• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mustafa Karahasanoğlu merhum Erbakan'ı anlattı: Milli Görüş yokluk içinde büyüdü

Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu, katıldığı Akit Tv canlı yayınında Merhum Necmettin Erbakan'ı anlattı.

Yeniakit Publisher
2021-02-27 20:06:00 -

 Yeniakit.com.tr 

Akit Tv canlı yayınına katılan Akit Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mustafa Karahasanoğlu, merhum Necmettin Erbakan ile olan anılarını anlattı. "Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Onun yokluğu şimdi daha net anlaşılıyor. Memlekete büyük hizmetleri olan bir büyüğümüzdü." diyen Karahasanoğlu, "1969 yılında Milli Nizam Partisi'nde, 1974 yılında da Milli Selamet Partisi döneminde Hocamızla beraberdik. 1969 yılında Beyoğlu Gençlik Başkanlığı yaptım. 1974'te de Milli Selamet Partisi İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım. Erbakan Hocamızla asıl münasebetimiz de Milli Gazete'de 4 sene Genel Yayın Yönetmenliği yaptığım döneme denk geliyor." ifadelerini kullandı.

'Sabır ve azmi ondan öğrendim'

Merhum Necmettin Erbakan'ın hemen her gün gazeteyi arayarak haberlere ilişkin uyarı ve tavsiyelerde bulunduğunu belirten Karahasanoğlu, "Rahmetli sabahları saat 9'da telefon açardı. Yaklaşık yarım saat konuşurduk. İsteklerini varsa hatalarımızı söylerdi ama Allah rahmet eylesin çok nazik bir insandı. Kendisinden çok şey öğrendim. Sabrı öğrendim. Çok sabırlı bir insandı. Bununla beraber azmi öğrendim. Rahmetli Erbakan Hocamız da sabır da azim de vardı." dedi.

'Milli Görüş yokluk içinde büyüdü'

Milli Görüş'ün zor şartlar altında büyüdüğünü hatırlatan Mustafa Karahasanoğlu, "O günkü imkansızlıklarla bugünkü imkanlar kesinlikle mukayese edilemez. Milli Nizam Partisi'nin 11 kişiden oluşan Beyoğlu teşkilat yönetiminde arabası olan iki kişi vardı. Şimdi Elhamdulillah bir ailede iki araba var. 1969 yılında Gençlik Kolları Başkanı iken Tevfik Alkoç'tan borç para alarak kalemlere 'Milli Nizam Partisi' yazdırıp o kalemleri satmıştım. Masraflarımızı o kalemlerden kazandığımız para ile karşılamaya çalışıyorduk. O dönem yoklukla imtihan olurken bu dönemde de varlıkla imtihan oluyoruz. Hayat zaten bir imtihan. Bu şuurla hareket edersek attığımız adımları daha dikkatli bir şekilde değerlendiririz." diye konuştu.

'Dönemin medyası en büyük engeldi'

Merhum Necmettin Erbakan'ın dönemin medyası aracılığı ile engellendiğini vurgulayan Karahasanoğlu, şunları söyledi: "Dönemin medyasını kullanarak Hocamızın anlaşılmasının önüne geçtiler. Hocanın müspet icraatlarını hep menfi gibi gösterdiler. Bundan dolayı da hiç birşey hızlı gerçekleşmedi. Sabır ve azimle mücadele ederek Refah Partisi döneminde seçimden birinci parti olarak çıktı."

'Başbakan Erbakan sloganlarını Dua makamında söylüyorduk'

Mustafa Karahasanoğlu Milli Türk Talebe Birliği'ndeki bir anısını şöyle anlattı:

"Hocamız Milli Türk Talebe Birliği'nde konferans veriyordu. Biz de gençler olarak 'Mücahid Erbakan, Başbakan Erbakan' diye slogan atıyorduk. Bir arkadaşımız 'Hoca'nın Başbakan olma imkanı yok. Mümkün görünmüyor. Başbakan sloganı atmasak' dedi. Dedik ki 'Biz onu dua makamında söylüyoruz. Yani o sloganı atan bile 'evet olacak' diyemiyor ama dua ediyor aslında. Öye bir atmoserferden geldik."

'Hocamız çok kıymetli isimler yetiştirdi'

Merhum Necmettin Erbakan Hoca'nın Milli Görü camiasına birçok değer kazandırdığını ifade eden Mustafa Karahasanoğlu, "Adeta bir okul gibiydi. Mesela Kağıthane'de Cuma günleri seminer veriliyordu. Seminere İlçe Gençlik Kolları başkanları ve idari heyet davet ediliyordu. Orada siyaset ve İslam anlatılıyordu. Bugün iktidar olduğunuz vakit herkesi görevlendiremezsiniz. Elhamdulillah o günlerde çok kıymetli insanlar yetişti. Tayyip bey seçime girdiği ilk dönemde birinci parti oldu. Birçok noktaya adam yerleştirmek gerekliydi. İşte Hocamızın yetiştirdiği arkadaşlardan istifade edilerek o eksiklik tamamlanmıştır." dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Şeref Kazan

Erbakan hocamız adam gibi adamdı
 • Yanıtla

Mert

Milli görüş nedir  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23