Piyasalara ‘güven’ aşısı

TÜİK'in haziran ayına ilişkin sektörel güven endekslerine göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 7,5 artarak 85,4 değerine çıktı.

25 Haziran 2019 Salı 11:38
Piyasalara ‘güven’ aşısı

Aylık veriler, ekonomide ‘güven’in arttığını işaret ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun, haziran ayına ilişkin sektörel güven endekslerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi mayıs ayında 79,4 iken bu ay yüzde 7,5 artarak 85,4 değerine çıktı.

İnşaat sektörü de hareketlendi

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 8,6, yüzde 8 ve yüzde 6,2 yükselişle 81,6, 79,1 ve 95,6 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi haziran ayında yüzde 3,7 yükselerek 93,2’ye çıktı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 4,2 artarak 82 ve 91,3 değerlerine ulaştı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi geçen ay 49,8 iken bu ay yüzde 1,3 yükselişle 50,4 oldu.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 3,9 artarak 63,6 değerine ulaştı.

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı da haziranda bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 77,1’e yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) yapılan açıklamaya göre, haziran ayında, imalat sanayinde faaliyet gösteren bin 717 iş yeri tarafından İktisadi Yönelim Anketi’ne verilen yanıtlar toplulaştırılarak değerlendirildi. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), haziranda bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 77,1 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 76,6’ya çıktı.

Bu arada Merkez Bankası tarafından haziran ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. Buna göre, RKGE haziranda bir önceki aya göre 3,6 puan artarak 98,9 seviyesinden 102,5’e çıktı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 11:38

YORUM YAZ

  • uzman analistuzman analist21 gün önce
    abi kim veriyo size bu rakamları güven artmışmış falan mış ya ne içiyonuz siz.güven artmışmış herkes aç işletmeler darmadan iş siparişleri yok iş yok iş alamıyolar batıyolar yüzbinlerce işletme iş alamıyo küçük işletmeler batıyo .güven rtmış haauhauhahaahahaha bırtakın gerçek rakamları yazın sorun öle çözülür.bu yeni tuikçi damatın arkadaşı müdür mü yazıyo bu rakamları ..eflsyonuda eksi açıklarsa şaşmam ..işçi emekkliside sürünmeye devam yeni akp parti rejimi .aç kal aç yaşa....vahvavahhh

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019