyuşturucu fuhuş pislik. türkiye de istemiyorum kardeşim. git avrupaya orda yaşa.
  • hakanhakan9 ay önce
    Her gün dizilerde mafyalar çatır çutur adam vuruyor bu insanları cinayete özendirmek değil midir ? Bir insanı şarkısın da uyusturucu geçiyor diye hapse atmayı savunmak anca sizin gibi gerzek insanların işidir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mart 2019