• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Netanyahu'dan küstah iddia!

Terör devleti İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Kudüs'te Ramazan ayı başından bu yana devam eden gerginliği daha artıracak açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-05-09 19:28:00 -
Netanyahu'dan küstah iddia!

Terör devleti İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Kudüs'te Ramazan ayı başından beri süren gerginliği daha artıracak açıklamalar yaptı.

Netanyahu, kabine toplantısında yaptığı konuşmada Filistin'in başkenti Kudüs'ün "binlerce yıl Yahudilerin başkenti" olduğunu iddia ederek, ABD ve Avrupa Birliği'nden (AB) Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki bazı Filistinli ailelerin işgalci İsrail tarafından zorla evlerinden çıkarılma planına ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi.

Netanyahu, "Kudüs'ü inşa etmemiz konusunda yapılan baskılara karşı koyuyoruz. Maalesef ki; bu baskılar son zamanlarda arttı. En iyi dostlarımıza şunu söylemek istiyorum. Kudüs, İsrail'in başkenti. Her ulusun kendi başkentini inşa ettiği gibi, bizim Kudüs'ü inşa etme hakkımız var. Bunu yaptık ve yapmaya devam edeceğiz." şeklinde skandal ve küstah iddialarda buşundu.

Netanyahu, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli direniş gruplarına da gözdağı vermeye kalkarak, bölgeden gelebilecek herhangi bir saldırıya misliyle karşılayacaklarını söyledi.

İsrail şiddeti!

İşgal altındaki Kudüs'te, önce ramazan ayı başında Şam Kapısı'ndaki oturma alanlarının barikatlarla kapatılması, daha sonra Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki bazı Filistinli ailelerin zorla evlerinden çıkarılması kararı ve son olarak da terörist İsrail polisinin 7 Mayıs'ta Mescid-i Aksa'da yatsı namazı sırasında cemaate plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırması nedeniyle tansiyon giderek arttı.

Terörist İsrail polisi, 7 Mayıs'ta Mescid-i Aksa'da 205, dün akşam da başta Şam Kapısı olmak üzere Kudüs'ün farklı bölgelerinde 90 kişiyi yaralamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, "Çoğu, nesillerdir orada yaşayan Kudüs'ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılması durumu nedeniyle de derin şekilde endişeliyiz. Yetkililere, Şeyh Cerrah mahallesi sakinlerine şefkat ve saygı ile davranma, bu karmaşık tarihi davaları kendi bütünlüğü içinde ele alma ve gerçek insanların hayatını nasıl etkilediğini değerlendirme çağrısı yapıyoruz." demişti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada da "Şeyh Cerrah'ta ve Doğu Kudüs'ün diğer bölgelerinde Filistinli ailelerin evlerinden çıkarılmasıyla ilgili durum da ayrıca endişe vericidir. Bu tür eylemler uluslararası insani hukukta yasa dışıdır ve sahada gerilimi körüklemekten başka bir işe yaramaz." denilmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatansever

Eceli gelen netanyahu sinagog duvarına cisini edermiş. Pislik israil sonunuz çoook yakın
 • Yanıtla

1905

alçak siyonist israil kudüs nerden sizin başkentiniz oluyor 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23