Rusya 21 ton ürünü geri gönderdi! O domatesleri vatandaş yiyecek

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, Türkiye’den getirilen 21 ton domateste Güney Amerika güvesinin tespit edildiğini belirtti.

16 Mayıs 2019 Perşembe 01:09
Rusya 21 ton ürünü geri gönderdi! O domatesleri vatandaş yiyecek

Daha dün 43 ton çileği Türkiye'ye çiçek tripsi bulunduğu gerekçesiyle geri yollayan Rusya, Türkiye’den getirilen 21 ton domateste Güney Amerika güvesi tespit ederek geri yolladı.

Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un açıklamasında, “Krasnodar Krayı ve Adıge İdaresi çalışanları, Türkiye’den ‘Avrasya’ adlı gemiyle Tuapse limanına getirilen 21 ton domatesi incelerken ülkemizde yasaklı canlı Güney Amerika güvesine rastladı.” denildi.

Rusya Bitki Karantinası Merkezi Novorossiysk Şubesi de Türk domateslerinde, canlı güveye rastlandığını doğruladı.

Bu domateslerin ülkeye girişinin yasaklandığı ve Türkiye’ye iade edildiği ifade edildi.

30 bin tondan fazla ürün yasaklı

Rosselhoznadzor, daha önce Türkiye’den getirilen meyve ve sebzelerin bitki sağlığı kalitesinin düşmesinden endişe duyduklarını açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den gönderilen meyve ve sebzelerde, 1.945 kez Rusya’nın karantina listesinde olan tarım zararlıları saptanmış, hastalıklı olduğu tespit edilen 30 bin tondan fazla ürünün ülkeye girişi yasaklanmıştı.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 01:09

YORUM YAZ

 • SelamiSelami5 gün önce
  ZIRAAT MUHENDISI OLARAK YAZIYORUM !!! Bazı arkadaşlar ülkede kontrol yok mu diye serzenişte bulunmuş. Tabiiki var. Her ihraç ürünü kontrol edilir sertifikası imzalanir. Bitkisel ihraç işlerinin dünyada işleyişi bu şekildedir. Böcekte çıkabilir, çıkmaması lazım ama çıkabilir. Ilaç atarsın ilaç atıyorlar derler, ilaç atmazsın kelebek çıktı derler oturduğu yerden kimse ahkam kesmesin. Ülkeden her mevsim tırlarcataze yaş meyve sebze ihraç ediliyor. Hepsi tarım bakanlığının kontrolünden geçiyor. Kontrol esnasında koca tırda tırnak kadar böcek kontrolörlerin gözünden kaçmış olabilir kimse robot değil!! Her sene sağlıklı bir şekildebinlerce ton ürün ihraç ediliyor hangi birinden haberiniz oldu !! Ayrıca o ürünleri bizim yememizin bize ne gibi bir zararı var ilaç kalıntısı cikmadiktan sonra !! Dünyada artık ticarette küçük bir köy. Her zararlı böcek her ülkede ortaya çıkabiliyor. Sürekli Almanya bizden kurtlu elma istiyor diye haber yapanlar bu durumu neden kötü birseymis gibi kamuoyunun önüne sunuyor özellikle akit gazetesi ? Bir tır yani 30 ton üründe 2-3 kelebek çıktı diye bu 30 ton ürünün iç pazarda değerlenmesinin bize ne zararı var? Maalesef ki bizde konu tarım olunca herkes ziraatci, konu sağlık oluncada herkes doktor oluyor vesselam....
 • NuhNuh5 gün önce
  Buradan anlaşılıyor ki, yaptığımız tarımı bilinçsiz yapıyoruz, zararlılarla mücadele etmiyoruz, yetiştirdiğimiz ürünlerin kalitesini denetlemiyoruz, üstelik bunlar yetmişyormuş gibi başkalarının çürük malları kabul edeceğini düşünüp satmaya da çalışıyoruz. Nerden baksan yanlışlar silsilesi bozuk zihniyet. Neler yapılmalı. Bakanlık ve çiftçiler bu güveyleve diğer zararlılarla tüm ülke genelinde mücadele edecek, Çiftçi ziraat mühendisleri rehberliğinde bilinçli verimli tarım yapacak. Türkiyede üretilen tüm tarım ürünleri kalitesine göre denetlenecek, kalitesiz çürük zararlı v.s. ürünler ne dış piyasaya ne iç piyasaya gönderilecek bu tip bozuk ürünlere satış vizesi verilmeyecek. Hollandanın tarım politikasını inceleyin adamlar küçücük topraklarda dünyanın en verimli tarım ürünlerini yetiştiriyorlar ve tarımdan çok büyük gelirler elde ediyorlar. Bizler ise kocaman 4 mevsimin olduğu verimli topraklarda doğru düzgün kaliteli yiyecek üretmekte bulmakta zorlanıyoruz.
 • ayşe gülayşe gül5 gün önce
  bakan dan açıklama bekliyoruz. bize mi yedirilecek bunlar sayın bakan? bir de artık turizm de domates de göbekten rusyaya bağımlı olmayalım. turizm riskli bir sektör insan gönderin diye yalvarmak zorun da bırakılmayalım bu gibi kötü niyetli ülkelere. herkes toprağına dönsün eksin yesin , kimseye eyvallahımız olmaz o zaman. ülkemizi turizme mahkum hale getirmeyelim.
 • ihsanihsan5 gün önce
  bu ihracat yapanlar salakmı ne kontrol yokmu
 • hormonsuzhormonsuz5 gün önce
  Rusya, önümüzdeki 5 yıl içinde belki hiç domates ithal etmeyecek... Çünkü ithal edilen tarım ürünlerinde kendi kendilerine yeterli hale gelebilmek için Karadeniz kıyılarında domates ekim alanları tahsis edildi ve üretim teşvik ediliyor. Biz nasıl domates ithal etmiyorsak onlar da etmeyecekler.Dönen domateslerde ilaç bulunduğu için değil böcekler bahane edilerek iadeler var. Yerli üretimi korumak amaçlı görüyorum bu yapılanları. Ama asıl 5 yıl sonra ihracatçımızın yeni pazarlar bulması gerekecek. Belki bulamazlarsa biz de adam gibi hormonsuz, ilaçsız domates yeme fırsatı elde ederiz. Kimbilir!
 • rprp5 gün önce
  gıda güveliği bu işte rusya vatandalşın sağlığını iyi düşünüyor
 • bekirbekir5 gün önce
  Sevgili Mehmet Tanrıverdi neden bu kadar sığ düşünüyorsunuz ve kimi karalıyorlar ? Yani bu gazete vatandaşı düşünmeyecek mi ?Diyelim ki yarım tır var peki rusyaya gitmeyen buradaki domates ve diğer sebzeler ne olacak ? Yani biz devletin hiç bir kurumunu eleştiremeyecek miyiz ? İktidar ile devleti birbirine karıştırmayınız
 • BattalBattal5 gün önce
  Niye abi, niye biz yiyeceğiz abi? Böcülü domtisleri bize niye yediriyorlar abi. İyi o zaman abi biz de Rusya'ya gidelim o domtisler bitince gelelim abi. Tamam mı abi?
 • TÜRKTÜRK5 gün önce
  "Ne mutlu Türküm diyene" derken, bize bişi olmaz manasında bu mu kastediliyor acaba?
 • aytaçaytaç5 gün önce
  Akit Gazetesi, hepı topu en cok bır tır urunden bahsedıyorsunuz. Ve tarım ılacı falan degıl bır bocek kapsadıgı ıcın gerı donen bır urun. O kucuk bocekten de domatesı yıkar kurtulursunuz. Dıyelım kazara yedınız, ne kanser olursunuz ne ülser. Ee o zaman Rusya neden almıyor? Cunku o bocek onların ulkesınde yok ve domatesler beraber bocegın ulkelerıne gırıp, zarara sebep olmasından korkuyorlar. Yanı bır saglık sorunu soz konusu degıl. Bıraz dusunerek haber yapın!
 • NE İŞŞŞNE İŞŞŞ5 gün önce
  SORUMLULARI HESAP VERSİN YAZIK Kİ NE YAZIK
 • Mehmet Tanriverdi Mehmet Tanriverdi 6 gün önce
  Yarım TIR domatesten bahsediyorsunuz nedirki cok normal dökün gitsin, karalamaya gerek yok.
 • turkturk6 gün önce
  ZIRAI KARANTINA NE YAPIYOR BU MALLARI YURT DISI IZNI VERIRKENO MALLARDA NUMUNE ALIP INCELEMIYORMU.. LAN VICDANSIZLAR ZIRAI KARANTINA MALARINIZI INCELEMIYOR.VERIYONUZ RUSVETLERI HEDIYELERI ONLARDA KAGIT UZERINDEN ZIE IZIN VERIYOR. EE SONRA MALLAR GERI DONUYOR MAL MAL BAKIYONUZ. HARBIDEN BUTUN UCKAGITCILAR TURKIYEDEMI NE
 • dahilekdahilek6 gün önce
  yazık bu ülkeye bizim kadar vatandaşının değersiz olduğu bir ülke daha varmı?? bemin devletim yıllarca bende vatandaşıma yedirmem demedi.iç piyasaya sürüp milleti zehirlediler. hastahaneler bakın dünyanın hiç bir yerinde bu kadar hasta varmı??inönünün meşhur sözü " türk vatandaşı olmak kolay değil."
 • fetösavarfetösavar6 gün önce
  rus güvelerini napıyolar acaba???
 • TarıkTarık6 gün önce
  Bizde böyle bir kurum ve uygulama varmı ? ben hiç hatırlamıyorum ülkemize gelen ürünlerin sağlıksız olduğu gerekçesiyle geri gönderildiğini . En azından bu iade sebzeleri iç pazara sokmasalar sağlık bakanlığı tarım bakanlığı
 • AliAli6 gün önce
  Valla bize yediriyorlar ama birşey olmuyor! ya devlet başa yada kuzgun leşe, tarım bakanlığı sağ olsun bir şey becerdikleri yok insan çıkar açıklama yapar , dünyaya rezil oluyoruz, birde hep rusyadan döndüğünü duyuyoruz avrupadan dönenleri hiç duymuyoruz.
 • ahmetahmet6 gün önce
  milletimuzin haklarini kim koruyacak ve deneytletecek
 • Karamanlı Karamanlı 6 gün önce
  Bizde de karantina merkezine benzer birim yok herhalde yol geçen hanı, ne olursa ülkeye giriyor demek ki. Dünyanın heryerinden sayısını bilmediğimiz göçmen burda, böcek mi girmeyecek.
 • Mesut SarpMesut Sarp6 gün önce
  Bizim Cumhurbaşkanımız Özal dahi radyosyonlu çayı içip ne var bundaki dedikten sonra yurtaşlarımızda höpür höpür radyosyonlu çayları içtikten sonraÖzal erkenden vefat etti. Karadeniz ve Trakyadaysa 100binlerce vatandaşımız tumor ve kanser hastalıklarından muzdarip olurken 10binlerce bebek mutasyonlu doğdu. Belli ki tüm bunlar bizleri hiç rahatsız etmedi. Bu domatesleride siyasetcilerimizle beraber biz lüp lüp yeriz. Güney Amerika güveside neymiş ki yani !
 • HaşmetHaşmet6 gün önce
  Rusya türkiyeden sebze almamalı ki millet ucuz sebze yesin... Ayrıca bizim sahtekarlara da ders olsun. Hükümet bu sağlıksız işi yapanlara ağır para cezası vermeli hatta türkiyenin imajına zararverdikleri için en az on yıl ağır hapis vermeli
 • NurNur6 gün önce
  Tc bu ürünleri bize yedirmemeli bu ürünleri ortadan kaldırmalı imha etmeli ve o firmaları cezalandırmalı kırılıyoruz hastalıktan zati bu ahlak yoksunu insanlara dur denmeli insansağlığını tehlikeye atmak hiçe saymak ahlaksızlığın daniskası
 • Ke-mal Ke-mal 6 gün önce
  Elin gavurunun yemedigini bizimkilere yedirmeyin!Gerci kime söylüyoorum ki,memlekette cogu paranin esiri olmuş
 • MURO MURO 6 gün önce
  AFRİKA GÜVESİ DOMATESLER DOĞAL OLDUĞU İÇİN BÖCEKLER DE FAYDALA NALIM DEMİŞ BUNDA DA NE VAR. BEN OLSAM YOLLAMAM KARDEŞİM, BİZ YIKAR YERİZ,
 • uyan tcuyan tc6 gün önce
  biz yiyoruz ne b..k olsa. iyi yapmış rusya hiç almasın. yahu iç piyasaya yetişmiyor mallarımız devamlı zam yapılıyor bizde sebze meyveye. yurt dışına ucuza yolluyorlar. almayın kardeşim iç piyasada fiatlar düşsün. birde akp neden zamlı diye beyanat veriyor. bu sene çok hastalık olmuşmuş meyve sebzede. bizde bu yalanları yiyorduk seçimdede akp ye yedirdik. kota koy kardeşim ihraç etme iç piyasana yetmiyor ürünler. rusya gibi bir kaç devlet daha ambargo koysun bak domates soğan 25 kuruş 50 kuruşa düşer. akp suçunu başka yerde arama. oy zamanıda oy bekleme. beceriksiz akp 25 kuruşluk naylon torba akp

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019