• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

RTÜK harekete geçti! Yemek programlarına ayar

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, "Özellikle yemek programı sunan kişilerden, fazla yememeleri, menfi örnek teşkil etmemeleri ve spor konularında teşvik edici mesajlar vermelerini istiyoruz" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-11-11 07:43:00 - 2019-11-11 08:14:45
RTÜK harekete geçti! Yemek programlarına ayar

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Daire Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, TBMM Obezite ile Mücadele Komisyonuna yaptığı sunumda yöresel yemek programlarına ve reklamlara tepki gösterdi. Ellialtı, yaptığı sunumda şu değerlendirmelerde bulundu: Üst kurulumuzun yayından önce yayıncılara ve yapımcılara müdahale yetkisi yok. Ancak gurme tarzı yemek programlarında program sunan kişilerin fazla yememelerini, menfi örnek teşkil etmemelerini, sağlıklı olmaları, spor gibi konularda teşvik edici mesajlar vermesini istiyoruz. Dizi yapımcıları ve yayıncılarla da yaptığımız toplantılarda özellikle rol karakterlerin spor yapan ve sağlıklı beslenen karakterler olması gerektiği, nasıl sigara, içki kullanmaması gerekiyorsa hamburger, abur cubur gibi gıdaların tüketiminin de dizilerde olmaması gerektiği konusunda yapımcılara ve yayıncılarımıza tavsiyelerde bulunuyoruz.

Uymayanlara para cezası

Altı ay sonra turuncu kategorimiz faaliyete geçecek. Bu kapsamda tuzlu baharatlı atıştırmalıklar, sütlü içecekler, kah-valtılıklar, yoğurtlar, peynirler ve soslar için Sağlık Bakanlığının besin profilinde yer alan kategoriye uygun olanların reklamına izin verilecek. Yaptırımları da olacak. 27 Mart’ta yürürlüğe girecek. Uymayan kanallara aylık brüt ticari iletişim gelirinin yüzde 1’i ile 3’ü arasında idari para cezası uygulayacağız.

Dondurma reklamları...

Dondurma reklamlarıyla ilgili birkaç hafta içerisinde, o reklamlar çekilmeden kendileriyle toplantı yapacağız. Yayınlandıktan sonra bizim ceza vermemizin çok büyük bir etkisi olmuyor. Bu reklamlarda genel ahlak sınırını aşan sorunlar olabiliyor. Bunlarda da bir düzenlemeye giderek her ne kadar yetkimiz dâhilinde önceden müdahale yetkimiz olmasa da birtakım ortak çalışmalarla bunu çözmeye çalışıyoruz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yakup

rtuk ü tebrik ederim mide önemli ama ahlak önemli değil. Muhteşem bir işe imza atmışlar. Gençliğin ahlakı toplumun yapısını bozan programlar mübah, rtük kimden yana çalışıyor memlekette akil insan kalmadımı hiç, bir de GERÇEK TÜRK AİLE YAPISINI ÇANLANDIRAN DİZİLERE PRİM VERİN.
 • Yanıtla

ayşe gül

atv nin gündüz kuşağı programlarına el atın öncelikle. aile içi ilişkileri dinlemek den yıprandı bu millet. gücünüz yetmiyor mu? evlilik programlarını mumla arar olduk. izlemiyorum ama zap yaparken çıkıyor karşımıza.yazık bu halka yazık!çoook eskiden en kaliteli kanaldı atv.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23