• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Partilerden ortak çağrı! Kaldırılsın

Meclis’te grubu bulunan üç partiden ortak bir çağrı geldi. AK Parti, MHP ve CHP, 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren’in tüm okul, kışla, cadde ve sokaklardaki isminin kaldırılması için ortak tavır aldı.

2019-11-23 07:14:00 -
Partilerden ortak çağrı! Kaldırılsın

2 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren’in, cadde, sokak, mahalle, okul veya kışlalardan isminin silinmesi için tüm siyasi partiler belediye başkanlarına ve belediye meclislerine çağrı yaptı.

TBMM Genel Kurulunda önceki gün, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Kenan Evren ismiyle birçok okul, kışla, mahalle ve sokak olduğuna dikkat çekerek bu konuda bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi. Erol, “Şimdi, Kenan Evren’in adı Türkiye’de birçok caddede, okulda,  kışlada var. Eğer bunu sindiremiyorsak, Kenan Evren’in bir darbeci general olduğuna inanmışsak ve yerel mahkemede cezasını almışsa Kenan Evren’in ve darbeci generallerin Türkiye’de adının hiçbir şekilde kamu kuruluşlarında yaşaması doğru değildir” dedi.

AK Parti ve MHP bu konuda bir araştırma komisyonunun kurulması yerine kamu kurumlarının ve belediyelerin Evren isminin değiştirilmesi yönünde karar almaları gerektiği görüşünü savundu. Bu sebeple  araştırma komisyonu kurulması teklifi  reddedildi.

Derhal değiştirilmeli

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan da Parlamento alarak darbecilere karşı dayanışma içinde olunması gerektiğini belirterek, “Bu konuda konuşma zamanını çoktan geçtiği kanaatindeyiz, artık adım atma zamanıdır. Yani bugün bütün Türkiye’deki belediyelerin meclislerine davet ediyoruz, Evren’in ismi hangi meclisler tarafından konulmuşsa derhâl harekete geçilerek bu isimlerin yine milletimizin vicdanında karşılık bulacak, millî iradeyi destekleyen örnek namzet şahsiyetlerin ismiyle değiştirilmesi gerekir.

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can da tüm kamu kurumlarının ve belediyelerin Evren isminin değiştirilmesi için harekete geçmesi gerektiği uyarısında bulunarak, şunları kaydetti:

Darbe yapanların isimlerinin millî iradenin karşısında hâlâ hafızalarımızı kazınmasını anlamak mümkün değil. Bu manada  “tersine işlem” teorisiyle kim hangi ismi nereye astıysa aynı şekilde onun indirmesi lazım. AK Parti olarak  bunların sonuna kadar takipçisi olmak durumundayız. Aynı hassasiyeti diğer gruplardan da bekliyoruz.

MHP: Gereği yapılmalı

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ise “12 Eylül yargılamalarına müdahil olmamız hasebiyle de bu süreçte Türkiye’de ‘Kenan Evren’ isminin bu manada birtakım yerlerde olmasını bizler de kabul edecek değiliz. Derhâl faaliyete geçilmelidir, fiiliyatta bunun gereği yapılmalıdır” görüşünü dile getirdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hayrettin Hatunoğlu

Bir zamanlar adını duyunca bacaklarınız titriyordu. Ne oldu da böyle oldu? Adam öldü değil mi artık arkasından atıp tutarsınız.
 • Yanıtla

Kalender

Kenan evre darbeciydi adı kaldırılsın Ya diğer darbeciler mustafa kemal ismet inönü
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23