• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rus tarafından Patriot açıklaması! Çılgına döndüler

Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli açık kapı bıraktığı ve son olarak İdlib operasyonun ardından yeniden gündeme gelen Patriot konusu, Rusya tarafını rahatsız etti. Rus uzman Andrey Koşkin, 'Türkiye, Patriotları siyasi amaç doğrultusunda istiyor' şeklinde yorumlayarak gündemden bihaber olduğunu gösterdi.

2020-02-21 17:06:00 - 2020-02-21 17:16:38
Rus tarafından Patriot açıklaması! Çılgına döndüler

İdlib'deki gerilimin had safhaya çıktığı dönemde Türkiye'ye Patriot sevkiyatının gündeme gelmesini değerlendiren Rus askeri uzman Koşkin, Ankara'nın ABD'yle Patriot konusunda yaptığı temasları siyasi amaçları doğrultusunda kullandığını öne sürdü.

İdlib'de dün Türkiye destekli gruplarla Suriye ordusu arasında sıcak temas yaşanırken ABD basınında Türkiye'ye Patriot sistemleri sevk edilebileceğine dair haberler yayınlanmıştı. Sonrasında Savunma Bakanı Hulusi Akar, Washington'un İdlib konusunda Türkiye'ye Patriot batarya desteği verebileceğini belirtmişti.

Erdoğan'ı suçladı

Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli olarak 'Verirlerse biz Patriot almaya niyetliyiz' açıklamalarını görmezden gelen Rus uzman, Cumhurbaşkanını manevre yapmakla suçladı.

Patriot'la ilgili gelişmeleri Sputnik'e yorumlayan Plehanov Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Andrey Koşkin, "Ankara'nın Patriot'lar hakkındaki açıklamalarının Washington'u kendilerine yaklaştırmayı öngören siyasi amaçları doğrultusunda yapıldığını düşünüyorum. Erdoğan, Moskova, Washington ve Brüksel'e eşit uzaklıkta bir dış politika yürütüyor ancak manevralar da yapıyor. Şimdi de Washington'la yakınlaşmayı, Şam üzerindeki baskı kurma aracı olarak kullanmak düşünüyorum" dedi.

'Türkiye, Rusya'yla karşı karşıya gelme arzusunda değil'

Koşkin, Türkiye'nin Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'yle karşı karşıya gelme arzusu taşımadığını kaydetti.

'Çıkarlar İdlib gerilimi azaltma bölgesinde çakışıyor'

Rus uzman Koşkin; Şam, Moskova, Ankara, Washington ve Tahran'ın çıkarlarının İdlib gerilimi azaltma bölgesinde çakıştığının altını çizdi.

İdlib etrafında oluşan bu ihtilaf düğümünü muhtemelen yalnızca Rusya'nın çözebileceğini söyleyen Koşkin, "Bunun için durumun istikrar kazanması gerekiyor. Liderler, genelkurmay başkanları ve diplomatlar arasındaki yoğun temaslar bunu sağlayabilir. Ancak Türkiye'nin bölgesel çıkarlarını ve İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki savlarını gözeterek çok iddialı bir tutum sergilediğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Hulusi Akarın açıklamaları

CNN Türk'e konuşan Hulusi Akar, "ABD'nin ne gibi bir desteği olabilir?" sorusu karşısında "Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de yaşanmış bazı olaylar var. Daha önce yapıldığı şekliyle hava savunma bataryaları gönderdiler yine füze tehditlerine karşı Patriot batarya desteği olabilir. Ayrıca bu konuda NATO Genel Sekreteri'nin de çeşitli açıklamaları var. (Jens) Stoltenberg de bu konuyu yakinen takip etmekte, onların da bir takım teşvikleri, planları, uygulamaları önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir" yanıtını vermişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

uluhakan

türkiye kimsenin yanında yeralmaz çünkü hepiniz sırtlan sürüsüsünüz ne abd ne rusya ne avrupa hepsi domuz sürüsü 
 • Yanıtla

fetösavar

reis bu işe girdiğinde putin de, trumpt da oyuncakları ile oynuyordu...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı