• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rus uzmandan dikkat çeken Suriye çıkışı: Putin ve Erdoğan anlaşma yapabilir

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi Direktörü Prof. Vladimir Yurtayev, yarın Soçi'de bir araya gelecek olan Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye konusunda anlaşma yapabileceğini söyledi.

2019-10-21 20:16:00 -
Rus uzmandan dikkat çeken Suriye çıkışı: Putin ve Erdoğan anlaşma yapabilir

Sputnik'e verdiği demeçte Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı bağlamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak zirveyi değerlendiren Yurtayev, iki liderin Suriye'nin kuzeyine ve Kürt meselesine ilişkin anlaşma yapabileceğini kaydetti.

"Kürtlerin ders çıkardığını umuyorum"

Özellikle Suriye Kürtlerin yaşanan gelişmelerden ders çıkardığını umduğunu dile getiren Yurtayev, "Zira Kürtler etrafında yaşanan gelişmeler, Suriye topraklarında yeni devlet oluşumlarının kurulmasıyla ilgili projeksiyonlarda onlar için tasvir edilenler hiç örtüşmüyor. Putin ile Erdoğan'ın doğrudan Soçi'de veya başka formatlarda Suriye'nin kuzeyiyle ilgili yapacağı anlaşmaların ne kadar derinlemesine olacağı Kürtlerin tutumuna bağlı" ifadelerini kullandı.

"Suriye'nin kuzeyindeki mesele, Kürt güçlerin pozisyonunun ne kadar çok değişeceği ve varılan anlaşmaların ne kadar derinlemesine olacağıdır. Kürtlerin hem Suriye'ye, belki de, hem Türkiye'ye tam olarak hangi garantiyi vereceğini söylemek güç" diye devam eden Rus uzman, burada sadece tek bir vaat bulunduğunu ve bunun da Kürtlerin Suriye topraklarında yaşayacağı olduğunu kaydetti.

Bugün itibarıyla gelinen noktada Suriye'de toprak bütünlüğünü ülkenin resmi sınırları dahilinde yeniden sağlama ve seçimleri düzenleme umudunun doğduğunu belirten Yurtayev, bunların gerçekleşmesi halinde, en azından Ortadoğu'nun bu bölgesinde uzlaşma şeklinde bir sonuç elde edileceğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, yarın Soçi'de bir araya gelecek Putin ile Erdoğan'ın Türkiye'nin ABD'yle yapılan anlaşma kapsamında PKK/YPG'li teröristlere tanıdığı 120 saatin ardından Suriye'de oluşacak durumu konuşacağını söylemişti.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

misafir

Biz suriyede oluşturacağımız güvenli bölgeyi topraklarımıza katmıyoruz.O topraklar yine suriye toprakları fakat oraları eşkiyalardan temizleyen millisuriye ordusu ve Türkiyenin hakimiyetinde.Suriyeyi koruyamıyan esedde değil.Esed dışındve tayfası dışında yapılacak seçimle iktidar belirlenir ve iktiarın garantörü Türkiye olur gerçek etkilenen olarak.Tahrip olmuş Adana mutabakatı bizimle suriye arasında olan bir şeydir.rusyanın bu konuyla ililgilenmessi söz konusu olamaz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı