ODTÜ’deki ağaç gerçeği böyle deşifre oldu!

Gazeteci Utku Reyhan, son günlerde ODTÜ’de yurt yapılması için kesilen ağaçlarla ilgili gerçekleri gün yüzüne çıkardı.

11 Temmuz 2019 Perşembe 12:46
ODTÜ’deki ağaç gerçeği böyle deşifre oldu!

Aydınlık yazarı Utku Reyhan, ODTÜ’deki ağaç kesimi ve sonrasında “PKK sempatizanı” olduğu iddia edilen kesimin kışkırtması sonucu patlak veren protesto olaylarıyla ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu savunduğu ODTÜ’de, birkaç PKK kuyrukçusu yüzünden bilim dışı gereksiz konuların gündeme geldiğini belirten Reyhan, ağaç ve yurt inşası meselesini 10 maddede özetledi.

Utku Reyhan’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Şahsen görüştüğüm ve ODTÜ’nün imar işlerinde görevli, değerli bir profesör. (Ki kendisi ODTÜ öğretim üyesi olsa da okula dolmuşla gider gelir. O derece halkçıdır) Şahsen görüştüğüm duayen bir orman mühendisi. Çok sayıda ODTÜ öğrencisinin konuya ilişkin görüşleri.

Bu kaynakların söylediklerini derlediğinizde ortaya şu tablo çıkıyor:

1- ODTÜ öğrencilerinin barınacağı ODTÜ içinde 1500 kişilik yurt ihtiyacı vardır.

2-ODTÜ’ye en yakın yerleşim birimleri olan Çiğdem ya da 100. Yıl mahallelerinde öğrencilere evler en az 1500 TL’den kiralanmaktadır. Standart öğrenci bütçesi için bu karşılanamaz bir bedeldir.

3-Kredi Yurtlar Kurumu, öğrencilerin barınma sorununu çözmekle görevli bir kuruluştur. Öğrenciler için çok ucuz ve nitelikli yurt olanakları sağlamalıdır. Sağlarsa değil, sağlamazsa kızılmalıdır.

4-Üniversite kendi bütçesiyle yurt yapamayacağını belirliyor ve KYK’ya talepte bulunuyor. Yani devletin değil, üniversitenin isteği söz konusu.

5-Yurt, devlet yurdu olacağı için ucuz. Demek ki gariban çocukları kalacak. ODTÜKYK yurt protokolüne göre, diğer KYK yurtlarının aksine bu yurda dışardan öğrenci alınmayacak, sadece ODTÜ öğrencileri kalabilecek. Hatta yurdun bir kısmı boş kalsa dahi ODTÜ öğrencisi olmayanlar alınmayacak.

6-Proje alanını ODTÜ belirliyor. Projeyi hazırlayan mimar ve mühendisler, ODTÜ Mimarlık Bölümü akademisyenleriyle birlikte çalışıyorlar.

7- Projede üniversitenin ricasıyla KYK standartları değil, ODTÜ’nün ihtiyaçları ve mimarisi gözetiliyor.

8-Yurt yapılacak alan, orman arazisi değil, niteliksiz kavak ağaçlarından oluşan bir bölge. Alan, Ankara’nın oksijen depolarından ODTÜ Ormanları içinde değil. Alan imar planında iskân sahası olarak geçiyor. Zaten bitişik alanlarında benzer amaçlı yapılar var.

9- Bölgedeki kavak ağaçları ekonomik amaçla zaten kullanılıyor. Kavak zaten böyle bir ağaçtır. Endüstriyeldir. Yani kesmek üzere yetiştirilir. Çok hızlı büyür. Orman değeri yoktur, ekosistem değeri yoktur. Fındık, çay eker gibi, kavak ekersiniz. Hatta bahar aylarında dişi kavakların yaydığı havada uçuşan pamukçuk şeklindeki polenler (Ankaralılar bilir) alerjik bulunduğu için kent merkezlerinde ağaçlandırmada artık kullanılmazlar.

ODTÜ Rektörlüğünün açıklamasına göre, bu kavaklık alandan çıkan emval (mallar) çok önceleri ODTÜ personeline, birkaç yıldır da Ankara’da ihtiyacı olan taşra okullarına yakacak olarak verilmektedir.

10-Yine protokole göre, Yurt yapılarının tamamlanmasıyla birlikte alan peyzaj düzenlemeleriyle yine yeşil örtüye sahip olacaktır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe 12:46

YORUM YAZ

 • turkturk9 gün önce
  EYY DEVLET OGRENCI DEDIGIN OKULD AOLUR SIRADA OLUR.. BUNALR TERORIST HEPSNI BUNALRIN KOVUYORSUN OKULDAN ISE YARAYANLARI ALIYORSUN. DEVLET DEVLETLIGINI YAP VE BUNLARI OKULDAN UZAKLASTIR.. OLMADI BIZE VER GOREVI BI ZYAPALIM ....
 • ayşe gülayşe gül9 gün önce
  yetti artık bu oddülünün yaptıkları. kavak ağacı o kadar önemli değildir. orayakyk yapılacak; bitti.
 • ismettismett9 gün önce
  öttü ötenler dernegi kuracağım tüm öten ve ötmek istiyenleri toplayıp kavaklı dereye götürüp uzun uzun kavaklar şarkısını kavaklar altında hep beraber ötecegizsonrada 1 avcı vurdu beni şarkısını söylerken avcının akp li mi mhp limi diye araştıralım
 • gencoglugencoglu9 gün önce
  akparti bu konularda aşırı derecede pasif davranıyor sıksık öğrenci affı çıkarmaları biryana öğrencilerin işledikleri suçlardan yaptırım uygulamıyor çıkarsın bir yasa kamu haklarından mahrum bırakılır diye bakıyorsun sıfat yok öğrenci demeye bin şahit ister gelmiş 30 yaşına sırf terör faaliyetlerinde bulunmak için güya okuyor böylesi sözde üniversiteler terör örgütlerinin terörist devşirme merkezleri haline geliyorlar
 • Kaşıntıları fazlalaşmışKaşıntıları fazlalaşmış9 gün önce
  Bu emperyalist okul ne duruyor daha
 • okurokur10 gün önce
  adi şerefsiz vatan haini öğrenci kılıklı teröristler,yalovada kesilen ağaçlar için gıkınız çıkmadı.sizin kaşıntınız iyiceçoğaldı,burayı niye ıslah etmiyorlar.ıslah olmaz pislikler.
 • mehmet akifmehmet akif10 gün önce
  YANİ sözün özü mesele ağaç değil sen hala anlamadın mı ?diyor akademisyen.asırlık ağaçları pervasızca kesen chp belediyelerine çıt yok ama kesilmek üzere dikilen ve yetiştiği için zaten kesilmesi gerekenkavak ağacını kesmek ve milletin geliri az öğrencilere yurt imakanısunmak suç. allah bu millete zeval vermesin bu alçak zihniyetin bir de devlet yönettiğini düşünün ??????????????
 • orak çekiçorak çekiç10 gün önce
  insan düşmanı olan grupların ne hayvan ne ağaç nede çevre duyarlılıkları samimidir..bunlar dış istihbaratlar adına ülkelerde karışıklık çıkaran hanzolardır.
 • Kürt OğluKürt Oğlu10 gün önce
  Bu gibi ögrenci kilikli kripto hainlere karsi devlet kesin ve KATI tedbirler almalidir.Öyle sert olmalidirki,benzerlerine ders olacak sekilde.Benzer adim atmak isteyenleri artisini eksisini hesap etmeye sevk edecek sekilde..
 • HalimHalim10 gün önce
  Ey o.ç...ları bu veledi zina dolleri pkk ibnelerinin bokunu ne zamana kadar yiyeceniz aklini 's. ..lerim. .pkk nin tek derdi sizi ve ananizi 's. .. daha anlamadinizmi. ..kizi TV de gordum agac bahanesiyle nasil agliyor dedim senin 'sulaleni 's. ..o nasil aglama şerefini. S...bangir bangir aglayip provokatorluk yapjyor anasini bacisini 's. ..
 • angaralıangaralı10 gün önce
  yav ottttttüüüüüü nün bilimle ağaç ile ne işi var onların en önceliği lgbt lerle yürüyüp erkek kız aynı pisivarda kim deliği bulduracak yarişması yapmak
 • ayşe ayşe 10 gün önce
  Son 15 - 20 yıla baktığımızda bu üniversitelerin terör yuvası haline geldiğini görüyoruz. Doğunun bazı illerinde sınavların sağlıklı yapılamadığı terör destekçilerinin kontrolünde sınavların yapıldığını ve teröre destek veren gençlerinbu sınavlarada özellikle bu üniversiteleri tercih ettiklerini düşünüyorum. Zira orada görev yapan arkadaşların söylemleri de bunu doğruluyor. Yıllarca asker ve polislerin giremediği yerlerde ÖSYM nin sınavının sağlıklı yapıldığını söyleyebilir miyiz? Çok değil bir kaç seçim öncesi İstanbul'da görev aldığım bir seçimde hdp li müşahidin itirafını kulaklarımla duydum; doğuda görevli olduğunda sandık başında 2-3 görevli olduğunu, sandığın başına hiç kimsenin gelmediğini tüm pusulalara hdp ye mühür vurup imzaları kendilerinin attığını söylemişti. Seçimin bile bu şekilde yapıldığı bir bölgede ÖSYM sağlıklı bir sınav yapabilir mi?
 • SoruyorumSoruyorum10 gün önce
  Biz onların dertlerini biliyoruz mesele ağaç değil otursun ilimle bilimle uğraşsınlar Türkiye'yi karıştırmasınlar
 • fetösavarfetösavar10 gün önce
  abi bi de ağzınla kuş tut. ama onlar adi ağızlarını yaya git sen bilmem ne yap diye hakaret edeceklerdir. kavgada ağır tahrik sebebi olan sözü devletin polisine söyleyerek bütün türk ve müslüman türkiye halkına hakaret edebilen bu şeref ve soy yoksunu tiplerin cevabı okuldan atılma ile verilmelidir...
 • MilletMillet10 gün önce
  KAPATIN KARDEŞİM BU OKULU .DÜNYANIN NERESİNDE GÖRÜLMÜŞ VATAN ,MİLLET DEVLET ,DİN DÜŞMANI YETİŞTİREN OKUL. OLUR MU BÖYLE BİR ŞEY .ALLAHIM NE KADAR DA GÜÇSÜZÜZ .YARDIM ET BİZE YARATAN MEVLAM.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019