Ruhani'den çok önemli Türkiye ve Erdoğan açıklaması: Yaptırımlara karşı tavrını takdirle karşılıyoruz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye ile olan ilişkileri tüm alanlarda geliştirmek istediklerini belirterek, bankacılık ve enerji konuları dahil muhtelif alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi konusunda yapılan anlaşmanın daha hızla uygulanması gerektiğini belirtti. Ruhani, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD yaptırımlarına karşı ortaya koyduğu tavrı takdirle karşıladıklarını kaydetti.

08 Aralık 2018 Cumartesi 23:46
Ruhani'den çok önemli Türkiye ve Erdoğan açıklaması: Yaptırımlara karşı tavrını takdirle karşılıyoruz

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ninTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım ile yaptığı görüşmedeki konuşmasına yer verildi.

Ruhani, Yıldırım ile görüşmesinde iki ülke arasında enerji ve bankacılık dahil muhtelif alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi konusunda yapılan anlaşmanın daha hızlı bir şekilde uygulamaya geçirilmesinden yana olduklarını vurgulayarak, “İran’ın kesin iradesi, kardeş ve dost ülke Türkiye ile tüm alanlarda samimi ilişkilerini geliştirme yönündedir.” ifadelerini kullandı.

İran’ın Türkiye’nin istikrar ve güvenini, kendi istikrar ve güveni olarak gördüğüne işaret eden Ruhani, şunları kaydetti:
“Bu doğrultuda bir süre önce gerçekleştirilen darbe girişimine karşı İran, Türkiye devletinin istikrarı ve güçlenmesi noktasında net ve şeffaf bir tavır almıştır.”

Ruhani’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a övgü dolu sözler

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD yaptırımlarına karşı ortaya koyduğu tavrı takdirle karşıladıklarını belirten Ruhani, “İran, Türkiye Cumhurbaşkanı ve devletine İran ile iş birliğini geliştirmeye verdikleri önem nedeniyle takdirlerini sunmakta ve bu tutumu memnuniyetle karşılamaktadır.” görüşlerine yer verdi.

Ruhani, konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İslam dünyasındaki meselelerle ilgili yapıcı bir tavır ortaya koyduğuna dikkati çekti.

'İran ve Türkiye yıllardır terörizm sorunuyla karşı karşıya'

İran, Türkiye ve Rusya'nın son toplantılarda 2 karar aldığını hatırlatan Ruhani, bunların bölgesel meseleler ve ekonomik iş birliğini ilgilendiren konularda uygulandığını ve önemli yararlar sağladığını anlattı. Ruhani, son toplantının özellikle İran ve Türkiye için önemli olduğuna dikkati çekerek sözlerini şöyle noktaladı:

“İran ve Türkiye yıllardır terörizm sorunuyla karşı karşıya. Ne zaman iki ülkenin terörizmle mücadele konusundaki iş birliği arttıysa bu sorunla mücadeledeki başarıları da fazla olmuştur. İki ülke, son yıllarda bölgesel düzeyde terörizmle mücadelede çok iyi iş birlikleri yapmıştır.”

”Terörizmle ve Aşırıcılıkla Mücadele konulu Meclis Başkanları İkinci Toplantısı”, bugün TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çin Meclis Başkan Yardımcısı Çen Zu, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, Pakistan Milli Meclisi Başkanı Esed Kayser, Afganistan Ulusal Meclis Başkanı Abdul Rauf İbrahimi ve İran Meclis Başkanı Ali Laricani’nin katılımıyla Tahran’da yapıldı.

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Tahran’daki temasları kapsamında dün ve bugün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin ve Rusya Federasyonu Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky ile bir araya gelmişti.

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 23:46

YORUM YAZ

 • misafirmisafir3 ay önce
  iran ne zaman hoşuna giden bir şey duysa erdoğanı övüyor gaza getirmeye çalışıyor..alttan alta ise saman altından türkiye ile bölgesel mücadele içinde.. türkiye abd ye batıya birşey dese iran alkışlıyor hepsi bu..oysaki türkiye pkk pyd ye söylemediğini bırakmadı irandan tek destek yok. iran acayip bir oyuncu
 • ferdiferdi3 ay önce
  ekonomik olarak turkiye iran kardeşliği olur
 • halil45halil453 ay önce
  iran türkiyenin kiymetini bilmiyor, türkiye yaklasiyor ama iran ara tutuyor
 • hakkihakki3 ay önce
  bunlarin Türkiyeye karsi tutumu, ... köprüyü gecinceye kadar.Türkiye bunlara önceleri okadar arka ciktigi halde, sirttan bicakladilar.Ortadoguyu kendi mezheplerine cekme hastaligi var bunlarin, irandaki okadar Türkmene senelerdiir asimilasyon uyguluyorlar, Sünnilerin camilerini kapatmak gibi her türlü yasagi senelerdir uyguladilar Türkmenlere.
 • esref yıldızesref yıldız3 ay önce
  Bu şii iran ile öylesine içli dışlı olduk ki bu işin sonu bize çok zarar verecek Kandırılmaktan öte bir şey olacak Bilmeyenleri tarih okumaya çağırıyorum .
 • Oğuzsoylu Oğuzsoylu 3 ay önce
  Şimdi böyle dersin ama en ufak bir şey olunca ilk tekme ve ihanet yine sizden gelir.
 • MilletMillet3 ay önce
  Yıllardır bu şerefsiz pkk yı sınırlarının içinde beslemiyor mu, bu itlerin faaliyetlerine göz yummuyor mu bu takiyyeci İran
 • osmanoğlu2023osmanoğlu20233 ay önce
  Ah şu mollalar kadrimizi öğrenemedi gitti...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mart 2019