• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mülteci korkusu yüzünden duvar örecekler

Polonya yönetimi, Belarus üzerinden gelen kaçak göçmen sayısındaki artış üzerine, planladığı duvarın inşaatına başladı.

Yeniakit Publisher
2022-01-26 03:58:00 -

Geçtiğimiz yaz aylarından bu yana Belarus üzerinden gelen kaçak göçmen sayısındaki artış üzerine sınıra duvar örme kararı alan Polonya yönetimi, duvarın inşaatına bugün başladı.

Polonya Sınır Koruma Birimi (Straz Graniczna) tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanan video ile duvar inşaatının başladığı duyuruldu.

En büyük inşaat yatırımı

Videoda sınırda çalışma yapan iş makinesi görüntüleri yer alırken, söz konusu duvar inşaatının birim bünyesinde bugüne kadar yapılmış en büyük inşaat yatırımı olduğunu belirtildi.

Duvar inşaatının Polonya-Belarus sınır hattı boyunca 4 ayrı bölgede eş zamanlı olarak başladığı ifade edilerek duvarın uzunluğunun 186 kilometre, toplam maliyetinin ise 1.6 milyar zloti (yaklaşık 350 milyon euro) olacağını aktarıldı. Duvar inşaatının önümüzdeki Haziran ayının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Polonya, Belarus sınırına öreceği duvarın inşaatına başladı

Neler olmuştu

Geçtiğimiz yaz başında çoğunluğu Iraklı olmak üzere çok sayıda düzensiz göçmen özellikle Batı Avrupa ülkelerine geçmek üzere Belarus'a gelmişti.

AB ülkelerinin baskıcı uygulamaları nedeniyle yeni yaptırımlar açıkladığı Belarus'un Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko daha iyi bir hayat için yola düşen bu kişilere engel olmayacağını belirtmiş, yaptırımlara misilleme yaptığı iddiasını reddetmişti.

Binlerce göçmen aylar boyunca Belarus üzerinden ormanları, nehirleri kullanarak AB üyesi Litvanya, Letonya ve Polonya'ya kaçak olarak geçmeye çalışmış, bazen de topluca sınır kapılarına hücum etmişti. Onlarca göçmen soğuk hava koşulları ya da sağlık sorunları dolayısıyla hayatını kaybetmiş, Irak hükümeti ise düzenlediği uçak seferleriyle 4 bin kadar vatandaşını ülkeye geri getirmişti.

15 bin asker, polis ve sınır koruma memurunun görev yaptığı Polonya-Belarus sınırında sayıları az da olsa göçmenlerin sınırı kaçak olarak geçme girişimleri halen devam ediyor.

240'tan fazla göçmen öldürüldü

Belarus'a sığınan bir Polonya askeri olan Emil Çeçko'nun ise, Polonya sınırında geçen yılın yaz aylarından bu yana 240’tan fazla göçmenin öldürüldüğü iddiası gündeme gelmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Eyt

Her kez biz mi türkiye Han Geçen hamamı gibi 6 milyon suriyeliyi besliyor bu ülkem kendi gençlerimiz iş bulamıyor 11 yıldır besliyoruz dogurganluklari çok fazla girmezlerse bir 10 yil sonra bunların nüfusu 20 milyon olur.

Ümit

eyt denilen akıl fakiri yaratık sen kökeni ni araştır nerelerden tüymüş ecdadın Suriyeliler kendi devletlerine geldi .biraz akıllı olsaydın ülkemizde kaç bin alman İngiliz Rus Ukraynalı var bunları bilirdin senin derdin suriyelilik değil Müslüman olmaları
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23