• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rusya: Filistin-İsrail meselesi, Arap ve İslam dünyasını dayanışmaya teşvik etti

Yeniakit Publisher
2023-11-28 12:25:00 -
Rusya: Filistin-İsrail meselesi, Arap ve İslam dünyasını dayanışmaya teşvik etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Filistin-İsrail meselesinin, Arap ve İslam dünyasını dayanışmaya teşvik ettiğini söyledi.

Başkent Moskova'da düzenlenen 9. Primakov Okumaları Uluslararası Forumu'na, Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve 31 ülkeden uluslararası ilişkiler ve ekonomi uzmanları katıldı.

Forumda konuşan Lavrov, dünyada çok kutuplu düzenin oluşmaya devam ettiğini belirterek, "Çok kutupluluk, çeşitli bölgelerdeki ülkeleri dayanışmaya teşvik ediyor. Filistin-İsrail meselesinin patlak vermesi de dayanışmayı teşvik etti, Arap ve İslam dünyasının ortaklaşa hareket etmesini sağladı." dedi.

Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı üye ülkeleri Dışişleri Bakanlarının, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'yi ziyaret ettiğine dikkati çeken Lavrov, "Görüşmemizde, iki devletli yaklaşıma dayalı çözümün hızlı ve adil şekilde sağlanmasına ihtiyaç duyulduğunu teyit ettik. Bu, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatının 5 ülkeye ve BM'nin diğer üye ülkelerine sinyali oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, Orta Doğu dahil Afrika, Güney Kafkasya, Orta Asya bölgesinde "bölgesel sorunlara bölgesel çözümler" yaklaşımına önem verilmesi gerektiğini belirtti. Kaynak: Rusya: Filistin-İsrail meselesi, Arap ve İslam dünyasını dayanışmaya teşvik etti
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mesut Sarp

Keşke doğru olaydı. Bırakın İsrail'e karşı savaşmayı ortak ambargo tüm mal satışları petrol dahil vücuda getiremedik. Maalesef gariban Filistinliler daha çook ceker. Allah müslümanlara akıl ve izan versin.

YORUM

LAVROV ŞUAN DA İLAM DÜNYASI VE ARAP DÜNYASI AŞAĞILIK DURUMDALARONLARIN TOPU GAZZELİ MÜMİN KARDEŞLERİMİZİN TIRNAĞI OLAMAZLAR
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23