• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Politika faizi nedir, ne anlama gelir? Politika faizi sabit kalırsa ne olur?

Politika faizi indirimi nedir, Politika faizi ne demek? Politika faizi artması, inmesi ne anlama gelir? Dolar kuru ve altın piyasasının merakla beklediği Merkez Bankası Ocak 2022 faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonra her daim merak edilen konuların başında bu politika faizi nedir? Politika faizi neyi ifade eder? Politika faizi ile bankların konut, taşıtı, ihtiyaç kredi faiz ile bir ilişkisi var mıdır?

Yeniakit Publisher
2022-01-20 16:39:00 - 2022-01-20 16:42:09
Politika faizi nedir, ne anlama gelir? Politika faizi sabit kalırsa ne olur?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 seviyesinde sabit tutulmasına karar verildi. Merkez Bankası aralık ayına ilişkin toplantıda politika faizi yüzde 15’ten 14’e indirmişti. Peki nedir bu politika faizi?

Politika faizi nedir?

Devletlerin resmi para kasaları Merkez Bankalarıdır. Merkez bankalarının resmi faiz oranları yoluyla para arzı ve kısa vadeli faiz oranları üzerinde kontrol üstünlüğü vardır. Merkez bankaları, bankaların ihtiyaç duyduğu kolaylıkla paraya çevrilebilecek varıkları temin etmek için bankalara verdiği kısa vadeli borçların ve fazla likiditeyi çekmek amacıyla yaptığı borçlanmanın faiz oranlarını kendisi belirler. Merkez bankaları bu faiz oranını belirleyerek iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel seviyesini etkilemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle bu faiz oranına politika faiz oranı denilmektedir.

Merkez Bankası politika faiz oranı nedir?

Merkez Bankasının kullandığı politika faiz oranı, bir hafta vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranıdır. Politika faizlerine ilişkin kararlar Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınır. Faiz kararları alınırken, orta vadeli bir bakış açısıyla, gelecek dönem enflasyon görünümüne odaklanılır. Ayrıca, dışsal şokların enflasyon üzerindeki geçici etkilerine anında tepki verilmemesi ve orta vadeli hedeflere vurgu yapılarak politika tepkisinin zamana yayılması ilkesi benimsenir.

Politika faizi kararı neye göre alınır?

PPK faiz kararı alırken, toplam arz-talep dengesi, maliye politikasına ilişkin göstergeler, parasal göstergeler ve kredi büyüklükleri, ücret, istihdam, birim maliyet, verimlilik gelişmeleri, kamu ve özel sektör fiyatlama davranışları, enflasyon beklentileri, döviz kurları ve bunları etkileyebilecek gelişmeler, olası dışsal şokların analizi ve Merkez Bankası bünyesindeki ekonomik tahmin sisteminden elde edilen projeksiyonları içeren geniş bir bilgi kümesinden yararlanılır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23