Sağlıkta 2023 hedefleri bir bir hayat buluyor! Şehir hastaneleriyle 50 bin yatak daha

2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerleyen Türkiye, sağlık sektöründeki yatırımlarla bu hedefin temelini sağlamlaştırırken, şehir hastanelerine de yabancılar tarafından gıpta ile bakılıyor.

25 Mayıs 2019 Cumartesi 10:35
Sağlıkta 2023 hedefleri bir bir hayat buluyor! Şehir hastaneleriyle 50 bin yatak daha

 Akit  Ekonomi 

Türkiye, son 17 yılda ülkedeki mevcut hastanelerin büyük bölümünü yeniden yaparak hastane sayısını bin 536’ya, hastanelerin yatak sayısını 2 kat artırarak 238 bine çıkarırken, hizmete açılan ve açılacak olan şehir hastaneleri ile 50 bin ek yatak sağlık sektörüne katılacak.

Adım adım hizmete açılan şehir hastaneleriyle Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin çıtasını çok daha yükseğe çıkarıldı. Bugüne kadar Yozgat, Mersin, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir, Manisa ve Ankara Bilkent Şehir hastaneleri vatandaşların hizmetine sunuldu. Böylece dünyanın en modern tesisleri arasında gösterilen toplamda 12 bin yatak kapasiteli 9 şehir hastanesi Türkiye’ye kazandırıldı. Halihazırda 11 şehir hastanesinin de yapımı devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ankara Etlik ve Bursa şehir hastanelerini de yıl bitmeden devreye almış olacağız. 2023 yılına kadar toplam 44 bin 400 yatak kapasiteli şehir hastanesini vatandaşlarımızın istifadesine açmayı hedefliyoruz” müjdesini verdi.

Ankara’ya 3 bin 566 yatak daha

Ankara Etlik Şehir Hastanesi 3 bin 566 yatak kapasitesine sahip olacak ve Ankara’daki mevcut altı hastanenin yerini alacak şekilde hizmete açılacak. Dünyanın en büyük hastaneleri arasında yer alan Etlik Entegre Sağlık Kampüsü, 2003 yılında Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan Sağlıkta Dönüşüm programının bir parçası olarak projelendirildi. 

Ankara Şehir Hastanesi’nin tüm bilgi teknolojileri alt yapısı, Türk Telekom Grubu tarafından gerçekleştirildi. Hastanenin veri merkezi, bilgisayar ve çevre birimleri, bilişim güvenliği alt yapısının yanı sıra Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) de Türk Telekom tarafından sağlanıyor.

Türk Telekom Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

En modern teknolojilerle donatılan Ankara Şehir Hastanesi’nin tüm bilgi teknolojileri altyapısını Türk Telekom ve iştirakimiz İnnova olarak üstlendik. Veri merkezi, bilgisayar ve çevre birimleri, bilişim güvenliği altyapısının yanı sıra bir hastanenin en önemli bileşenleri arasında yer alan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) hizmetini de Türk Telekom olarak biz sağlıyoruz. Hastanenin açılışından itibaren 500 personelimiz 5 yıl süresince HBYS veri giriş işlemleri ile ilgili hizmet verirken, 100’ü aşkın çalışanımızla da hastanenin bilişim altyapısının yönetilmesini ve işletilmesini sağlayacağız.

Bir müjde de Bursa’ya

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yıl açılacağı müjdesini verdiği Bursa Şehir Hastanesi de Nilüfer İlçesi Doğanköy mevkiinde 745 bin 365 metrekare arsa üzerine inşa ediliyor. Bursa Şehir Hastanesi, bin 355 yatak kapasitesi ile hizmet verecek.

Yabancıların merceğinde

Şehir hastaneleri ile sağlık hizmeti daha geniş kitlelere ulaştırılırken, yabancı ülkelerin de ilgi odağı oldu. Yurtdışından gelen heyetler, şehir hastanelerini ülkelerine adapte etmek için mercek altına alıyor.

Kayseri, Konya, Şanlıurfa ve Manisa’daki şehir hastanelerinin yapımını üstlenen YDA firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve MENA ülkelerinden (Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri) Türkiye’nin şehir hastanesi modelini inceleyip kendi ülkelerine adapte etmek için heyetler geldiğini belirtti. Arslan, “Bizler de özel sektör olarak şehir hastanelerinde kazandığımız bu tecrübeyi yurt dışına götürüp orada da uygulamak istiyoruz” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi 10:35

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Haziran 2019