• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Nikah başvurusu nasıl yapılır? Nikah için gerekli evraklar neler?

Nikah için başvuru nereye yapılır? Koronavirüs salgını nedeniyle düğün salonları ve evlendirme daireleri kapatılmıştı. 1 Haziran’dan itibaren normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte nikah salonları da açılmasına karar verildi. Düğün salonları ve evlendirme daireleri 1 Temmuz’dan itibaren faaliyetlerine başlayacak. Düğünlerini korona engeline takılanlar nikah başvuruların nereye yapılacağını merak ediyor. Nikah başvurularının nikahın kıyılması istenen yerdeki Evlendirme Dairesi’ne yapılması gerekmektedir. Peki nikah için gerekli evraklar neler? İşte nikah için gerekli belgeler.

Yeniakit Publisher
2020-06-26 14:38:00 - 2020-06-26 14:39:05
Nikah başvurusu nasıl yapılır? Nikah için gerekli evraklar neler?

Korona salgını nedeniyle düğünler bir süreliğine ertelenmişti. 1 Temmuz itibariyle hem nikah hem de düğün salonları hizmete başlayacak. Düğünler, bulaşma riskini azaltmak amacıyla mümkün olduğunca kısa sürede ve açık havada yapılacak. Karşılama, uğurlama ve takı merasimi sırasında tokalaşılmayacak, toplu fotoğraf çekimi yapılmayacak, takılar toplama kutusuna konulacak. Gelin ve damat hariç halay çekilemeyecek, dans edilemeyecek, gösteri yapılamayacak.

Resmi nikah için gerekli belgeler neler?

Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopileri

Vesikalık Fotoğraf

Sağlık Raporu

Evlenme Beyannamesi

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır?

Evlilik hazırlığı yapan çiftler tarafından en çok sorulan sorulardan biri nikah için sağlık raporu nereden alınır sorusu oluyor. Sağlık raporunun alınabileceği kurumlar ise şöyledir:

Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi

Devlet hastanesi

Sağlık ocağı

Özel hastane

Nikah için nereye başvurulur?

Nikah başvurusu için eşlerden birinin ikametinin bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine gitmek gerekiyor.

Nikah başvuru ücretleri ne kadar?

2020 yılında evlenecek olan çiftlerin nikah masrafları, bulundukları şehre göre farklılık göstermektedir. Belediyeler 300 TL ile 600 TL arasında değişen bir nikah masrafı çıkartmaktadır. Evlilik cüzdanı için 110 TL ve evlilik dosya ücreti için ise 15 TL ödenmesi gerekmektedir. Evlilik dosya ücretini almayan belediyeler bulunmaktadır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı