• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

O ülkenin Cumhurbaşkanından ilginç öneri! ‘Benzin dökerek dezenfekte edilebilir’

Filipinler Cumhurbaşkanı Duterte’nin koronavirüse karşı koruyucu maskelerin benzin dökülerek dezenfekte edilebileceğini söylemesi üzerine ülkede şaşkınlık hakim oldu.

Yeniakit Publisher
2020-08-01 17:14:00 -
O ülkenin Cumhurbaşkanından ilginç öneri! ‘Benzin dökerek dezenfekte edilebilir’

Filipinler Cumhurbaşkanı Duterte, temizlik maddeleri olmadığında, insanların koruyucu maskelerini benzin dökerek dezenfekte edebileceğini söyledi. Doktorlar tavsiyeye karşı çıkarken, Duterte şaka zannedilen açıklamasını savundu.

Yıllardır yaptığı sansasyonel açıklamalarla gündeme gelen Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte, yine bu açıklamalardan birine imza atmayı başardı.

Duterte, pandemi nedeniyle ülkede nisan ayından bu yana zorunlu olan koruyucu maskeler için ilginç bir öneride bulunduç

Geçtiğimiz günlerde Reuters'a konuşan Duterte, yüz maskelerinin temizlenmesi için benzin kullanılmasını önerdi.

Duterte, diğer temizlik maddelerinin yokluğunda koruyucu maskeler için dezenfektan olarak benzin kullanılmasını söyledi.

Ülkede şaşkınlığa neden olan açıklama üzerine, Duterte'nin Sözcüsü Harry Roque, Duterte'nin sözlerinin sadece bir şaka olduğunu söyledi.

Ancak Duterte, sözlerinin ciddiye alınmadığını fark edince, son derece ciddi olduğunu, tavsiyekerine kulak verilmesi gerektiğini belirtti.

PTV4'te yayınına katılan Duterte, 'Anlamayanlarınız için söylüyorum. Şaka yaptığımı düşünüyorsunuz ama aslında şaka yapmıyorum. Bu gerçekten de doğru.' dedi.

Tabipler Birliği uyardı

Filipin Tabipler Birliği Başkanı Jose Santiago ise, benzinin koruyucu maskeler için dezenfektan olarak kullanılması konusunda Duterte'ye katılmadı.

Santiago, benzin dökülen maskenim solunum yollarına zarar verebileceğini ve solunum hastalığı gibi daha fazla soruna yol açabileceğini söyledi.

Ülkede şu ana kadar 90 binden fazla koronavirüs vakası tespit edilirken, 2 binden fazla kişi öldü.

Kaynak: star.com.tr

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Erd 2

20 gram benzinle günde kaç ton benzin sarf ederiz buda kurtuluş değil başka yöntemler geliştirmeli mesela Çinli keşiş gibi yapılabilir hem bu hamle kişi başı en az 1,5ile 2litre en az sarfiyat olur belki piyasa azıcık kimildar
 • Yanıtla

Adnan Polatcan

"benzin buharı" çok fazla solunum yoluyla alındığında kanser riski oluşturur. Almanyadan dünya çapında yayınlanan bir bilim dergisinde okumuştum. inananların bayramı mübarek olsun rabbim nice bayramlar nasip etsin... saygılar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23