• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Omicron en çok o grubu etkiliyor!

Dünya Sağlık Örgütü'nün 'Küresel risk çok yüksek' şeklinde uyardığı Omicron varyantını tespit eden doktor virüsün en yaygın görüldüğü yaş grubunu açıkladı.

Yeniakit Publisher
2021-11-30 10:37:00 -
Omicron en çok o grubu etkiliyor!

Güney Afrika'dan yayılan ve B.1.1.529 olarak isimlendirilen yeni mutasyonunun adı, 'Omicron' olarak açıklandı. Omicron varyantı kısa sürede dünyanın alarma geçmesine neden oldu. Zira bilim insanlarının Omicron hakkında hâlâ bilmediği çok şey var, ancak varyant daha bulaşıcı olabileceği ve aşıların buna karşı daha az etkili olabileceği endişelerine yol açan birkaç mutasyona sahip.

Omicron'u ilk fark eden kişi olan Güney Afrika Tabipler Birliği başkanı olan Dr Angelique Coetzee, varyant ile ilgili yeni bilgiler verdi.

Yaklaşık sekiz ila 10 hafta boyunca, uygulama yaptıkları bölgede yeni bir Covid vakası görmediklerinin altını çizen Coetzee, 'Sonra 18 Kasım'da aniden viral bir enfeksiyona benzer semptomlarla gelen genç erkekler gördüm' dedi.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı'nın Danışma Komitesi'nde de yer alan Dr. Coetzee, önceki dalgalarda olduğu gibi Omicron'da da önce gençlerin hastalandığını söyledi.

"40 ve daha genç yaştakileri etkiliyor"

Doktorun şimdiye kadarki deneyimi, varyantın 40 veya daha genç olan insanları etkilemesiydi. Güney Afrika sağlık bakanı Dr Joe Phaahla, aşı oranları nispeten düşük olduğu için gençlerin Omicron'dan en çok etkilenen grup olduğunu söyledi.

Good Morning Britain'a konuşan Coetzee, Omicron bulaşan hastaların daha önceki varyantlara yakalananlardan farklı semptomlara sahip olduğunu söyledi. Dr. Coetzee, gördüğü hastalara dayanarak başlıca semptomların yorgunluk, vücut ağrıları ve baş ağrısı olduğunun altını çizdi.

'Semptomları daha önce tedavi ettiklerimden çok farklı ve çok hafifti' diyen Coetzee, daha önceki açıklamasında hastaların yaklaşık yarısının aşısız olduğu bilgisine dikkat çekmişti.

Coetzee, Wuhan ve Delta'da görülenin aksine bu varyant ile enfekte olanlardan hiçbirinin koku veya tat alma duyusunu kaybetmediğini belirtti.

Coetzee, ayrıca Omicron'a yakalanan kişilerde Delta varyantının aksine oksijen seviyelerinde büyük bir düşüş olmadığını söyledi.

Bu varyanta yakalananlarda hafif bir öksürüğün olabileceğinin altını çizen uzman isim, 'Enfekte olanlardan bazıları şu anda evde tedavi ediliyor' dedi.

Doktor ayrıca son 10 gün içinde Covid-19 testi pozitif çıkan ve hastaneye kaldırılmadan tamamen iyileşen 30 hasta gördüğünü söyledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ahmet

daha yeni çıkan varyantı hangi zaman aralığında araştırdınızda 40 yaş altı etkileniyor dediniz?yakalananlar çok hafif atlatıyor diyorsunuz,DSÖ hafif etkisi olan virüsden korkunç uyarı gibi bir açıklamada bulunuyor,bunlar aşıyı devamlı kılmak için sürekli virüs var diyecekler,bulaşması ve sonuçları korkunç diye medyayı ve satın aldıkları doktorları başta(mehmet ceylan)olmak üzere ekranlara çıkarttırıp aşı satmaya ve saltanatlarını sürmeye devam edecekler.ülkemizde test uygulamaları acilen bitirilmeli artık bu düzenbazların dediklerini yapmamalıyız...
 • Yanıtla

Mardinli Hoca

Bu insanlar ne zaman akıl alacak?Ben bir vatandaş olarak diyorum bu bulaşıcı hastalık lar.Kesinlikle bitmez çünkü bilerek bu hastalık icad ediyorlar.Yetmişlerde hac mevsiminde müslümanlar hacca gitmemeler için.Böyle hastalık şöyle vardır zaten bunların işi milleti korkutmak tedirgin etmektir.Bunları dinlerseniz çeşit çeşit hastalıklar çıkaracaklar bu insanlık düşmanı bunların oyuna gelmeyin.DSO terör örgütü turkiyede olduğu müddetçe türlü türlü hastalıklar çıkacak.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23