• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Pompeo: Türkiye ile çatışma riski artıyor

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İdlib'de yaşanan krize ilişkin yaptığı açıklamada "Rejimin yaptığı saldırılar NATO müttefikimiz Türkiye ile çatışma riskini arttırmaktadır" ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2020-02-25 20:43:00 -
Pompeo: Türkiye ile çatışma riski artıyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Pompeo, Esad rejiminin Rusya desteğiyle İdlib'de sürdürdüğü saldırılara atıfta bulunarak, "Türkiye ile neler yapabileceğimizi görmek için beraber çalışıyoruz" dedi.

"Türkiye ile çatışma riski artıyor"

İdlib'deki gelişmelere değinen Pompeo, Esed rejiminin askeri bir zafer elde edemeyeceğini belirterek, şunları söyledi:

"Rejimin yaptığı saldırılar NATO müttefikimiz Türkiye ile çatışma riskini arttırmaktadır. Cevap, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 2254 sayılı kararı uyarınca daimi bir ateşkes ve BM liderliğindeki müzakerelerdir. Başkan (Donald) Trump'ın da salı günü belirttiği gibi Türkiye ile neler yapabileceğimizi görmek için beraber çalışıyoruz." 

Çin ve İran'a sansür tepkisi

Öte yandan Pompeo, tüm dünyayı alarma geçiren yeni tip koronavirüs salgını konusunda "bilgi sakladıkları" gerekçesiyle Çin ve İran'a tepki gösterdi.

Pompeo, "ABD, İran rejiminin ülkelerindeki koronavirüs salgını ile ilgili hayati öneme sahip ayrıntıları sansürlemesinden derin endişe duymaktadır. Bu konuda sansür uygulamanın ölümcül bedelleri olur." ifadesini kullandı.

İran'ın virüs sebebiyle yaşanan ölüm vakalarında Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu vurgulayan Pompeo, İran'a koronavirüs vakalarının ve ölüm sayısı hakkında örtbas girişiminde bulunmaması ve gerçeği anlatması çağrısında bulundu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

....

biz sizinle dost most degiliz. karsilikli cikarlar var artik dostluk yok.
 • Yanıtla

AYH8N ERG8N8Z EWET

İran gücü güçle karşılık veren orantısız güç kaynağı olarak; koronovirüste başarısız kalmasını sansürleyerek,gůcüne gölge düşürmek istemiyor. Bu insanlık dramında bile Acizliğin güç kaybı olarak düşünen bir mentalitenin sahibi İran ve Çin bu aşamada çok şeffaf olmalılar. insanlık bu virüs karşısındaki çaresizliğinde her türlü veriye hemen ve yanlışsız ulaşmak istiyor. Suriyeye'e gelince; sorunların çözümü BM den geçiyorsa başta ABD olmak üzere sahada olan tüm güçleri içine alacak şekilde adil ve kalıcı olmalı,Rusyanın Eset üzerindeki koruma kalkanı kakmalı ve Eset Suriyenin geleceğinde şekillendirici rol olmaktan insanlık suçuyla yargılanarak çıkarılmalıdır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23