• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Putin koronavirüs aşısını bulduklarını duyurmuştu ama... Rusya'da şok istifa

Rusya ilk koronavirüs aşısını bulduğunu duyurdu. Aşıya ilişkin eleştiriler ve temkinli açıklamalar art arda gelirken Rusya Rusya Sağlık Bakanlığı Etik Komisyonu'nun önemli üyelerinden Profesör Alexander Chucalin'in istifa ettiği öğrenildi.

Yeniakit Publisher
2020-08-14 20:23:00 -
Putin koronavirüs aşısını bulduklarını duyurmuştu ama... Rusya'da şok istifa

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını bulduğunu dünyaya ilan etti.

Putin, Moskova Gamaleya Enstitüsünce yapılan ve 2 aydan daha az süren insan denemelerinden sonra ilk koronavirüs aşısına sağlık bakanlığının onay verdiğini ve tescillendiğini haber verdi.

Aşının toplu üretimine geçileceğini de belirten Putin, kızının da bu aşıdan olduğunu belirtti.

Rusya tarafından haber ajanslarına gönderilen 'son dakika' duyurusuyla aşının ilk fotoğrafları da kamuoyuyla paylaşıldı. Rusya'nın Sağlık Bakanlığı, aşının ilk partisinin iki hafta içinde kullanıma hazır olacağını ifade etti.

Rusya'da şok istifa

Rusya'nın aşı duyurusunun yankıları devam ederken dünya Rusya Sağlık Bakanlığı Etik Komisyonu'nun önemli üyelerinden olan Profesör Alexander Chucalin'in istifa haberiyle sarsıldı.

Chucalin, Sputnik V ismi verilen aşıya ilişkin tıpkı batıdan gelen eleştiriler gibi aşının kontrolleri tamamlanmadan onaylandığını ve bu durumu engelleme çabalarının sonuçsuz kalması nedeniyle Etik Komisyonu'ndaki görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Chuchalin, istifa açıklamasını yaparken aşının arkasında olduğu bilinen Gamaleya Araştırma Merkezi'nin direktörü Prof. Alexander Gintsburg ve Rus Ordu'sunda albay olarak da görev yapan virolog Prof. Sergey Borisevich'i işaret etti.

Chuchalin bu iki isme gerek Rusya gerekse uluslararası olarak kabul edilmiş kontrol protokollerinin uygulanıp uygulanmadığını sorduğunu ve karşılığında 'hayır' yanıtını aldığını söyledi.

"Bu durumu kabul edemem"

Chuchalin, bu durumu kabul edemeyeceği bildirerek tıp biliminin en önemli parçası olan 'Hiçbir cana zarar vermeme' etik ilkesinin çiğnendiğini ve meslektaşlarının bu tavırları karşısında büyük üzüntü yaşadığını vurguladı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Selim

Ya Rusya gene aynı Rusya.Abi uyanın artık soğuk savaş bitti gitti.Hala böyle şeyler yapılıyorya 2020 yılında ne diyeyim eh ben size.İstifa eden abi merak etme bizde pek inanmadıydık size:)
 • Yanıtla

maho

Bu rusya adam olmaz bunların derdi insanlık değil sadece para bu rusya adam olsaydı yemende suriyede okadar insanın süçsus yere öldürmedi simdi kalkmış korana aşısını bulduk diyor küliyen yalan kelin ilacı olsaydı kendi derdine derman olurdu yalancı rusya ve avenesi uyanık ol türkiyem
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı