Para yatırıma değil faize gidiyor

Yatırıma gitmesi gereken kaynakların yüzde 20’si ne yazık ki faize gidiyor. Kasım ayında yatırım araçları arasında en yüksek getiriyi yüzde 12 ile Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS)’ler sağladı.

08 Aralık 2018 Cumartesi 06:54
Para yatırıma değil faize gidiyor

Türkiye'yi yeniden yüksek faizle tanıştıran adımlar; üretim ve yatırıma yönlendirilmesi gereken kaynakların hazine tahvillerinde değerlendirilmesine yol açtı. Kasım ayında yatırım araçları arasında en yüksek getiriyi Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS)'ler sağladı. Türkiye İstatistik Kurumu, finansal yatırım araçlarının kasım ayına ilişkin reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre, geçen ay en yüksek reel getiri, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 12,3 ile DİBS'te gerçekleşti.

Dolar, avro ve altın kaybettirdi

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından mevduat faizi (brüt) yüzde 4,22, BIST 100 endeksi yüzde 0,78 yatırımcısına kazandırdı. Kasım'da külçe altın yüzde 5,17, dolar yüzde 5,83 ve avro yüzde 6,88 yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise mevduat faizi (brüt) yüzde 3,06 yatırımcısına kazandırırken, BIST 100 endeksi yüzde 0,33, külçe altın yüzde 6,22, dolar yüzde 6,87 ve avro yüzde 7,91 kayba yol açtı.

En yüksek getiri Dibs'te

Üç aylık değerlendirmede de DİBS en çok getiri sağlayan yatırım aracı olarak dikkat çekti. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,91, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,39 ile yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı DİBS oldu. Son üç aylık dönemde avro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 16,73, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15,58 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak dikkati çekti. Yatırım araçlarının altı aylık getirilerine bakıldığında ise tablo değişiyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 06:54

YORUM YAZ

 • Mehmet öksüz Mehmet öksüz 5 ay önce
  Hükümet kamo harcamalarını kıssa lüks yaşamayı bıraksalar müsrüfü önleseler milletten topladıkları vergileri yatırıma yönetseler bakalım ozaman faizler düşüyordu düşmüyormu. şuanda faiz sebeb degil sonuç.
 • ÇağlarÇağlar5 ay önce
  Şu dört harfli bir kelime faizancak nice gelecekleri yok eden toplumu savaşa kargaşaya kötülüğe yanlışlara yol açan bir şey öyle kötüdürki yüce ve bir olan (ALLAH) katındada haram olan faiz insanlığın gelecek nesillerin en büyük düşmanıdır ..ülkemiz eğer faizi zina evlerini içki dükkanlarını kumar loto vs.. Bunları kaldırmadıkça yok etmedikçe.. Ne refah ne huzur ne güzellik ne hayır beklemek yanlış olur..
 • M Ali KM Ali K5 ay önce
  konkordato istedim,biline.
 • HakikatHakikat5 ay önce
  Maalesef düşman içerden bizi kemirmek için her türlü hileden geri kalmıyor. Önce dövizden darbeyi vurdular sonra geri kafalıları faizi yükseltmeye ikna ettiler. Faiz demek çöküşün adı demek.Neresinden söyleyeyim ki.Faizi artıranlara mı lanet edeyim yoksa faizin müşterilerine mi.Üretimi yok eden bir düşmandır faiz.Allah ile savaşanın kazananı şimdiye kadar görülmemiştir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mayıs 2019