• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Oniki Ada’da Türklere şiddetli asimilasyon

Avrupa Halkları Federal Birliği; Yunanistan yönetimindeki Oniki Ada’da yaşayan 6 bin Türk-Müslümanın şiddetli asimilasyon tehdidiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Yeniakit Publisher
2019-10-17 13:34:00 -
Oniki Ada’da Türklere şiddetli asimilasyon

Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) Başkan Yardımcısı Gösta Toft, Yunanistan’a ait Oniki Ada Türklerinin, şiddetli asimilasyon tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Yunanistan’a ait Oniki Ada’da yaklaşık 6 bin Türk-Müslüman azınlık yaşıyor.

FUEN Başkan Yardımcısı Toft, yaptığı açıklamada, Rodos, İstanköy ve diğer adalarda yaşayan Türk azınlığın gelecekleri için ana dillerinde eğitim görmelerinin öneminin altını çizdi.

Kendisi de Danimarka’da yaşayan Alman azınlığa mensup olan Toft, “(Oniki Ada Türkleri) Eğer okulda dillerini (Türkçe) öğrenmezlerse, bu şiddetli bir asimilasyon olacak demektir, bu da şu anda olan şey” diye konuştu.

Türk azınlığın varlığını kabul etmeliler, bu bir gerçek. Kabul etmezlerse, uluslararası toplum bu durumu değiştirmek için Yunanistan’a baskı yapmalı” ifadesini kullanan Gösta Toft, çözümün diyalog kurulmasından geçtiğini dile getirdi. Toft, “Türk azınlık ile Yunanistan devleti arasında diyalog başlatmak için bir yöntem bulmalıyız” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kassam

Ey akit 20 milyondan fazla Müslüman Kürt kardeşin senelerdir asimile oluyor senelerdir anadilinde eğitim almıyor. senin umurunda değil 
 • Yanıtla

İhsan Demir

Kassam denilen kardeş, yanlışın var. Türk ülkesinde kimse asimile edilmiyor. Kürtler de asimile edilmiyor. Asimile edilseydin, etnik kökeninin farkında bile olamazdın. Bu devlet sana "dilini konuşma" demiyor, "dinini yaşama" demiyor. Ama, sen sanırım günlük hayatında bunları tatbik ederken kendinizden kaynaklanan sebeplerle zorlanıyorsan, bu sadece senin ve sizin eksikliğiniz olur. Dilini konuş istediğin kadar. Ama, sizler konuşmazsanız biz Türk'ler size zorla ana dilinizi konuşturtamayız. Ha, bir de sakın devlet dairelerindeki resmi lisanımız olan Türk dili haricinde de başka bir lisan istemeyiniz. Zira, bu her devletin "kırmızı çizgisi"dir. Lütfen, etraflıca düşünüp öyle yazalım. Saygılar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23