• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Netanyahu'dan yeni katliam sinyali! 'Baskıyı artıracağız'

Yeniakit Publisher
2024-04-21 20:23:00 - 2024-04-21 20:36:57
Netanyahu'dan yeni katliam sinyali! 'Baskıyı artıracağız'

Halkının istifa çağrılarına kulak asmayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, esirlerin serbest bırakılması için Hamas'a yönelik baskıyı artıracağını belirterek Gazze'ye yeni katliamların sinyalini verdi.

Gazze'de sivillere bomba yağdıran Netanyahu, Hamursuz Bayramı dolayısıyla yayınladığı görüntülü mesajında, "Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirleri kurtarma misyonundan bir an bile vazgeçmediğini" söyledi.

Esir takası için tüm tekliflerinin Hamas tarafından reddedildiğini iddia eden Netanyahu, İsrail sokaklarında hükümetin istifası, erken seçim ve bir an önce esir takası anlaşması imzalanması için düzenlenen protestolara işaret ederek, "Hamas'ın İsrail'deki ayrışmadan yararlandığını ve hükümete yönelik baskıdan cesaret aldığını" öne sürdü.

'Gazze'ye operasyonları artıracağız' açıklaması

Hamas'ın esirleri serbest bırakmak için şartlarını ağırlaştırdığını söyleyen Netanyahu, ilerleyen günlerde Hamas'ın üzerindeki "diplomatik ve askeri baskıyı artıracaklarını" çünkü bunun esirleri geri getirmek ve "zafer kazanmak" için tek yol olduğunu ileri sürdü.

Netanyahu, "İsrail ordusunun savunma ve saldırıda güçlü olduğunu, düşmanlarının İsrail'e galip gelemeyeceğini, kendilerinin üstün olacağını" söyledi.

İsrail ordusunu ve savaşçılarını savunacağını belirten Netanyahu, ABD'nin Batı Şeria'daki insan hakları ihlalleri nedeniyle İsrail ordusuna bağlı "Netzah Yehuda" taburuna yaptırım uygulamayı planladığı haberlerine ilişkin, "Eğer ki birisi İsrail ordusunda bir birime yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa buna karşı tüm gücümle savaşacağım." ifadesini kullandı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Hamas ile İsrail arasında ateşkes ve esir takası müzakereleri

Hamas, 13 Nisan'da İsrail ile ateşkes teklifine ilişkin cevabını Mısır ve Katar'a ilettiğini duyurmuştu.

İsrail Başbakanlık Ofisi de Hamas'ın cevabının genel hatlarıyla olumsuz olduğuna ilişkin açıklama yapmıştı.

Hamas Siyasi Büro Üyesi ve Batı Şeria Sorumlusu Zahir Cebbarin, "gerçek bir anlaşma olmaksızın İsrailli esirleri kesinlikle teslim etmeyeceklerini" ifade etmişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerden dolayı Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor.

Taraflar arasındaki temel anlaşmazlıkların başında Hamas'ın kalıcı bir ateşkes talep etmesi buna karşın İsrail'in Gazze'ye saldırılarında ısrar etmesinin geldiği belirtiliyor.

Hamas'ın Gazze Şeridi içinde zorla yerinden edilmiş 1,5 milyondan fazla Filistinlinin kuzeydeki evlerine geri dönmesini talep ettiği İsrail'inse Gazze'de kara işgaline devam etmekte ısrarcı olduğu bilgisi paylaşılıyor.

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich dahil olmak üzere Netanyahu hükümetinin üst düzey isimleri, esirlerin İsrail'in birinci önceliği olmaması gerektiğini ve Hamas'ı yok etmenin daha önemli olduğunu savunuyor.

Bazı esir yakınları, Netanyahu destekçilerince sosyal medyada gördükleri tepkilerin yanı sıra hükümete çağrıda bulundukları gösterilerde de fiziksel saldırıya uğradıklarını belirtiyor.

İsrail makamlarına göre, Gazze Şeridi'nde, bazıları hayatta bazıları ölü 130'dan fazla İsrailli esir bulunuyor. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülen İsrailli esir sayısının 70'i geçtiğini duyurmuştu.

İsrail'in Gazze'ye 7 Ekim'den bu yana aralıksız şekilde devam eden saldırılarında çoğu kadın ve çocuk 34 binden fazla Filistinli can verdi, yaklaşık 78 bin kişi yaralandı. İsrail'in 16 yıldır süren ablukasının ardından kara işgali ve ağır bombardımanına sahne olan 360 kilometrekarelik Gazze'de 2,3 milyon Filistinli, insan hakları örgütlerine göre 21. yüzyılın en ağır insanlık felaketlerinden birini yaşıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

resat

zulmu en üst noktasına çıkarında mazlumun feryadı perdeleri aralanmış gökte huzuru ilahiye hemen ulaşsında ,önce birinci dereceden sorumlu olanlardan başlıyarak ,tüm alem i dünya tatıversin azabın tadınıda ,insanlık ,öğrensin bu kainaTIN SAHİBİNİN ADINI ,SAHİPSİZ SANMAK MODA OLMUŞ YA , MÜŞRİKLİĞİN ENVAİ ÇEŞİDİ ÇIKMIŞ , SAHİPSİZ SANIYORLAR BU MÜLKÜ , NEFİSLERİ BÖYLE İSTİYOR ÇÜNKÜ ,,

Gazeteci

Hangi ZİHNİYET, HANGİ AHLAKSIZLIK, KORSANCA, BAYRAM GÜNÜ EVİNDE KAÇIRILAN, 9 AYLIK BEBEK VE 4YAŞINDA ABLASI ANELERI ILE ve 85 yaş ÜSTÜ YAŞLILARI, "ESİR" OLARAK TANIMLIYOR. BU SADECE, TERÖR SEVİCİLERİ ve TERÖR DESTEKCİSİ ZİHNİYET Bunu böyle kavrayabilir.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23