Ölçü ve dengeyi öğreten bir Peygamber

İki cihan güneşi Peygamber Efendimiz (sav), ölçü ve dengeyi ashabına iyice öğretmiş ve tembihlemiştir.

08 Aralık 2018 Cumartesi 14:54
Ölçü ve dengeyi öğreten bir Peygamber

Bir kere Rasûl-i Ekrem abdest alırken bazı arkadaşları O’nun kullandığı ve döktüğü suyu toplamak istemişlerdi. Rasûl-i Ekrem, ne için böyle yaptıklarını sorduğu zaman bunun sırf kendisine karşı hissettikleri bağlılığın eseri olduğunu söylemişlerdi. Bilmukabele Rasûl-i Ekrem şöyle buyurmuştu:

İçinizde herhangi bir kimse Allah ile Peygamber’i sevmenin zevkini duymak istiyorsa ağzını açtığı zaman sözün doğrusunu söylesin. Doğru sözlü olsun. Kendisine emniyet edildiği zaman bu emniyeti ihlal etmesin. Başkalarıyla komşuluk ettiği zaman komşuluk hukukuna riayet etsin.

Bir gün adamın biri Rasûl-i Ekrem’i ziyaret etmiş, O’nun sözlerini dinledikten sonra “Allah’ın ve sizin istediğiniz yerine gelir” demişti.

Buna karşı Hz. Peygamber: “Sen Allah’a ortak koşuyorsun! Yalnız Allah’ın dilediği olur, de!” cevabını vermişti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 14:54

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    27 Mart 2019