• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Rumeli Hisarı'nda yıktırılan cami yeniden yapılıyor

Rumeli Hisarı'nda yakın zamana kadar ayakta olan ve yıktırılan tarihi cami yeniden yaptırılıyor.Medya ise bunu "Konser alanına cami yapılacak" şeklinde veriyor

Yeniakit Publisher
2015-01-15 18:49:00 -
Rumeli Hisarı'nda yıktırılan cami yeniden yapılıyor

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethi öncesinde yaptırılan ve bugün müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılan Rumeli Hisarı’nı tamamen kapatılmanın eşiğine getiren hasarlı bölümlerin restorasyonu başladı. Restorasyon kapsamında sadece minaresinin bir kısmı kalan tarihi Hisar Mescidi de aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek.

Medyanın bölgede daha önce cami yokmuş gibi davranarak konser alanının yıkılmasını ve yerine cami inşa edilmesini haber yapması ise tepkilere neden oldu. Oysa caminin kalıntıları üzerine yapılan konser sahnesi yıllardır halkın tepkilerine rağmen varlığını devam ettirmişti. Her yaz yapılan konserler, ses titreşiminin hisarın tarihi dokusuna zarar vermesine rağmen ısrarla sürdürülmüştü.

CELAL BAYAR DÖNEMİNDE YIKTIRILMIŞTI

1956 yılında Rumeli Hisarı’nın restorasyonu için proje yarışması açılıyor. 12 projenin katıldığı yarışmada Doğan Tekeli, Sami Sisa, Metin Hepgüler isimli üç genç mimarın eseri birinci, bu tür eserlerin restorasyonunda deneyimli olan ünlü mimar Turgut Cansever"in projesi ise ikinci oldu. İki proje arasındaki en önemli fark Hisar içindeki camiydi. Cansever minarenin restorasyonunu öngörürken, birinci gelen mimarların projesinde cami gözükmüyordu.

Turgur Canser, 2003 yılında bir dergiye verdiği mülakatta müsabakadan önce Celal Bayar"ın bir emriyle, Hisar"ın içindeki bütün sivil mimari yapıların yıktırıldığını, buna Fetih Camii’nin de dahil olduğunu söylemişti. Yıkımın ayrıntılarını hatırlamayan Cansever, restorasyondan önce caminin son haliyle ilgili soruya ise "Ben cami duruyordu diye hatırlıyorum. Harap olarak..." karşılığını verdi.

Caminin bulunduğu alan yıllardır Rumeli Hisarı Konserleri isimli etkinliklerde sahne olarak kullanılıyordu.

HİSARIN YENİ RESTORASYONU

İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 7 Ekim 2009’da tarihi mescidin minaresinin, duvar ve sarnıç kalıntılarının mevcut durumları ile muhafaza edilmesine karar verirken, mescit I. grup kültür varlığı olarak tescil edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise hisardaki yıkık mescidin ihyası için bir proje başlattı. Proje, Koruma Bölge Kurulu’nca da onaylandı.

Mülkiyeti İBB’de bulunan mescidin yapımı için ruhsat 28 Mayıs 2013 tarihinde alındı. Ardından da İBB ile İstanbul Kubbe Derneği arasında 6 Eylül 2013’de inşaat sözleşmesi yapıldı. Yapım işini İstanbul Kubbe Derneği adlı mimarlık şirketi üstlenirken, inşaat faaliyetleri geçtiğimiz yıl Haziran ayında başladı.

Hisarda ilk olarak sarnıç duvarları ve derz yapımı tamamlandı. Ardından da sarnıç üzerindeki ahşap döşeme kirişleri yerleştirilerek, sarnıcın üst kotunda yer alan mescit ana duvarlarının inşasına başlandı. Mescid inşaatının Mayıs 2015’te tamamlanması öngörülüyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23