Otomatik katılım ile 5 milyon kişi tasarrufa yönlendirildi

EGM, “Emekliliğiniz İçin Buluşuyoruz, Türkiye BES’leniyor” projesi kapsamında İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası’nda (İSMMMO) bir panel düzenledi.

24 Mayıs 2019 Cuma 14:23
Otomatik katılım ile 5 milyon kişi tasarrufa yönlendirildi

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), “Emekliliğiniz İçin Buluşuyoruz, Türkiye BES’leniyor” projesi kapsamında İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası’nda (İSMMMO) bir panel düzenledi. EGM Genel Müdürü Mustafa Akmaz, Türkiye’deki Otomatik Katılım Sistemi’nin (OKS) yüzde 25’lik devlet teşviki ile dünyada benzersiz olduğu vurgulayarak, sisteme geçişle 5 milyon çalışanın tasarrufa yönlendirildiği ifade etti.

100 milyar TL’ye ulaştı

Konuşmasında BES ile ilgili güncel rakamları paylaşan Akmaz, gönüllü bireysel emeklilik ve Otomatik Katılım fonlarında var olan toplam birikimin 100 milyar TL seviyesine ulaştığını belirterek, “Bu tutarın yaklaşık 5 milyar TL’si OKS fonlarına ait. OKS ile birlikte 18.2 milyon çalışanı sisteme dahil ettiğimizi, bu çalışanların yüzde 70’inin sistemden ayrıldığını görüyoruz. Sistemde kalmaya devam eden çalışan sayısı 5 milyon civarında” dedi. Sisteme en son çalışan sayısı 5-9 arasında olan işletmelerin dahil olduğunu da kaydeden Akmaz, “İşletmeler çalışanlarını sisteme dahil etmekle yükümlü, ancak baktığımızda bu kapsamdaki şirketlerin sadece yüzde 20’sinin bu yükümlülüğü yerine getirebildiğini görüyoruz” dedi.

Olağanüstü teşvik

Türkiye’nin makro ekonomik tablosuna bakıldığında tasarruf sorunu olduğunun görüldüğünü kaydeden Akmaz, OKS’nin bu açıdan önemli bir fırsat sunduğunu şu sözlerle anlattı: “Sistemde Dünyanın hiçbir yerinde olmayan yüzde 25’lik bir devlet teşviği var. Bu, olağanüstü ve çok cömert bir teşvik. İlk zorunlu katılım aşamasında bunu iyi anlatamadık, sistemden yüzde 70 oranında çıkış oldu. Ama çıkanların fırsatı kaçırdıklarını düşünmemeleri gerekiyor.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Mayıs 2019 Cuma 14:23

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Haziran 2019