• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Psikoterapist Kalkan'dan anne babalara tatil tavsiyeleri!

Psikoterapist Adnan Kalkan karneleri alan çocuklara ve anne babalara özel tavsiyelerde bulundu.

2020-01-20 00:24:00 -
Psikoterapist Kalkan'dan anne babalara tatil tavsiyeleri!

Psikoterapist Adnan Kalkan anne babalara çocuklar için tatil tavsiyelerinde bulundu.

İşte Adnan Kalkan'ın o tavsiyeleri:

1. Tatiller okuma alışkanlığı kazandırmak için fırsatlar olarak değerlendirilmelidir. Özellikle dönem içerisinde akademik derslerden kitap okumaya çocuklar pek fırsat bulamadığı mazeretine sığınmaktadırlar. Bu anlamda tatiller kitap alışkanlığı kazandırmak için fırsat süreleçleridir. Özellikle az sayfadan başlanmalı, alışkanlık kazandıkça sayfa artırarak okuma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmalıdır.

2. 3T 1B Dikkat Edin

Birçok anne baba akademik dönem içerisinde çocuklarının ders başarısını motive etmek için tatilde televizyon, tablet, telefon ve bilgisayar ile iştigali tatile bırakması gerektiğini dile getirir. Bu bir nevi çocuğa verilmiş bir sözdür. Tatiller çocukların bilgisayar oyunları oynayarak, tablette çeşitli oyunlar oynayarak, akıllı telefon ve aynı zamanda uzun zaman televizyon izleyerek bilişsel dengesinin bozulmasına, dikkat ve konsantrasyonun zayıflamasına, mantık muhakeme ve hafızanın hasara uğramasına sebep olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre televizyon veya teknoloji ile meşgul olan bir çocuğun (özellikle14 yaş altı) pasifleşen beyin hücreleri, eski haline gelebilmesi için uzun süre kitap okuması gerekiyor, şeklindedir. Bu anlamda bir hafta çok uzun bir süredir ve çocuğun hem bilişsel hem psikomotor hem duyuşsal ve duygusal anlamda hasara uğramasına sebep olabilmektedir.

3. Alışveriş merkezleri yerine çocukları doğa ile buluşturmaya çalışın. İnsanın hammaddesi toprak, geldiği yer su olması hasebiyle fıtraten özellikle psikolojik olarak doğa ile bütünleştiği zaman merhameti artacak, vicdani duyguları gelişecek, ayrıca bedensel olarak tabir yerinde biriktirmiş olduğu elektriği üzerinden atıp öfke düzeyini de düşürecektir.

4. Tatilleri fırsat bilip sürekli başka insanlarla iletişim kurmaktansa, zorunlu ziyaretleri yapıp daha çok çocuklarınızla zaman geçirmeye çalışın. Nitekim anne baba ve çocuklar birbirine zaman ayırmadıklarından dolayı aile bağları zaman içerisinde zayıflamakta, çocuklar aileye aidiyet hissinin zayıflamasına sebebiyet verebilmektedir. Bu anlamda çocuklarla birlikte faaliyet yapıp zaman geçirilmesi, aile içi iletişimde olumlu katkılar sağlayacaktır.

5. Tatilde çocuklar üzerinde baskı kurmak yerine, dolaylı gözlem yapmayı yani uzaktan kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Nitekim birçok çocuk başıboş kaldığı zaman zararlı arkadaşlıklar, problemli ortamlarla buluşur. Bu da genellikle tatillere denk gelebilmektedir.

6. Tatillerde çocuklarınıza milli ve manevi değerleri ev ortamında faaliyetlerle kazandırıp pekiştirebilirsiniz. Mesela akademik dönemde çocuklarınızla gün içerisinde cemaatle namaz kılmanın biraz zor olması hasebiyle, tatillerde cemaatle namaz kılma şuuru kazandırabilirsiniz.

7. Çocuklara değerler eğitimi, vicdan ve merhamet eğitimi kazandırmak için huzurevi gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz.

8. Beslenme dengesine dikkat edin. Akademik dönem içerisinde çocuklar okulda olması hasebiyle her an her istediklerine ulaşamamakdır ve bu da zamanla bir denge unsuru oluşturmaktadır. Ancak tatillerde çocuklar evde olması sebebiyle, dolapta her an her istediğine ulaşabilme sebebinden, bedensel-biyolojik dengesizlik yaşayabilmektedirler. Bu da çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu anlamda beslenme dengesine dikkat edilmelidir.

9. Çalışan anne babalar dikkat etmeli. Çocuklar evde başıboş kaldıkları takdirde teknolojik aletlerle bağımlılık oluşabilmektedir. Oyun oynamakla bu bağımlılık seviyesi artabilmektedir. Verimli bir tatil programı oluşturulmalı, şartlar el veriyorsa çocuğunuzun yaşı göz önünde bulundurularak (ilkokul) izin dahi kullanılabilir.

10. LGS ve Üniversite Sınava hazırlanan öğrenciler soğumadan çalışmaya devam etmelidir. Sosyal etkinlik ve akademik çalışmalarda denge gözetmelidir. Tatiller kamp ve kazanç zamanlarıdır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı