• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

"Sağlık meslek liselerine olan talep artacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmasında sağlık meslek liseleri üzerine yaptığı konuşma; öğrenciler, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Yeniakit Publisher
2018-03-01 23:13:44 -
"Sağlık meslek liselerine olan talep artacak"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmasında sağlık meslek liselerine değindi. Erdoğan’ın yaptığı konuşmada sağlık meslek liselerinden hemşire yardımcısı olarak mezun olacak öğrencilerin hemşire olabilmesi konusuna açıklık getirerek, "Sağlık meslek liselerini bitirenler, hemşire yardımcısı olarak göreve başlayacak. Ondan sonra terfi edeceksiniz, terfi ettikçe de hemşire ve daha sonra da hemşirelikte terfiye başlayacaksınız" şeklinde konuşmuştu.

Erdoğan’ın açıklamaları ile artık bu okullardan mezun olan öğrencilerin süreç içerisinde hemşire olabileceklerinin altını çizilirken; bu durum öğrenciler, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandı. İstanbul’da Esenyurt, Avcılar ve Beylikdüzü bölgelerine hizmet veren Doğa Hastanesi ve Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi Yönetim Kurulu Başkanı Nabi Kırmızı, konuya ilişkin ağlık meslek liselerinin önemi, geleceği ve hali hazırda karşılaştığı sıkıntılara değindi.

"Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz"

Birkaç yıl öncesine kadar sağlık meslek liselerinde hemşirelik, ebelik, acil tıp teknisyenliği, radyoloji teknisyenliği, anestezi ve reanimasyon teknisyenliği, diş teknisyenliği ve laborantlık gibi birçok bölümde eğitim verildiğini belirten Kırmızı 2014 yılında yapılan bir değişiklikle sağlık meslek liselerinin yapısının değiştirildiğini söyledi.

Yapılan düzenleme ile sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı gibi bölümlerle sınırlandırılması, kontenjanların kısıtlanması ve stajlarda zorluklara kadar birçok konuda da haksız muameleye tabi tutulduğunu ifade eden Kırmızı, Cumhurbaşkanı’nın açıklaması ile birlikte sağlık meslek liselerine olan ilginin artacağını öngördü.

Atanma ve terfi hususuna da değinen Kırmızı, "Cumhurbaşkanımıza bu konuya eğildiği ve bir çözüme kavuşturduğu için müteşekkiriz. Yaptığı açıklama ile sağlık meslek lisesi mezunlarının kadro alabilecekleri ve atamalarının yapılabileceği vurgulanırken kendi içerisinde bir terfi sistemi uygulanarak hemşire olabilme yolları da açılıyor" dedi.

"Artık hemşire yardımcıları hemşire olabilecek"

Doğa Hospital markasıyla 2012 yılında kurdukları hastane ile bölgede sağlık sektörünün önemli bir oyuncusu olduklarını belirten Kırmızı, takip eden 2013 yılında Özel Mesleğim Sağlık Meslek Lisesi’ni de açarak sağlık alanında eğitim konusuna da eğildiklerini belirtti.

Sağlık meslek liselerinin önemine değinen Kırmızı, "Kurduğumuz lise ile sağlık sektörüne eleman yetiştirirken aynı zamanda hem kendi hastanemiz üzerinden hem de sektördeki ilişkilerimizden faydalanarak oluşturduğumuz etkileşim ağı ile istihdam konusunda da öğrencilerimize yardımcı olmayı hedefledik. 2014 yılında yapılan değişiklikle hemşire değil hemşire yardımcısı mezun eder hale geldik. Elbette mezuniyette yaşanacak kadro belirsizliği sağlık meslek liselerine olan talebi etkiledi. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama bu belirsizliği ortadan kaldıran özelliği ile hem eğitim hem de sağlık sektörü için çok önemli. Artık hemşire yardımcıları atanabilecekleri gibi, hemşire de olabilecek. Bu konuda gösterdiği hassasiyetten ötürü Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Sağlık alanında uzun dönemli akademik ve kariyer planlamasının önemine de dikkat çeken Kırmızı, sözlerine şöyle tamamladı: "Özellikle sağlık alanlarında verilen eğitimin kalitesinin çok yüksek olması elzem. Bu yüzden erken yaşlarda bu işe gönül vererek sağlık meslek liselerine kayıt yapan öğrencilerin akademik ve kariyer anlamında önlerinin açılması gerekli. Uzun dönemli bir eğitim ve kariyer planlamasının bu alanda eğitim gören öğrencilerimize yönelik sınavsız geçiş ve ek puan uygulamalarını da içermesi üniversitelerin ilgili bölümlerindeki eğitim öğretim kalitesini de yükseltecektir. Bu konuda da yetkililerden ilgi bekliyoruz. Çünkü bu tür destekleyici uygulamaların olması bu liselerin işlevselliğini artırdığı gibi yüksek okullar ile liseler arasındaki koordinasyonu da artırarak daha bütüncül bir yapıya kavuşulmasını ve daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayacaktır".

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23